Reklama

Smaki Doliny Bugu

Data:

- Reklama -

Podlaska Dolina Bugu charakteryzuje się bogactwem kultury i historii, w tym wielopokoleniowej tradycji kulinarnej. Kuchnia regionalna jest niezawodnym magnesem przyciągającym turystów i okazją do współpracy z sąsiadami z Ukrainy, ale wymaga też ciągłej promocji.

Polsko-ukraiński projekt BugCuisine sięga po ten słabo dotąd wykorzystany potencjał turystyczny chroniąc i zachowując dziedzictwo kulinarne, a tym samym przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju turystyki. Partnerzy projektu działają wspólnie, by ocalić od zapomnienia tradycyjne receptury, dzięki czemu potrawy dziadków – noszące czasem tak niezwykłe nazwy jak „zaguby”, „parowce”, „wolok”, „krewianka” czy „szponderok” – goszczą na talerzach ich wnuków.

Za sprawą projektu i przeprowadzonych w jego ramach kilkunastu warsztatów (w tym z udziałem uchodźców z Ukrainy) powstała m.in. książka kucharska „Tradycyjna kuchnia Podlasia Nadbużańskiego i Regionu Nadbużnego w Obwodzie Lwowskim” w wersji drukowanej i elektronicznej. Zachęcamy do sięgnięcia po nią i wykorzystania w praktyce zebranych przepisów (link poniżej).

Działania zostały zrealizowane dzięki projektowi pn. „Nadbużańskie tradycje kulinarne” dofinansowanego ze środków UE za pośrednictwem Programu Współpracy Transgranicznej PL-(BY)-UA 2014-2020.


Dofinansowanie z UE: około 56 tys. euro (blisko 90% wartości całego przedsięwzięcia).

Lider projektu: Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania – Tygiel Doliny Bugu”.


Strona internetowa:

http://www.tygieldolinybugu.pl

http://www.tygieldolinybugu.pl/download/ksiazka%20kucharska%20kuchni%20Podlasia%20Nadbuzanskiego%20i%20Regionu%20Nadbuznego%20w%20obwodzie%20Lwowskim.pdf – książka kucharska w wersji elektronicznej

Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są pod adresem:

https://www.pbu2020.eu/pl/projects2020/688

Zdjęcie główne: JjongieBaby, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Program Współpracy Transgranicznej Polska-(Białoruś)1-Ukraina 2014-2020

Działający od blisko 20 lat Program wspiera projekty oparte na współpracy, wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy instytucjami zlokalizowanymi wzdłuż zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Wszystkie projekty są współfinansowane przez UE, mają charakter niekomercyjny i przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców pogranicza. Program na lata 2014-2020 skoncentrował się wokół czterech obszarów tematycznych: Dziedzictwo, Dostępność, Bezpieczeństwo oraz Granice i wspiera przeszło 160 projektów o wartości ponad 170 mln euro, realizowanych przy zaangażowaniu ponad 400 beneficjentów (instytucji i organizacji) po obu stronach granicy.

1 Zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej, ze względu na działania Białorusi skierowane przeciwko Ukrainie, udział strony białoruskiej w Programie został zawieszony. W efekcie tej decyzji Program kontynuuje swoją działalność w formacie dwustronnym: Polska-Ukraina, przy czym nazwa edycji 2014-2020 pozostaje niezmieniona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane