Reklama

Jak stąd do Suwałk – w Sejnach nowa wystawa

Data:

- Reklama -

W Sejnach od 2022 roku w witrynach prezentowane są archiwalne fotografie z bogatego zbioru działającego tam Archiwum Miejsko-Gminnego. Ale to nie jedyna atrakcja, jaką oferują posklepowe witryny przy ulicy Józefa Piłsudskiego 6. Od ubiegłego tygodnia można tam oglądać nową wystawę fotografii wykonanych całkiem niedawno.

Dzięki staraniom Marcin Pawlukiewicza oraz Jolanty Grabowskiej, w sejneńskich witrynach można zobaczyć wystawę suwalskich artystów, czynną przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, aż do połowy października 2023 roku.

„Jak stąd do Suwałk”: Wernisaż fotografii

Otwarcie wystawy odbyło się 18 sierpnia. Miejsce ekspozycji to witryny sklepowe przy ulicy Józefa Piłsudskiego 6 w Sejnach. „Jak stąd do Suwałk” to tytuł, który nie tylko symbolizuje fizyczną odległość między miastami, ale również przemawia do ludzkich emocji i oczekiwań.

Dotychczasowe wystawy w witrynach przy ulicy Józefa Piłsudskiego 6 opierały się na archiwalnych fotografiach z regionu zgromadzonych w Archiwum Miejsko-Gminnym. Teraz, organizatorzy pragną poszerzyć tę formułę, oferując kontakt z fotografią współczesnych twórców związanych z Suwałkami.

Suwałki: Portal do nowych światów

Warto dodać, że pomysłodawca tej inicjatywy, Marcin Pawlukiewicz, inspirował się swoimi osobistymi wspomnieniami. W jego rodzinie krążyło powiedzenie „Jak stąd do Suwałk”, które nie tylko wyznaczało dystans, ale stanowiło również miarę czasu. Te 30 minut lub 30 kilometrów mogło oddzielać mieszkańców Sejn od wydarzeń w Suwałkach, które stanowiły magnes dla młodzieży. To tam odbywały się koncerty, wystawy i pozalekcyjne zajęcia, które nie tylko dostarczały rozrywki, ale również rozwijały młodych ludzi, otwierając przed nimi nowe światy.

Wystawa: Suwałki w Sejnach

Ta wystawa, dostępna od 18 sierpnia 2023 roku, odwraca ten kierunek. Teraz to Suwałki przybywają do Sejn, a witryny miasta stają się portalami, które prezentują współczesną suwalską fotografię. To nie tylko okazja do podziwiania prac lokalnych artystów, ale również szansa na odkrycie nowego spojrzenia na świat przez obiektywy ich aparatów. Jak zaznacza Marcin Pawlukiewicz – to całkowicie oddolna inicjatywa, ze wsparciem lokalowym Urzędu Miasta Sejny, wychodząca z potrzeby serca i oka.

Na wystawie można podziwiać prace takich fotografów jak: Szymon Jasionowski, Piotr Kopciał, Jolanta Grabowska, Izabela Muszczynko, Hubert Stojanowski, Marcin Wróbel, Zuzanna Zawadzka, Andrzej Zujewicz, Józef Żukowski oraz laureatów międzyszkolnego konkursu fotograficznego „W mojej małej okolicy”. To wyjątkowa okazja, by zanurzyć się w różnorodnym świecie suwalskiej fotografii.

Fot. z otwarcia wystawy dzięki uprzejmości Marcina Pawlukiewicza i Stefana Warakomskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Przed nami kolejny tydzień wydarzeń kulturalnych

Połowa sierpnia na Suwalszczyźnie nie przyniesie oznak kończących się...

Kosmos jest również w nas

W piątek, 12 maja odbyło się otwarcie wystawy "Kosmos...

Efekt obserwatora. Wywiad z Marcinem Pawlukiewiczem, fotografem-dokumentalistą, filmowcem

Marcin Pawlukiewicz jest jedną z tych osób, które wyjechały...

Toulouse-Lautrec w Galerii „Chłodna 20” (foto, audio)

Otwarta w piątek, 12 listopada wystawa w Galerii Sztuki...