Reklama

Ponad 127 tys. wniosków o 500 plus i ponad 22 tys. wniosków o 300 plus w regionie

Data:

- Reklama -

W województwie podlaskim rodzice i opiekunowie złożyli ponad 127 tys. wniosków o świadczenie 500 + na nowy okres świadczeniowy, który rozpoczął się 1 czerwca br. i będzie trwał do końca maja 2024 r. Złożono też ponad 22 tys. wniosków o świadczenie z programu Dobry Start.

Świadczenie z programu Rodzina 500+ wypłacane przez ZUS wynosi obecnie 500 zł. Przewidziane w rządowym projekcie ustawy podniesienie od 1 stycznia 2024 r. kwoty świadczenia wychowawczego Rodzina 500 + dla wszystkich uprawnionych z 500 do 800 zł zostanie wdrożone automatycznie, bez potrzeby składania wniosku ani podejmowania kontaktu z ZUS. Po 1 stycznia 2024 r. uprawnieni otrzymają wypłaty w nowej wysokości. Zostaną także poinformowani o tym fakcie elektronicznie.

Świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia. Termin wypłaty świadczenia można sprawdzić w aplikacji mobilnej mZUS lub na PUE ZUS.

– Rodzice, którzy nie złożyli wniosków o to świadczenie do końca czerwca, świadczenie będą mieli przyznane od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące. Wyjątek dotyczy nowo narodzonych dzieci. W tym przypadku rodzice mają 3 miesiące od dnia urodzenia dziecka, na złożenie wniosku – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

ZUS zachęca rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS. Jest ona dostosowana do ekranów smartfonów i tabletów, a do tego zawiera funkcje przyspieszające wypełnianie wniosków o świadczenia dla rodzin. Za jej pomocą można złożyć wniosek nie tylko 500+, ale też rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie żłobkowe czy świadczenie Dobry Start 300+.

Od początku lipca w województwie podlaskim złożono ponad 22 tys. wniosków o 300 +, na tzw. wyprawkę szkolną. Świadczenie przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność – to do ukończenia 24 lat. Wnioski można składać do 30 listopada. Jednak, jeśli wniosek zostanie poprawnie złożony do 30 sierpnia, świadczenie zostanie wypłacone do końca września.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o 300 plus

Jeszcze tylko do końca listopada rodzice mogą złożyć wniosek...

W czołówce obcokrajowców pobierających 500 plus są Ukraińcy i Białorusini, ale też Rosjanie

Liczba świadczeń wypłaconych przez ZUS w programie Rodzina 500...

Od soboty można wnioskować o 300 plus

Już od 1 lipca rodzice i opiekunowie będą mogli...

ZUS w kropce. Pytań nie ma końca. Rodzina 500 plus to nadal 500 złotych

Gdy Jarosław Kaczyński zapowiedział podniesienie świadczenia wychowawczego 500 plus...