Reklama

Archiwum prawie bez tajemnic?

Data:

- Reklama -

Chyba każdy wie, że patronką roku 2023 (i nie jedyną, ponieważ lista może wydać się onieśmielająca) jest Aleksandra Piłsudska, rodowita suwalczanka. Archiwum Państwowe w Suwałkach również włączyło się w obchody roku, integrując swoje zbiory z inicjatywą Międzynarodowego Tygodnia Archiwów.

Międzynarodowy Tydzień Archiwów to ważne wydarzenie, które odbywa się corocznie w celu podkreślenia znaczenia archiwów i ich wkładu w przechowywanie zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw. W 2023 roku obchodzimy również 75. rocznicę powstania Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA), co nadaje temu wydarzeniu szczególną rangę.

Międzynarodowa Rada Archiwów (ICA) to organizacja założona w 1948 roku pod auspicjami UNESCO. Jej celem jest wspieranie rozwoju i ułatwianie dostępu do światowych zasobów archiwalnych. Obecnie Rada zrzesza około 1400 instytucji ze 199 krajów świata. W związku z 75. rocznicą swojego powstania, ICA organizuje różnorodne wydarzenia i inicjatywy, mające na celu upamiętnienie tej ważnej rocznicy.

Właśnie teraz, w terminie od 5 do 9 czerwca 2023 roku obchodzimy Międzynarodowy Tydzień Archiwów oraz 75. rocznicę powstania Międzynarodowej Rady Archiwów. W Polsce, wiele archiwów państwowych organizuje różnorodne wydarzenia, mające na celu przybliżenie społeczności lokalnej arkanów pracy archiwów oraz prezentację najciekawszych materiałów archiwalnych.

W środę, 7 czerwca w Archiwum Państwowym w Suwałkach dziennikarze również mogli włączyć się w tę akcję, polegającą na przybliżeniu lokalnej społeczności działalności Archiwum Państwowego w Suwałkach.

Jedna z propozycji poznawania suwalskiego archiwum skupiona była właśnie na Aleksandrze Piłsudskiej, żonie Józefa Piłsudskiego, ale przede wszystkim aktywnej działaczce społecznej i politycznej. Warto sprawdzić, kiedy kobiety w Polsce uzyskały prawo wyborcze. Archiwum Państwowe w Suwałkach przechowuje materiały związane z jej obecnością i życiem w naszym mieście. 

Możliwość obejrzenia materiałów archiwalnych jest tylko jedną z możliwości poznania szczegółów funkcjonowania suwalskiego archiwum. Warto zajrzeć (w godzinach otwarcia instytucji) również na wciąż dostępną tam wystawę albo zarezerwować „lekcję”. Inną propozycją są lekcję archiwalne.

O inicjatywie promocji archiwów i materiałach związanych z Aleksandrą Piłsudską, a także o pracy archiwisty opowiada Łukasz Wnukowski, starszy archiwista z Archiwum Państwowego w Suwałkach:

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W tym tygodniu…

Spotkania, pokazy filmowe (w tym w cyklu "Kino konesera"...

Dziś Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet

Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet, obchodzony 8 marca każdego roku,...

W tym tygodniu: Młody jazz, blues i inne atrakcje

Instytucje, ośrodki i domy kultury z Suwałk, Sejn, Wigier,...

Młodzieżowy Marsz w Suwałkach: Razem dla Niepodległej – sto lat Dąbka Wolności

XVIII Młodzieżowy Marsz Niepodległości, który odbył się w sobotę,...