Reklama

Najpopularniejsze warianty pokera

Data:

- Reklama -

Powiedz słowo poker, a większość ludzi prawie na pewno pomyśli o jednej grze: Texas Hold’em. Jest to całkiem zrozumiałe, biorąc pod uwagę, że Hold’em jest najpopularniejszą odmianą pokera na świecie i to właśnie w tym wariancie rozgrywane są najważniejsze wydarzenia pokerowe na świecie, takie jak Main Event World Series of Poker.

Warto jednak pamiętać, że chociaż Hold’em jest najpopularniejszą odmianą pokera, nie jest jedyny. W rzeczywistości występuje wiele gier pokerowych, które mogą wydawać się bardziej interesujące, począwszy od Omaha  i Stud, a kończąc na grach mieszanych i dobieranych. Poniżej znajdują się zapisy najpopularniejszych.

Pot Limit Omaha

Pot Limit Omaha (inaczej PLO) to jedna z najbardziej złożonych gier pokerowych. Zrozumienie wszystkich zasad początkującym graczom może zając trochę czasu. Jeżeli jednak nauczysz się wygrywać w PLO, jesteś gotowy na niemal wszystko co spotka cię w świecie pokera. PLO jak sama nazwa wskazuje rozgrywana jest w formacie z ograniczoną wysokością zakładów. Oznacza to, że maksymalny dozwolony zakład lub podbicie jest równe wysokości puli.

Omaha, podobnie jak Texas Hold’em, jest grą w której występują karty wspólne. Każdy gracz zaczyna z czterema kartami własnymi, które są zakryte i widoczne wyłącznie dla gracza, który je otrzymał. Każda runda gry w Omaha obejmuje rundę licytacji przed rozdaniem kart wspólnych.  Pierwsza runda licytacji znana jest jako preflop, w której wszyscy gracze mają opcje sprawdzenia, podbicia lub spasowania kart. Po zakończeniu rundy preflop, krupier wykłada na stół trzy z pięciu kart wspólnych. Te trzy karty nazywane są flopem. Po flopie rozpoczyna się kolejna runda licytacji, po której wykładana jest czwarta karta wspólna (turn) i sytuacja z licytacją się powtarza. Po ostatniej rundzie licytacji (po wyłożeniu piątej karty wspólnej), jeżeli w grze pozostaje przynajmniej dwóch zawodników następuje showdown i porównanie układów. W Omaha twoim celem jest ułożenie najlepszego układu pięciokartowego (musisz użyć dokładnie dwóch kart własnych i 3 kart wspólnych).

7 Card Stud

Swego czasu jedna z najpopularniejszych gier wśród pokerzystów, 7 Card Stud, jest obecnie powszechnie spotykano jako część turniejów gier mieszanych oraz pojawia się sporadycznie podczas gier cash games na wysokie stawki.

7 Card Stud to świetny sposób na lepsze poznanie rankingu układów pokerowych. W przeciwieństwie do Texas Hold’em i Omaha, każdy gracz otrzymuje wszystkie karty jako zakryte, a karty wspólne nie są częścią gry. Celem w grze 7 Card Stud jest ułożenie najlepszego możliwego układu pięciokartowego z siedmiu, które otrzymuje gracz na starcie rozdania. Każda runda 7 Card Stud rozpoczyna się od rozdania wszystkim graczom dwóch kart zakrytych i jednej odkrytej. Po rozdaniu tych kart, rozpoczyna się runda licytacji, a wszyscy gracze mają możliwość sprawdzenia, podbicia lub spasowania. W 7 Card Stud zazwyczaj gra się z limitem zakładów.

Po pierwszej rundzie licytacji wszyscy pozostali w rozdaniu gracze otrzymują kolejną odkrytą kartę. Mechanizm ten powtarza się przez 5 rund licytacji,  kiedy to pozostali w grze uczestnicy mają po 7 kart. Kompletny układ 7 Card Stud składa się z trzech kart zakrytych i czterech odkrytych. Dwie z pierwszych trzech rozdanych kart, to karty zakryte, podobnie jak ostatnia 7 karta. Warto odnotować, że 7 Card Stud może być rozgrywany jako gra High Hand lub Hi-lo. W tym drugim wariancie, gracz z najniższym układem i z najwyższym dzielą pulę.

Draw Poker

Prawdopodobnie najłatwiejsza odmiana pokera i zarazem najbardziej rozpoznawalna poza Holdem’em to Draw Poker, czyli Poker Dobierany. W tej odmianie, podobnie jak w 7 Card Stud nie występują karty wspólne. Na przykład 5 Card Draw polega na tym, że każdy gracz otrzymuje pięć kart własnych. Runda licytacji ma miejsce po tym, jak wszyscy gracze otrzymają po pięć kart własnych.

Po pierwszej rundzie licytacji wszyscy gracze, którzy nadal biorą udział w rozdaniu, mogą odrzucić dowolną ilość swoich kart własnych, zastępując je nowymi kartami z talii. Gdy wszyscy gracze wymienią swoje karty, następuje druga i zarazem ostatnia runda licytacji. Po ostatniej rundzie licytacji wszyscy pozostali w grze zawodnicy odsłaniają swoje karty, a gracz z najlepszym pięciokartowym układem zgarnia pulę.

Texas Hold’em

Wspomniano już, że kiedy słyszymy słowo poker, większość ludzi widzi przed oczyma odmianę Texas Hold’em i chociaż faktycznie jest to najpopularniejsza gra pokera, nie wszyscy mieli okazje zapoznać się z jej zasadami, które przybliżono poniżej.

Jeżeli ktoś rozpoczyna przygodę z pokerem, prawdopodobnie powinien rozpocząć właśnie od poznania zasad tej gry. Większość gier cash oraz turniejów rozgrywanych w odmianie Texas Hold’em jest rozgrywana w wariancie No Limit i to właśnie temu wariantowi poświęconych jest najwięcej szkoleń i strategii pokerowych. W odmianie Texas Hold’em, każdy z graczy otrzymuje dwie karty wspólne po czym zaczyna się pierwsza runda licytacji. Po zakończeniu tej rundy, wykładane są trzy karty wspólne, a następnie gracze pozostali w rozdaniu mają do wyboru szereg opcji – Check (jeżeli nikt nie wniósł niż do puli, można poczekać), fold (spasować kart), call (sprawdzić = wyrównać do ostatniego zakładu), raise (podbić), all-in (zagrać za wszystkie żetony).  Następnie mamy 4 rundę licytacji po której wykłady jest turn, a po kolejnej rundzie river. Kiedy na stole mamy 5 kart wspólnych, następuje ostatnia runda licytacji, a następnie porównanie układów. Gracz z najlepszym układem 5-kartowym zgarnia pule. W odrażeniu od PLO, nie ma znaczenia ilu kart własnych gracz użyje do utworzenia układu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane