Reklama

Autobusy elektryczne najwcześniej w 2025 roku

Data:

- Reklama -

Na razie zakup nowego taboru – autobusów elektrycznych i budowa farmy fotowoltaicznej to plany, do których Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Miasto Suwałki muszą się przygotować. Póki co, spółka inwestuje w panele słoneczne w bazie i na targowisku.

Zdjęcie ilustracyjne, fot. UM w Suwałkach, test elektrycznego autobusu w mieście, rok 2018 (archiwum Niebywałych Suwałk)

W PGK został rozstrzygnięty przetarg na dwa zadania związana z fotowoltaiką. Jedna instalacja o mocy 49 kW będzie wykorzystywana na potrzeby bazy; druga – o tej samej mocy – pojawi się na nowej hali targowej.

– Hala konsumuje dużą ilość energii: na ogrzewanie, wentylację, chłodziarki w hali mięsnej. Stąd też pomysł, aby wykorzystać panele fotowoltaiczne do obniżenia kosztów eksploatacji obiektu. W przetargu otrzymaliśmy kilkanaście ofert na każde zadanie, co świadczy o dużym zainteresowaniu firm z tej branży. Dzięki temu i cena realizacji inwestycji jest o wiele korzystniejsza niż się spodziewaliśmy – tłumaczy Eugeniusz Dariusz Przybysz, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Suwałkach.

Dwie instalacje o mocy niemal 100 kW wraz z projektem i kosztami nadzoru nad inwestycją pochłoną 350 tys. złotych netto. Spółka spodziewa się, że okres zwrotu z inwestycji wyniesie 3-3,5 roku.

Planowana farma fotowoltaiczna to kolejny pomysł na obniżenie kosztów działalności PGK. Ten projekt będzie jednak o wiele bardziej rozbudowany i łączyć się ma również z odnowieniem taboru spółki.

Projekt, który mógłby otrzymać dofinansowanie z Unii Europejskiej – z programów „Polska Wschodnia” i Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, będzie miał w swoim założeniu zakup kilkunastu autobusów elektrycznych, rozbudowę systemu roweru miejskiego, instalację tablic elektronicznych, a nawet „zielone przystanki”. Będzie to projekt Miasta Suwałki, którego pośrednim beneficjentem zostanie też spółka PGK.

Na razie to jednak tylko koncepcja, w fazie opracowania i uzgodnień. Ale i ona wymaga przygotowania, dlatego PGK już teraz zabiega o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego w sąsiedztwie swojej bazy – obecny plan zezwala na budowę instalacji o mocy do 100 kW, a to zbyt mało. Farma fotowoltaiczna miałaby powstać na terenie sąsiadującym z bazą – zarządzanym przez suwalski ZDiZ. Moc potrzebnej instalacji szacowana jest na około 1 MW.

Przy założeniu, że Miasto Suwałki złożyłoby projekt na przełomie 2023 i 2024 roku i doliczeniu czasu na ocenę wniosków, podpisanie umów, rozstrzygnięcie przetargów, m.in. na dostarczenie autobusów, najwcześniejszym realnym terminem, w jakim „elektryki” mogłyby wyjechać na ulice miasta, jest rok 2025.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Suwałki z rekordową dotacją. To pieniądze m.in. na autobusy elektryczne

Dotację w wysokości aż 51 mln złotych Suwałki wykorzystają...

Suwalskie Kopalnie Surowców Mineralnych inwestują w oze

Suwalskie Kopalnie Surowców Mineralnych to jedno z czterech przedsięwzięć,...