Reklama

Kolejny obraz w zbiorach muzealnych

Data:

- Reklama -

Muzeum Okręgowe w Suwałkach pozyskało pieniądze – 400 tys. złotych na zakup portretu Czesława Wierusz-Kowalskiego pędzla Olgi Boznańskiej. Obraz był do tej pory własnością rodziny Wierusz-Kowalskich. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sfinansuje całą transakcję.

Znajomość Olgi Boznańskiej i członków rodziny Wierusz-Kowalskich zaowocowała nie tylko kontaktami towarzyskimi oraz wymianą korespondencji, ale i powstaniem trwałego śladu w malarstwie polskim. Portret Czesława Wierusz-Kowalskiego autorstwa artystki jest tego namacalnym dowodem.

Portret, który niebawem stanie się własnością suwalskiego muzeum, przed laty już był prezentowany w dawnej Resursie – z okazji Dnia Wolnej Sztuki w 2018 r. Powtórna okazja do jego obejrzenia nadarzy się niebawem, będzie dostępny na wystawie poświęconej Alfredowi Wierusz-Kowalskiemu podczas Nocy Muzeów – 13 maja.

Tego dnia w innej części ekspozycji – ze sztuką współczesną, podarowaną muzeum przez Izabelę Roman, również znajdzie się „niespodzianka” – będą to trzy interesujące obiekty artystyczne.

Po pobycie w pracowni Holossy`ego Czesław Wierusz-Kowalski zapisał się w 1906 r. do Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Uczęszczał do klasy rysunku (Zeichnungschule) prowadzonej przez Petera Halma. W 1907 r. wyjechał na dalsze studia do Paryża. Początkowo uczył się w Akademii Julian, później w Akademii Vitti. Pobyt w stolicy Francji był okazją do zwiedzenia całego kraju. Gdzieś na trasie swoich wędrówek zaprzyjaźnił się z Edwardem Okuniem, Vlastimilem Hoffmannem i Olgą Boznańską, która namalowała nawet jego portret. Związki rodziny Wieruszów-Kowalskich z malarką były głębsze. Ta starsza o pokolenie artystka przyjechała do Monachium w 1886 r. z listami ojca polecającymi ją opiece artystycznej Józefa Brandta i Alfreda Wierusza- Kowalskiego. Eliza Ptaszyńska, „Trzy pokolenia Wieruszów-Kowalskich. Style, epoki, kraje” („Muzealnictwo, 2007 r. nr 48, str. 95-109).

Zakup obrazu jest możliwy dzięki dofinansowaniu pozyskanemu przez suwalskie muzeum z resortu kultury. Tym razem nie będzie potrzebny wkład własny w postaci środków z budżetu miasta. Całą kwotę Elizie Ptaszyńskiej, kustosz Działu Sztuki z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, udało się pozyskać z ministerstwa.

Jak podkreśla kustoszka – kolejny obraz w zbiorach prac Wierusz-Kowalskich pojawił się również dzięki uprzejmości właścicieli – potomków sławnego „monachijczyka”, którzy zgodzili się poczekać z jego sprzedażą do momentu oceny złożonych do MKiDN wniosków.

O staraniach związanych z zakupem obrazu i związkach rodziny Wierusz-Kowalskich z Olgą Boznańską opowiada Eliza Ptaszyńska:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Nowa wystawa w Muzeum Okręgowym w Suwałkach: „Ukraina przed wiekami”

Muzeum Okręgowe w Suwałkach prezentuje w swoich przestrzeniach wystawę,...

Koncerty, spotkania, wyprawy

W tym tygodniu dowiemy się więcej o nietoperzach, pozwiedzamy,...

Suwalscy muzealnicy odznaczeni

W dniu 23 lipca podczas uroczystych obchodów święta 1...

Muzeum Okręgowe wprowadziło bilety online

Muzeum Okręgowe w Suwałkach wprowadziło możliwość zakupu biletów online....