Reklama

Film „Wnyki” zwieńczeniem Rozgrzewki 3. Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo

Data:

- Reklama -

Jak już wiadomo, wczesnym popołudniem ogłoszono program 3. Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo. Konferencja prasowa stanowiła jeden z etapów rozgrzewki przed sierpniową edycją. Nie zabrakło dziś prelekcji i prezentacji. Zwieńczeniem rozgrzewki było zapoznanie suwalskiej publiczności z obrazem „Wnyki”. Projekcja poprzedzona była rozmową z twórcami filmu.

Wnyki” nawiązują do „Znachora”; z biegiem czasu poznajemy coraz wyraźniej powiązania z bohaterami powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Jako że w obsadzie pojawiają się Bożena Dykiel i Artur Barciś (ten nota bene zagra(ł) też w serialowej wersji „Znachora”), a akcja dzieje się w Bielsku Podlaskim, to momentalnie nasuwają się skojarzenia z drugą ekranizacją. Prawda jest taka, ze o ile mało kto kojarzy tę pierwszą, powstałą w 1937 roku, to drugą, nakręconą latem 1981 roku, znają niemal wszyscy. Nie ma świąt, by „Znachor” w reżyserii Jerzego Hofmana nie zaistniał w ofercie stacji telewizyjnych. Zresztą podobnie jak w przypadku innego obrazu reżysera – „Potopu” (jeżeli już, to wolimy jednak oryginał, a nie wykastrowany „Redivivus”).

Powstawanie „Wnyków” zaktywowało całą społeczność Bielska Podlaskiego. Stąd już krótka droga do podjęcia dyskusji o przyszłości lokalnej kinematografii. Bo właśnie do niej doszło po zakończonej emisji filmu. Przy tej okazji nie zabrakło odwołań do tytułu „Czarna Dama” – filmu, który suwalska publiczność poznała w zeszłym roku.

Łyżeczka dziegciu taka: przy ustawianiu telebimu nie uwzględniono pory roku, stron świata i aury. W rezultacie zachodzące słońce skąpało ekran pomarańczowym światłem na większość seansu. No i podobnie jak na juwenaliach dźwięk odbijał się od wiadomych budynków.

Foto w postaci pokazu slajdów: Wojciech Otłowski

Festiwal Filmowy Wajda na Nowo (program): Kto pojawi się w Suwałkach w tym roku?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Wigraszek” oficjalnie wystartował! Relacja z czwartkowego uroczystego otwarcia festiwalu

Po roku przerwy powrócił, co cieszy i uczestników, i...

Tribute to Clarence „Mr. Gospel” Eggleton – ocean emocji podczas finałowego koncertu VII Soulwałki Gospel Workshop

Siódma edycja Soulwałki Gospel Workshop przeszła do historii, ale...

Militia rozgrzała publiczność. Piątkowy koncert w SOK-u

Piątkowy (24 maja) wczesny wieczór to idealna pora na...

Jest praca dla instruktora teatru w SOK

Suwalski Ośrodek Kultury (SOK) w Suwałkach poszukuje pasjonata teatru,...