Reklama

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Data:

- Reklama -

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już lubiane i chętnie odwiedzane, czyli „Niedorzeczni” oraz nowe pomysły na przyszłość naszego miasta – takie połączenie przyciągnęło pierwszego września na suwalskie bulwary grono osób, dla których ważne kwestie dotyczące Suwałk i suwalczan nie są obojętne.

Spotkanie prowadził Kamil Klimek, a na fotelach „eksperckich” zasiedli Filip Stojanowski („Niedorzeczni”), Karol Świerzbin (Stowarzyszenie Kulturalne Kostroma), Mariusz „Słoma” Słomiński („Klimat tworzą ludzie”) oraz Rafał Truchan (Porta Active Team).

01 IX 2023 (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk – Kamil Klimek
© 2023 Wojciech Otłowski
01 IX 2023 (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk – Filip Stojanowski
© 2023 Wojciech Otłowski
01 IX 2023 (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszlości Suwałk – Karol Świerzbin
© 2023 Wojciech Otłowski
01 IX 2023 (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk – Mariusz „Słoma” Słomiński
© 2023 Wojciech Otłowski
01 IX 2023 (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłosci Suwałk – Rafał Truchan
© 2023 Wojciech Otłowski
01 IX 2023 (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk
© 2023 Wojciech Otłowski

Tematem „na rozgrzewkę” była kultura. Ocena propozycji kulturalnych była ambiwalentna. Zabierający głos podkreślali niechęć suwalczan do wychodzenia z domu. To błędne koło nie pozwala na zaproponowanie imprez wymagających większego budżetu. Jak zachęcić młodych do aktywności w tej materii? Pomysłów była kilka. Podkreślano, że takie kulturalne propozycje dla młodych powinny być inicjowane przez osoby w wieku bardziej zbliżonym do odbiorców. Głos zabrać mogli przybyli na to spotkanie – z tej okazji skorzystał Bartosz Bełdyga z Fundacji Teraz Wschód. Nawiązał w swoje wypowiedzi do relacji z czwartkowego koncertu przedstawionej na naszej stronie.

01 IX 2023 (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk – Bartosz Bełdyga
© 2023 Wojciech Otłowski

Nie zdziwiła go nikła frekwencja, gdyż jak stwierdził, młodzież niechętnie opuszcza domowe pielesze, w czterech ścianach znajduje zaspokojenie swoich potrzeb. Według niego potrzebna jest przestrzeń do nieskrępowanej ekspresji, teren – a właściwie obiekt – do swobodnego działania niepodporządkowanego kontroli instytucjonalnej.

To pierwszy z poruszonych tematów: rozmawiano także o suwalskim rynku pracy, roli organizacji pozarządowych w życiu suwalczan oraz o zagospodarowaniu naszego miasta, czyli „suwalskim ładzie przestrzennym”.

01 IX 2023 (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk
© 2023 Wojciech Otłowski

Koncepcja dyskusji pozwoliła na bardzo swobodne przedstawianie pomysłów i otwartość w ich wyrażaniu. Co z tego wyniknie? Oby pozytywne zmiany, bo te z pewnością przydadzą się Suwałkom…

Fotografie w postaci pokazu slajdów: Wojciech Otłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Marzenia o (r)ewolucji kulturalnej

W Suwałkach odbyło się spotkanie poświęcone kulturze, które nie...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...

Wernisaż wystawy „Andrzej Strumiłło. Dzieła wybrane” w suwalskiej Starej Łaźni (foto)

W piątkowy (22 października) wieczór w suwalskiej Galerii Sztuki...