Leasing motocykla – zasada działania, wysokość raty i kwestie podatkowe

Data:

- Reklama -

Jedną z form finansowania jednośladów, obok kredytu czy zakupu gotówką jest leasing motocykla. Z tego rozwiązania mogą skorzystać nie tylko firmy, ale także osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Oto najważniejsze kwestie związane z leasingiem na motocykl.

Materiał partnera – GO Leasing.

Leasing motocykla w firmie

go leasing

Choć zdecydowanie najpopularniejszym przedmiotem leasingu nadal pozostają samochody osobowe, niekiedy przedsiębiorcy decydują się na sfinansowanie w tej formie jednośladów. Powody takiego wyboru mogą być różne, jednak najczęstszym jest potrzeba posiadania środka transportu, który pozwala na szybkie i efektywne przemieszczanie się.

Jednoślady mają tę przewagę nad samochodami osobowymi, że szybciej pokonują obszary, na których zwykle panuje duży ruch lub często występują korki. Z tego względu wybranie np. zwinnego naked bike’a może być korzystne dla przedsiębiorców, którzy działają na terenie dużych aglomeracji miejskich i szukają rozwiązania pozwalającego na jak najszybsze dotarcie do klientów (mowa tu np. o przedstawicielach handlowych). Motory znajdują swoje zastosowanie także m.in. w branży kurierskiej czy gastronomicznej (jedzenie na dowóz). Z drugiej strony motocykle turystyczne można wykorzystać również do dłuższych podróży służbowych.

Finansowanie w postaci leasingu motocykli polega na przekazaniu leasingobiorcy prawa do użytkowania pojazdu przez leasingodawcę, w zamian za ratę o ustalonej wysokości. Warunkiem skorzystania z usługi może być wniesienie wkładu własnego (zwanego także czynszem inicjalnym lub opłatą początkową).

Leasing motocykla – jaką ma formę?

W Polsce funkcjonują różne rodzaje leasingu. W przypadku finansowania jednośladów, leasingobiorcy mogą skorzystać z trzech rozwiązań:

 • leasing operacyjny – przedsiębiorca płaci ratę, a po zakończeniu umowy ma prawo do wykupienia przedmiotu umowy. Taki zabieg nie jest obowiązkowy. W zamian istnieje możliwość zamiany motocykla na inny, np. nowszy model. Przedsiębiorca może też po prostu zakończyć współpracę z daną firmą leasingową;

 • leasing finansowy – zasadniczą różnicą w stosunku do poprzedniej formy finansowania jest brak wykupu jako takiego. Po zapłaceniu ostatniej raty leasingowej motocykl przechodzi na własność przedsiębiorcy;

 • leasing konsumencki – w ofercie leasingodawców funkcjonują także rozwiązania przeznaczone dla osób fizycznych, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej.

Finansowanie motocykla może obejmować zarówno jednoślady nowe, jak i używane (warto wtedy sprawdzić zastaw rejestrowy). Czas trwania umowy, ze względu na niższą wartość w porównaniu z samochodami osobowymi zwykle jest krótszy i często wynosi maksymalnie 5 lat. Warto także wiedzieć, że zwykle nie ma wymogów związanych z maksymalną wartością motoru, dlatego w tej formie da się sfinansować nawet drogie, luksusowe jednoślady.

Z leasingu na motocykl mogą skorzystać oczywiście konsumenci oraz:

 • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,

 • instytucje państwowe i komunalne,

 • spółki (cywilne, jawne, komandytowe, z o.o., prawa handlowego),

 • osoby prowadzące działalność rolniczą (w tym ryczałtową).

Należy zaznaczyć, że leasing może obejmować nie tylko motocykle, ale także podobne pojazdy, takie jak skutery, quady (ATV) czy nawet trójkołowce. Instytucje finansowe proponują dodatkowo swoim klientom alternatywę w postaci wynajmu długoterminowego.

Leasing na motocykl – ile to kosztuje?

Miesięczny koszt finansowania jednośladów w formie leasingu zależy m.in. od wysokości czynszu inicjalnego, wartości pojazdu, wysokości wykupu (w formie operacyjnej i konsumenckiej), okresu trwania umowy, a nawet stanu środka trwałego. Poniżej znajdują się przykładowe warunki finansowania nowych modeli dla firm w oparciu o kalkulator leasingu motocykla.

Model

Wkład własny

Liczba rat

Wykup

Rata

Kawasaki Z125 2021

1 728 zł

36

1 080 zł

601,06 zł

Honda CMX 1100 Rebel

13 170 zł

24

8 780 zł

1 091,72 zł

Junak M15 125

1 599 zł

60

159,99 zł

286,71 zł

Romet RCR 125

1 149 zł

24

2 069,82 zł

396,65 zł

KTM 390 DUKE 2021

2 505 zł

48

1 252,50 zł

527,15 zł

Suzuki GSX-S750 2021

3 950 zł

60

395 zł

707,85 zł

BMW G 310 R

1 150 zł

24

4 600 zł

826,17 zł

Yamaha Tenere 700

4 599 zł

48

2 299,95 zł

968 zł

Benelli 502 C

2 699 zł

36

1 349,50 zł

734,68 zł

Barton Blade-R

1 847,86

24

2 111,84 zł

442,31 zł

Jeżeli planujesz wziąć motocykl w leasing, skorzystaj z naszego kalkulatora i sprawdź, jakie parametry finansowania będą dla Ciebie najbardziej korzystne. Z jego poziomu możesz także przejść do wypełnienia prostego wniosku, aby szybko poznać wstępną decyzję leasingową.

Leasing motocykla a koszty i odliczenie VAT

Według przepisów prawa o ruchu drogowym, motocykle są traktowane jako pojazdy samochodowe. Oznacza to, że zasady rozliczania finansowania tych środków trwałych są takie same, jak w przypadku aut osobowych. To korzystne rozwiązanie, które pozwala na uwzględnienie wydatków na leasing do kosztów uzyskania przychodu. W zależności od formy umowy leasingowej, przedsiębiorcy mogą uwzględnić:

 • opłatę wstępną i całą wartość rat leasingowych (leasing operacyjny);

 • odpisy amortyzacyjne i część odsetkową rat (leasing finansowy);

Nie ma także różnić między leasingiem samochodu i motocykla, jeśli chodzi o kwestię odliczenia VAT. Podatnik ma prawo do odliczenia:

 • 50% podatku od zakupu i wydatków dotyczących jednośladu przy wykorzystywaniu do celów mieszanych (służbowych i prywatnych);

 • 100% VAT w przypadku użytkowania maszyny w celach związanych wyłącznie z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Leasing motocykli – co z ubezpieczeniem?

Tak jak w przypadku finansowania aut osobowych, leasingodawca może w ramach swojej oferty zaproponować pakiet ubezpieczeń (OC, AC i NNW). Choć w przeszłości kompleksowa ochrona kosztowała dosyć dużo (10% a niekiedy więcej niż 20%), to obecnie koszty te są często dużo niższe i mogą wynieść nawet kilka procent rocznie. W zależności od warunków umowy leasingodawca może zgodzić się na samodzielne wybranie oferty przez leasingobiorcę, ale trzeba wziąć pod uwagę możliwość naliczenia opłaty manipulacyjnej.

Co ciekawe, ubezpieczenie GAP od utraty ryzyka utraty wartości środka trwałego jest możliwe także dla jednośladów. Firmy leasingowe jednak je proponują stosunkowo rzadko.

Zdj. główne: dodane przez Nicholas Dias: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/czarny-motocykl-cruiser-2116475/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Przeczytaj więcej
Powiązane

Czy warto wybrać leasing samochodu używanego?

Leasing to jedna z najpopularniejszych i najbardziej opłacalnych form...

Weksel w leasingu – jak działa?

Weksel ma formę papieru wartościowego. Jego zasady określa Ustawa...

Leasing fotowoltaiki, czyli energia elektryczna ze słońca

Dzięki fotowoltaice Twoja firma może nie tylko pomóc środowisku,...

Jakie są korzyści podatkowe leasingu samochodu w firmie?

Leasing samochodu osobowego jest rozwiązaniem mającym wiele zalet. To...
Exit mobile version