Reklama

Recenzja książki „Zoja i tajemnica znikających kapci” Anny Samborowskiej

Data:

- Reklama -

Krasnogruda – malownicza wieś położona nad Jeziorem Gaładuś, staje się tłem dla niezwykłych wydarzeń opisanych w książce „Zoja i tajemnica znikających kapci”. Bohaterka, tytułowa Zoja, trafia tam, kiedy jej rodzina dziedziczy po ekscentrycznej ciotce Anastazji Dom nad Jeziorem. Powieść napisana z humorem i polotem, może być interesującą lekturą dla młodszych dzieci.

Główną bohaterką powieści, której wybory posuwają akcję naprzód, jest Zoja. To dziewczynka może i trochę nieokrzesana, ale odważna, pomysłowa, z dobrym sercem. Marzy o tym, aby stać się księżniczką, co stoi w kontrze do jej nieposkromionego temperamentu. Warto zauważyć, że Zoja jest postacią niezwykle autentyczną, z którą łatwo się utożsamiać.

Druga bohaterka to Anastazja Rodzynek – zmarła ciotka, która zostawiła rodzinie w spadku Dom nad Jeziorem. Postać ciotki, mimo że nieobecna fizycznie, pojawia się w całej książce, dzięki wspomnieniom i opowieściom rodziców Zoi. To właśnie dzięki jej „ostatniej woli”, Zoja i jej rodzice mają okazję przeżyć niezwykłą przygodę w Krasnogrudzie. Co ciekawe, budynek stanowiący własność ciotki Anastazji do złudzenia przypomina dwór Miłoszów i Kunatów – według ilustracji wykonanych przez Justynę Karaszewską. Jej czarno-białe rysunki, pełne szczegółów, wykonane z humorem, dodają uroku tej już i tak zabawnej i wciągającej historii. Każda z ilustracji uzupełnia fabułę.

Zoja i jej rodzice, po otrzymaniu wieści o dziedziczeniu domu po ciotce Anastazji, decydują się spędzić wakacje w Krasnogrudzie. Przybywszy do Domu nad Jeziorem odkrywają, że stoi on pusty, nie ma w nim mebli, poza kilkoma wyjątkami. Szybko okazuje się, że coś jest nie tak – zaczynają znikać im kapcie, kalosze, tenisówki, klapki i baletki.

Odziedziczona po ciotce papuga Ola, gburowata i chętnie używająca inwektyw, wie coś więcej na ten temat. Zoja, żądna przygód, zaczyna prowadzić własne śledztwo… Gdy spotyka piratów, nawet nie spodziewa się, jak może zakończyć się jej wakacyjna historia.

Fragmenty książki:

– Ej, bujasz. Ten dom nie jest taki stary!
– Myślę, że jest. Jak dla mnie to ma ze dwieście lat, jeśli nie więcej. My tu żyjemy od trzech
pokoleń, a musisz wiedzieć, że żyjemy dość długo. Anastazja odziedziczyła go po swoim
ojcu, kapitanie Rodzynku. To był wielki podróżnik i żeglarz. Dzięki niemu tutaj jesteśmy.

(…)

Podczas jednej z wypraw w Amazonii tak się jakoś wydarzyło, że kapitan Rodzynek wpadł do własnego kociołka, w którym przygotowywał potrawkę z piranii. Problem był taki, że potrawka była jeszcze zimna i pływające w kociołku piranie były zupełnie żwawe i, co gorsza, głodne. Dlatego też piranie miały potrawkę z kapitana zamiast kapitan z piranii.

Anna Samborowska, autorka książki, zręcznie łączy w niej elementy humorystyczne z napięciem typowym dla powieści przygodowej. Jej styl jest lekki i przystępny dla młodszych czytelników. Umiejętnie buduje napięcie, prowadząc czytelnika razem z bohaterką do rozwiązania zagadki. Warto dodać, że Anna Samborowska to doktor literaturoznawstwa i mama dwójki chłopców, często – a jakże – gubiących kapcie.

„Zoja i tajemnica znikających kapci” to znakomita lektura na wakacje. Pełna przygód, zdarzeń, które poruszają wyobraźnię i wzruszeń. Jest to lekka lektura, ale z przesłaniem. Jej zabawna fabuła, ciekawi bohaterowie (te imiona i konflikt w Domu nad Jeziorem przyprawiają o zawrót głowy!), niezwykłe zdarzenia sprawiają, że jest to lektura, od której trudno się oderwać. 


Dzięki uprzejmości Wydawnictwa NOVAE RES, nasi Czytelnicy mogą wygrać 3 egzemplarze książki „Zoja i tajemnica znikających kapci” Anny Samborowskiej. Aby wziąć udział w losowaniu, wystarczy do 3 lipca do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Jakie znasz książki o przygodach piratów (wymień przynajmniej 3 tytuły)?

Książki wygrywają: Katarzyna Ryrych, Justyna Dąbrowska i Kasia Konopko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wygraj egzemplarze książki „Poza szlakiem” Barbary Korytkowskiej (recenzja)

Czy można zakochać się na nowo z sercem rozerwanym...

Droga z Białegostoku do Ameryki, czyli „Odnajdywanie ojczyzny” Lecha Foremskiego (recenzja)

"Odnajdywanie ojczyzny" Lecha Foremskiego to fascynująca podróż do wnętrza...

Recenzja książki „Buldożer” autorstwa Moniki Brańskiej (konkurs)

"Buldożer" to intrygujący thriller, który prowadzi czytelnika przez zakamarki...