Reklama

ZUS w kropce. Pytań nie ma końca. Rodzina 500 plus to nadal 500 złotych

Data:

- Reklama -

Gdy Jarosław Kaczyński zapowiedział podniesienie świadczenia wychowawczego 500 plus do 800 zł, rozpętała się burza i to nie tylko w polityce. ZUS wciąż otrzymuje zapytania o wypłatę wyższych kwot. To, póki co, nie nastąpi – świadczenie w ramach programu ”Rodzina 500 plus” jest wypłacane na dotychczasowych zasadach.

Do Zakładu napływa wiele zapytań o wysokość świadczenia z programu „Rodzina 500 plus”. – Nie ma żadnej zmiany dotyczącej kwot oraz zasad w przyznawaniu i wypłacaniu świadczenia wychowawczego. Świadczenie nie wynosi 800 złotych, tylko w dalszym ciągu 500 złotych. Pojawiające się informacje jakoby ZUS wypłacał to świadczenie w wysokości wyższej niż 500 złotych na jedno dziecko, są nieprawdziwe – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Jeżeli ukażą się przepisy zwiększające wysokość świadczenia dla rodzin, które zostaną uchwalone i wejdą w życie, to wówczas ZUS będzie je realizował.

Zakład wypłaca środki na kolejny okres świadczeniowy, który potrwa do 31 maja 2024 r. Do tej pory świadczenia przyznano dla ok. 6,4 mln dzieci. Na konta rodziców trafiło łącznie ponad 3,1 mld zł. W województwie podlaskim złożonych zostało 123,5 tys. wniosków. Każdy opiekun może sprawdzić termin wypłaty świadczenia w aplikacji mobilnej mZUS lub na swoim profilu logując się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Jest on widoczny kilka dni przed terminem wypłaty.

Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, bezpośrednio na PUE, na portalu Emp@tia albo w bankowości elektronicznej.

Jeśli ktoś składał już wniosek o 500 plus w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby rodzic może je zmienić przed wysłaniem wniosku. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane, a także terminy zrealizowanych wypłat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Uruchomiliśmy podstronę Wybory 2024

Suwalska społeczność może teraz być na bieżąco z najnowszymi...

Ostatni gasi światło? Jacek Juszkiewicz zapowiada ożywienie miasta i budowanie wspólnoty

Wybory samorządowe już w kwietniu. Do niedawna tylko urzędujący...

W czołówce obcokrajowców pobierających 500 plus są Ukraińcy i Białorusini, ale też Rosjanie

Liczba świadczeń wypłaconych przez ZUS w programie Rodzina 500...

Olbrzymia scena na bulwarach i koncert „Razem dla bezpiecznych granic”. W tle afera wizowa

W niedzielę, 17 września, na bulwarach nad Czarną Hańczą...