Reklama

Miejskie obchody roku Aleksandry Piłsudskiej zainaugurowane

Data:

- Reklama -

Jak informowaliśmy w lutym, obchody roku Aleksandry Piłsudskiej w naszym mieście (jets też patronką krajową roku 2023) będą skupione głównie na inicjatywach realizowanych przez szkoły, nic więc dziwnego, że zostały zainaugurowane w piątek, 31 marca w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi, która nosi imię znanej suwalczanki. Data jest nieprzypadkowa. Właśnie dziś przypada 60. rocznica śmierci żony Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Historię słynnej suwalczanki przypomnieli dziś uczniowie oraz Ewa Brzozowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2. Wydarzeniu, w którym uczestniczyli również posłowie na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Jarosław Zieliński i Stefan Krajewski oraz wicewojewoda podlaski – dr Bogusława Szczerbińska, przedstawiciele samorządu: Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej oraz Witold Kowalewski, starosta suwalski, towarzyszyła prezentacja artystyczna przygotowana przez dzieci i młodzież.

Aleksandra – 25 października 1921 stanęła na ślubnym kobiercu w Belwederze wraz z Józefem Piłsudskim (dla niego było to drugie małżeństwo). Mieli razem dwie córki. Historycy uznają, że jako kobieta u boku jednej z najważniejszych postaci II Rzeczpospolitej, mogła wywierać wpływ na decyzje męża. Jednocześnie Aleksandra prowadziła szeroką działalność społeczną i reprezentacyjną. Działała w wielu towarzystwach społecznych i charytatywnych, szczególną opieką obejmując weteranów i dzieci. Cieszyła się szacunkiem społecznym. Zmarła 31 marca 1963 w Londynie, do którego uciekła po wybuchu II Wojny Światowej.

– Nie ulega wątpliwości, że z Suwałk pochodziło wiele wybitnych osób. Jedną z nich była właśnie Aleksandra Piłsudska, która doczekała się nazwania właśnie tej szkoły jej imieniem. Ma w Suwałkach też swoją ulicę. Powstała także inicjatywa budowy pierwszego w Polsce pomnika, który miałby stanąć w naszym mieście – mówił w trakcie uroczystości Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

2023 Rokiem Aleksandry Piłsudskiej. Jak będą świętować Suwałki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Dziś Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet

Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet, obchodzony 8 marca każdego roku,...

Młodzieżowy Marsz w Suwałkach: Razem dla Niepodległej – sto lat Dąbka Wolności

XVIII Młodzieżowy Marsz Niepodległości, który odbył się w sobotę,...

Archiwum prawie bez tajemnic?

Chyba każdy wie, że patronką roku 2023 (i nie...

„Port Suwałki” zainaugurował działalność: to bezpieczna przystań dla dzieci i młodzieży z Ukrainy

"Port Suwałki" został oficjalnie otwarty w poniedziałek, 15 maja....