Reklama

Wskazówki dla początkujących inwestorów

Data:

- Reklama -

Jakie są najlepsze sztuczki, które możemy zastosować, aby rozpocząć inwestowanie? Temat zarabiania pieniędzy oferuje wiele możliwości i konieczne jest uporządkowanie wszystkich informacji, które otrzymujemy, gdy zaczynamy czytać na ten temat. W tym artykule zebraliśmy kilka najważniejszych wskazówek, aby rozpocząć drogę inwestycyjną i zrobić to bezpiecznie, minimalizując ryzyko. 

Materiał partnera.

Zaplanuj swoją ścieżkę jako inwestora

Kluczowe jest, abyśmy zdefiniowali drogę, jaką chcemy podążać w momencie, kiedy poświęcamy dużo czasu na inwestycje. Warto zastanowić się, jakie są nasze cele związane z inwestowaniem, oraz w jakich przedziałach czasowych, chcemy ukończyć określone etapy. Ważne jest, aby patrzeć długoterminowo, ale także, żeby całość podzielić na kilka mniejszych epizodów, ponieważ z biegiem czasu możemy stracić motywację. Jeżeli więc założysz zarobienie 100,000 zł w ciągu 5 lat. Roczne cele mogą kształtować się następująco:

  • 1 rok: 10,000 zł.
  • 2 rok: 25,000 zł.
  • 3 rok: 40,000 zł.
  • 4 rok: 70,000 zł.
  • 5 rok: 100,000 zł.

Czy nie wygląda to bardziej realistycznie? Oczywiście, że wygląda!

Kontroluj swoje emocje

Zwłaszcza w przypadku inwestycji długoterminowych często zdarza się, że z czasem będziemy obserwować wiele zmian i musimy wiedzieć, że nie powinniśmy podejmować pochopnych decyzji w momencie, gdy widzimy gwałtowny wzrost lub gwałtowny spadek. Jak mawia znany polski sportowiec Mariusz Pudzianowski, „cierpliwy kamień ugotuje”. Nie wiemy, czy popularny Pudzian jest inwestorem, jednakże ta zasada w kwestii inwestowania sprawdza się w 100%. 

Jednakże nie tylko inwestowanie wymaga od nas sporej cierpliwości i trzymania emocji na wodzy. Nawet grając w stare gry hazardowe za darmo, musisz stale być skupionym i cierpliwym, ponieważ nagrody nie przychodzą od razu. Oczywiście, to się zdarza, jednak tylko w przypadku niewielkiego odsetka graczy. Niemniej jednak darmowe gry to opcja przeznaczona przede wszystkim dla początkujących graczy lub takich, którzy nie chcą od razu inwestować swoich pieniędzy w hazard online. Można w nie zagrać bez żadnego ryzyka i dla przyjemności, ponieważ nawet jeśli utracisz saldo, na którym znajdują się wirtualne żetony, po ponownym załadowaniu gry saldo zresetuje się i będziesz mógł ponownie obstawiać zakłady w tych grach.

Odwiedzając witryny hazardowe, oferujące darmowe stare gry będziesz mógł wybierać spośród wielu kategorii gier. Niektóre z takich to np.:

  • Automaty online: Są to popularne sloty, w których musisz wylosować szczęśliwą kombinację, która da Ci wypłatę.
  • Gry stołowe: Mocniejsza ręka wygrywa. Aby skutecznie zdobywać wypłaty, konieczne jest posiadanie minimalnej wiedzy na temat danej gry.
  • Gry na żywo: W kasynie na żywo emocje sięgają zenitu. Grę prowadzi prawdziwy krupier, a wszystko ma wyglądać tak, jak w prawdziwym kasynie online.

Posiadanie funduszu awaryjnego

Nie powinniśmy inwestować wszystkich zaoszczędzonych pieniędzy. Powinniśmy zawsze zostawiać część pieniędzy, która jest stale pod naszą ręką na bieżące i przyszłe ważne wydatki. Nazywamy to funduszem awaryjnym. Aby obliczyć, ile pieniędzy potrzebujemy na ten fundusz, możemy pomyśleć o tym, ile pieniędzy potrzebujemy każdego miesiąca na pokrycie regularnych wydatków (przykładowo 4000 zł). Fundusz awaryjny to liczba pomnożona przez co najmniej trzy (co w przypadku założonej wcześniej kwoty daje nam 12000 zł) lub więcej, jeśli chcemy być bardziej ostrożni. Dzięki tym pieniądzom, jeśli będziemy mieli nieoczekiwaną awarię samochodu lub nagły wydatek, będziemy w stanie szybko sobie z tym poradzić.

Zwróć uwagę na ryzyko i rentowność

Kiedy zapoznamy się ze wszystkimi informacjami na temat produktu inwestycyjnego, którym jesteśmy zainteresowani, natkniemy się na pojęcia rentowności i ryzyka. Zwykle szukamy produktów, które mogą zaoferować nam najwyższe zyski, ale musimy pamiętać, że im wyższe możliwe zyski, tym większe ryzyko straty naszych pieniędzy.

Powinniśmy zapoznać się z historycznymi zwrotami z aktywów, chociaż historyczny zwrot nie gwarantuje przyszłego zwrotu, który może być lepszy lub gorszy od wcześniej osiągniętego, to służy nam do wskazania trendu, za którym może podążać produkt.

Dywersyfikacja

Jedną z rzeczy, o których warto pomyśleć, jeśli chcemy zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy i uzyskać dobre wyniki (jeśli nie jesteśmy ekspertami rynkowymi), jest dywersyfikacja zainwestowanych pieniędzy. W ten sposób możemy zdywersyfikować je pod względem ilości i liczby aktywów, które posiadamy na nasze inwestycje, na przykład kupując kilka różnych akcji. Inwestowanie całego funduszu w jednej produkt jest bardzo ryzykowne, ponieważ jeżeli coś pójdzie nie tak, możesz stracić mnóstwo pieniędzy w jednej chwili. Z kolei, jeśli zainwestowałeś w kilka produktów, praktycznie nie jest możliwe, aby w jednym momencie nagle znacząco straciły na swojej wartości.

Szukaj najniższych opłat

Wśród produktów, których szukamy, nie możemy pominąć tej podstawowej zasady inwestowania: płać jak najmniej. Jeśli porównasz kilka podmiotów oferujących produkt, w który chcesz zainwestować, przekonasz się, że niektóre mają znacznie niższe opłaty niż inne. Przykładowo, u brokera internetowego łatwo uzyskać zerowe prowizje za zakup i sprzedaż akcji, czyli operację, która u innych podmiotów może wiązać się z kosztami.

Bądź konsekwentny

Istotne jest, aby być konsekwentnym w swoich inwestycjach i w ramach swojej strategii określić, jaka część miesięcznego dochodu zostanie przeznaczona na zwiększenie zainwestowanych pieniędzy, tak aby generowały one jeszcze większą rentowność. Powszechną sztuczką w finansach osobistych jest przeanalizowanie, jaki procent pieniędzy powinien zostać zainwestowany na początku miesiąca, tuż po otrzymaniu pensji. W ten sposób zmuszamy się do przeznaczenia części pieniędzy na inwestycje.

Konkluzja

Inwestowanie to temat, o którym mówi się coraz częściej. Natomiast jeżeli ktoś się na to zdecyduje, powinien poznać podstawowe aspekty tej aktywności. Nie sztuką jest, włożyć pieniądze, ale uzyskać dzięki dobrym decyzjom zyski, a na samym końcu ogromną satysfakcję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane