Reklama

2023 Rokiem Aleksandry Piłsudskiej. Jak będą świętować Suwałki?

Data:

- Reklama -

Mamy Rok Aleksandry Piłsudskiej – tak zdecydowali posłowie. W ślad za nimi poszli suwalscy radni, którzy podjęli uchwałę, że również w naszym mieście patronką roku 2023 będzie małżonka Józefa Piłsudskiego.

Jednym z pomysłów uczczenia roku Aleksandry Piłsudskiej jest postawienie pomnika lub umieszczenie tablicy pamiątkowej w przestrzeni miejskiej. Na razie trudno mówić o szczegółach tego projektu, ponieważ jego inicjatorami są członkowie jednego ze stowarzyszeń – Związku Piłsudczyków. Nie wiadomo, kto miałby sfinansować ten pomysł.

Jeśli już o pieniądzach mowa, pewne jest, że obchody Roku Aleksandry Piłsudskiej będą raczej skromne, przynajmniej w zakresie inicjatyw Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach (budynek muzeum na zdj. głównym).

Magdalena Wołowska-Rusińska, kierowniczka placówki przypomina, że w 2015 roku mogliśmy oglądać wystawę poświęconą sławnej suwalczance. Muzeum niejako wyprzedziło świętowanie i pamięć o pochodzącej z naszego miasta działaczce niepodległościowej.

„Ola z ulicy Krzywej” – taki tytuł nosił cykl inicjatyw z 2015 roku – powróci w formie już nie wystawy tymczasowej czy też spotkań, ale w formie publikowanych ciekawostek na fanpage’u Muzeum im. Marii Konopnickiej. Jeśli placówce uda się pozyskać dodatkowe środki – wnioski są w trakcie pisania, inne w trakcie oceny – być może na ogrodzeniu muzeum pojawi się wystawa o A. Piłsudskiej. Dotychczas ta forma ekspozycji – o różnej tematyce i rozmaitym osobom poświęcona – cieszyła się sporym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.

Kolejnymi pomysłami mają być lekcje muzealne, spotkania edukacyjne „Małej Akademii”, spacerek po miejscach związanych z Aleksandrą ze Szczerbińskich Piłsudską czy tworzenie jej portretu. Ten ostatni projekt zostanie skierowany do młodzieży. Zapowiada się bardzo interesująco, ale póki co – to niespodzianka!

Jak dodaje Magdalena Wołowska-Rusińska – w wielu akcjach muzeum będzie partnerować szkołom, które – jak już teraz wiadomo – bardzo chętnie nawiążą współpracę z instytucją przy organizacji np. gier miejskich.

Rok z patronką to świetna okazja, by po raz kolejny przypomnieć sylwetkę Aleksandry Piłsudskiej, kobiety zasłużonej dla walki o niepodległość, która żyła w cieniu męża, co nie znaczy jednak, że nie miała wpływu na podejmowane przez Marszałka decyzje. Przypomnijmy, że rok 2022 również był poświęcony znanej suwalczance – Marii Konopnickiej.

Aleksandra Piłsudska wreszcie doczekała się wystawy

Z Suwałk do Belwederu. Jaka była Aleksandra Piłsudska?

Trwa Jarmark Kamedulski. Mural odsłonięty w strugach deszczu, kolejne atrakcje przed nami (foto)

Piłsudska trafi na stałą wystawę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kolejny długi weekend przed nami

Zbliża się długi weekend połączony ze świętem Bożego Ciała....

„Nieznana” Konopnicka. Nie na wszystkich wizerunkach jest nasza poetka

Magdalena Wołowska-Rusińska z Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach,...

Podczas Nocy Muzeów pokaz filmu z 1928 roku. Był kręcony na Suwalszczyźnie

W sobotę, 18 maja odbędzie się kolejna odsłona Europejskiej...