Reklama

„Krwawe srebrniki”: Przedpremierowa recenzja najnowszej książki Roberta M. Rynkowskiego (do wygrania egzemplarze powieści)

Data:

- Reklama -

„Krwawe srebrniki” to zaskakująca i intrygująca powieść kryminalno-sensacyjna autorstwa Roberta M. Rynkowskiego. Kontynuacja bestsellerowego „Szeptu węża” łączy misternie skonstruowaną intrygę z pełną zwrotów akcji fabułą. Jej premiera została zaplanowana na 11 września (jest dostępna w przedsprzedaży), a dzięki uprzejmości autora nasi czytelnicy mogą wygrać egzemplarze powieści z autografem i dedykacją.

Robert M. Rynkowski nową historię opowiada z perspektywy dobrze już znanych nam bohaterów. W „Szepcie węża” można było ich z łatwością polubić. Dobrze, że wrócili w nowej opowieści. O kim mowa? Jacek Posadowski, informatyk mieszkający na Suwalszczyźnie wraz z córką Zosią Posadowską, która jest już starsza i wykazuje bunt typowy dla nastolatki, znów prowadzi śledztwo – tym razem w sprawie tajemniczej śmierci zakonnika.

„Gra okazuje się toczyć o znacznie wyższą stawkę, niż to się mogło z początku wydawać, a kolejne tropy prowadzą do miejsc i czasów bardzo odległych od współczesnej Suwalszczyzny.”

Fot. archiwum prywatne Roberta M. Rynkowskiego.

Akcja powieści toczy się na Suwalszczyźnie, czyli w regionie, z którego pochodzi autor. Obfituje ona w opisy znanych miejsc, co dodaje powieści autentyczności, choć nie daj się, Szanowny Czytelniku, zwieść. Owszem, w Suwałkach odwiedzamy znane ulice, rozpoznawalne restauracje – jadłodajnie, szerzej – w subregionie dreptamy śladami bohaterów, zaglądając do Kaletnika i Smolan. Smolany to tym razem miejsce dramatycznych wydarzeń. Autor umieścił tam kościół i klasztor – siedzibę zakonu Ordo Sancti Isidori Agricola, czyli izydorytów. W Smolanach faktycznie takie budynki można z łatwością odnaleźć, ale księża, którzy tam mieszkali, to Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, a wcześniej franciszkanie reformaci. Doskonała wiedza w tym aspekcie, którą posiada autor, pozwoliła mu na powołanie do życia całkiem nowego zakonu… który nigdy nie istniał.

Robert M. Rynkowski zabiera czytelników w podróż przez kolejne miejsce na Suwalszczyźnie, zaglądając również do Wigier i klasztoru pokamedulskiego. Głównym miejscem akcji powieści pozostaje jednak klasztor w Smolanach, w którym niespodziewanie umiera zakonnik. Od tego się wszystko zaczyna. W „Krwawych srebrnikach” pojawiają się nowe tajemnice – nieznany obraz autorstwa słynnego współczesnego malarza oraz starożytny flakonik, strzeżony przez brata Pacyfika. Mieszają się w tej historii wpływy kościelne, polityka i półświatek, przyprawione zwykłą ludzką chciwością. To połączenie uświadamia, że podobna historia mogłaby wydarzyć się naprawdę i nikt nie uznałby jej za opowieść przekolorowaną i niewiarygodną.

Powieść ta jest pełna niespodzianek, autor utrzymuje czytelnika w gotowości i ciekawości. Zarówno w „Szepcie węża”, jak i „Krwawych srebrnikach” uwagę zwraca świetny warsztat literacki autora – Robert M. Rynkowski potrafi zbudować wiarygodny świat – nie tylko w kontekście powrotu do znanych sobie miejsc, tworzy postacie, które czytelnik chce śledzić i lepiej poznać, zręcznie operuje językiem, aby utrzymać zainteresowanie i napięcie. Interesująca jest także sama konstrukcja powieści – akcja przetykana wizjami sennymi nawiązującymi do historii Judasza (stąd te srebrniki…). To świetny sposób na eksplorację historii z Biblii, ukrytych motywów, czy też wizji przyszłości. 

Zdecydowanie warto po tę książkę sięgnąć. Polecam!

Robert M. Rynkowski – autor powieści kryminalno-sensacyjnych, publicysta m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Więzi”, „Znaku”, „Przeglądzie Powszechnym” i „Nowych Książkach”. Kierownik Działu Stenogramów w Kancelarii Senatu.


Aby wziąć udział w losowaniu książek (do wygrania są 3 egzemplarze „Krwawych srebrników”), wystarczy do 8 września do godz. 10.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Co stało się z Judaszem – według wersji ewangelistów?

Bilety wygrywają: Sławek Mackiewicz, Joanna Krakowska, Wiktor Dąbrowski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Po premierze książki „Zasłużyłeś” autorstwa Mariusza Matana. Do wygrania egzemplarze powieści

"Zasłużyłeś" to książka napisana przez Mariusza Matana, która przenosi...

„Szept węża” Roberta M. Rynkowskiego tuż przed premierą (recenzja, konkurs)

Z dobrym kryminałem jest tak, że intryguje, wciąga od...

Pod naszym patronatem: Za kilka dni premiera nowej książki Roberta M. Rynkowskiego (recenzja)

"Komputer Sterna" to najnowsza powieść przygodowa dla młodzieży autorstwa...

Wywiad z Robertem M. Rynkowskim, autorem książki dla młodzieży „Szczęśliwy zegar z Freiburga”

Najnowsza książka, wydana pod patronatem portalu "Niebywałe Suwałki", autorstwa...