Kolarze MTB Suwałki na podium w Augustowie

Za nami kolejny start zawodników MTB Suwałki i Suwalskiej Szkółki Kolarskiej, który miał miejsce w trzeci majowy weekend. Była próba sił na pumptracku i kolejna zmagania w Maratonach Kresowych, tym razem w Augustowie.

Źródło: MTB Suwałki

W sobotę, 20 maja 21-osobowa grupa reprezentująca Suwalską Szkółkę Kolarską wzięła udział w Suwałki Bike Challenge. Zawody w Bike Parku OSiR Suwałki polegały na jeździe na czas po pumptracku, były dla dzieci nowym doświadczeniem i świetnym uzupełnieniem typowych treningów kolarskich. Dla Franciszka Śniegowskiego, zakończyły się one sukcesem, gdyż Franek w kategorii 11-13 lat wywalczył 3 miejsce.

Niedziela, 21 maja była dniem czwartej edycji Maratonów Kresowych 2023, zorganizowanych w Augustowie. Start i meta wyścigu zlokalizowane zostały na polu namiotowym nad jeziorem Studzieniczne. Cała trasa przebiegała przez Puszczę Augustowską. Organizatorzy wytyczyli pętlę o długości 18,3 km. Startujący na dystansie Fit pokonywali ją jednokrotnie, dystans Półmaraton miał do przejechania 2 pętle, zaś dystans Maraton – trzy. Jak zwykle były też dystanse dla najmłodszych. Dzieci w wieku od 2 do 6 lat mogły spróbować swych sił na dystansie Mikro (200 metrów), zaś ci trochę starsi w wieku od 7 do 12 lat na dystansie Mini (6,1 km). W Studzienicznej MTB Suwałki miała swych przedstawicieli na wszystkich dystansach. Połączona reprezentacja klubu i szkółki kolarskiej liczyła 8 zawodniczek i 30 zawodników i nie dość że była najliczniejsza, to jeszcze wywalczyła łącznie najwięcej medali – aż 17.

Najdłuższy dystans, Maraton, liczył 55 km. Mikołaj Szeliga zajął na nim 3 miejsce w Open i 2 miejsce w kategorii M16-29. Mikołaj dzień wcześniej startował w Pucharze Polski w Jeleniej Górze, gdzie zajął 11 miejsce. Po nocnej podróży ze znakomitym skutkiem zmierzył się jeszcze z trasą Maratonu w Augustowie.

Dystans Półmaraton, liczący 37 km, przyciągnął wielu utalentowanych zawodników i zawodniczek. Ewelina Gościńska zajęła 1 miejsce w kategorii Kobiety 30-39 lat, a zarazem 3 miejsce w klasyfikacji Kobiety Open. Antoni Wińcza wywalczył 1 miejsce w kategorii M60-69, a Ania Pietkiewicz – 2 miejsce w kategorii K30-39. Joanna Szadkowska zajęła 3 miejsce w kategorii K30-39, a Dariusz Tasior – 3 miejsce w kategorii M50-59. Dariusz Klin zajął 3 miejsce w kategorii M70+.

Dystans Fit, liczący 18 km, przyciągnął wiele zespołów kolarskich. MTB Suwałki zajęło 2 miejsce w klasyfikacji drużynowej. Skład drużyny to: Filip Chmielewski, Dawid Czerniawski, Dominka Racis, Filip Klekotko, Małgorzata Walendzewicz, Michał Woroniecki.

Starty na Dystansie Mini, liczącym 6 km, również okazały się dużym sukcesem – MTB Suwałki zajęło 2 miejsce w klasyfikacji drużynowej. Skład drużyny to: Tyszkiewicz Adam, Zuzanna Chmielewska, Michał Dębski, Antoni Kruszniewski, Julia Popławska, Adrian Pietkiewicz, Aleksander Bryliński, Jan Tyczkowski, Igor Gołowczyc, Dawid Gabor, Bartosz Pomian, Karol Chmielewski, Mateusz Bobrowski, Michał Zadrożny, Nikodem Kruszewski. Największą niespodzianką był ośmioletni zawodnik Suwalskiej Szkółki Kolarskiej, Tyszkiewicz Adam, który zaledwie w swoim debiucie w zawodach, zajął 3 miejsce w kategorii M9.

Dystans Mikro, liczący 200 metrów, był skierowany do najmłodszych uczestników. Robert Chmielewski, sześcioletni zawodnik Suwalskiej Szkółki Kolarskiej, zajął 2 miejsce w kategorii 5-6 lat.