Reklama

Pod naszym patronatem: Prapremiera spektaklu „Landschaft” w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku

Data:

- Reklama -

W sobotę, 11 marca w Uniwersyteckim Centrum Kultury w Białymstoku będzie miała miejsce premiera spektaklu „Landschaft” według autorskiego tekstu i w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza. To najnowsza produkcja tamtejszego Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki.

Waldemar Śmigasiewicz znany białostockiej publiczności reżyser, scenarzysta i pedagog, związany był z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku od początku lat 80. oraz pod koniec lat 90., gdzie zrealizował m.in. „Iwonę, księżniczkę Burgunda” Witolda Gombrowicza, „Tango” Sławomira Mrożka oraz „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Za scenografię i kostiumy do spektaklu odpowiada Maciej Preyer, który zadbał o to, by proponowana przestrzeń sceniczna była ciekawa dla widzów poprzez swą oryginalność rozwiązania oraz plastykę. Muzykę do spektaklu stworzył Mateusz Śmigasiewicz, a wizualizacje przygotował Piotr Śmigasiewicz.

„Landschaft” to ironiczna komedia, rodzinny obrazek, historia domu, w którym ojciec trzech synów, po śmierci ich matki, a jego żony stara się na nowo odbudować rodzinne relacje. Myląc władzę z wolnością, uwalnia chore patriarchalne i dyktatorskie zapędy. Posługując się zmyślną socjotechniką, skłóca ze sobą synów, pragnąc ukazać się im jako zbawca i niekwestionowany domowy autorytet. Ironia miesza się tu z humorem, a miłość ojcowska przybiera formy od zniewolenia po obłudną prawdę o nim samym. W tym kontekście ani obiektywna prawda, ani dążenie do niej nie mają większego znaczenia. Ważnym staje się jedynie interpretacja zdarzeń, przez które ojciec pragnie zapanować nad umysłami domowników, na nowo pisząc historię swojej rodziny.

– Tytułowy „Landschaft” odnosi się do krajobrazu, obrazu, a w istocie do pejzażu wewnętrznego człowieka. W tym kontekście staje się on metaforą świata idyllistycznego, nieco naiwnego, pięknego i wymarzonego, którego namiastkę każdy człowiek nosi w sobie, a który w zderzeniu z rzeczywistością staje się złudnym schronieniem, by nie powiedzieć tytułowym landschaftem – mówi reżyser Waldemar Śmigasiewicz.

– Spotkanie z Waldemarem Śmigasiewiczem już przed laty zostawiło swoją obecnością ślad w moim myśleniu o teatrze i o aktorstwie. Obecnie praca z wymagającym reżyserem, erudytą to niesamowita przygoda intelektualna, artystyczna, ludzka. Widzę w niej same plusy – mówi Krzysztof Ławniczak, aktor Teatru Dramatycznego w Białymstoku. – Po obejrzeniu naszego spektaklu każdy będzie miał swój obraz, swój landschaft. Piękna natura oprawiona w ramy, prawda przetworzona przez wizję człowieka, który ma Teatr  określone pojęcie o świecie. Przedstawienie mówi o naszej ludzkiej, społecznej małostkowości, o tym, jak ją przekuwamy w wielkość – co w zasadzie nigdy się nie udaje i wychodzi z tego paradoks – nadmienia Krzysztof Ławniczak wcielający się w rolę Ojca.

Premiera spektaklu „Landschaft” odbędzie się 11 marca br. Na kolejne spektakle TD zaprasza 12, 18, 19 marca oraz 1, 2 kwietnia w Uniwersyteckim Centrum Kultury przy ul. Ciołkowskiego 1N. Na scenie zobaczymy Jolantę Borowską (gościnnie), Justynę Godlewską-Kruczkowską, Bernarda Banię, Krzysztofa Ławniczaka, Patryka Ołdziejewskiego, Sławomira Popławskiego oraz Piotra Szekowskiego.

Spektakl dla widzów od 16. roku życia.

Czas trwania: ok. 150 minut (z przerwą).

Bilety na spektakl w cenie: 60 zł – normalny, 50 zł – ulgowy, 35 zł – studencki, dostępne są w Kasie Teatru
(przy ul. Suraskiej 1) oraz w sprzedaży internetowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„O co biega?” w Teatrze Dramatycznym

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku trwają...

Teatr Dramatyczny zaprasza na ostatnie spektakle w tym sezonie

Dzieło Ray’a Cooney’a – farsa „Wszystko w rodzinie” oraz...

Nigdy nie wiadomo – wywiad z Jolantą Hinc-Mackiewicz – reżyserką „Małych zbrodni małżeńskich”

Prezentujemy rozmowę z Jolantą Hinc-Mackiewicz reżyserką spektaklu "Małe zbrodnie...

Teatralna majówka z Teatrem Dramatycznym

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza widzów...