Reklama

Jakie są limity dorabiania do renty socjalnej?

Data:

- Reklama -

Już od początku ubiegłego roku osoby pobierające rentę socjalną, które osiągają przychód z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, mogą dorabiać do swojego świadczenia na takich samych zasadach jak pozostali renciści.

Do renty socjalnej można dorabiać. Trzeba tylko zwracać uwagę na dodatkowe przychody, aby świadczenie nie zostało zmniejszone lub zawieszone. Jeśli przychód będzie niższy niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy – to renta socjalna zostanie wypłacona w pełnej wysokości. Gdy będzie wyższy od 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie przekroczy 130 proc. tego wynagrodzenia – to renta zostanie zmniejszona o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Jeśli jednak przychód będzie wyższy niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – to renta socjalna zostanie zawieszona.

– Od września do listopada 2023 r. limity zostały wyliczone w oparciu o przeciętne miesięczne wynagrodzenie za II kwartał 2023 r. Zarobki do 4 904,10 zł brutto miesięcznie nie wpłyną na zmniejszenie renty socjalnej. Jeśli będą wyższe niż 9 107,50 zł brutto, to ZUS może zawiesić wypłatę świadczenia. Natomiast uzyskanie przychodów miesięcznie w granicach od 4 904,10 zł do 9 107,50 zł brutto spowoduje zmniejszenie wypłacanego świadczenia o kwotę przekroczenia, nie więcej niż o 794,35 zł, bo taka jest kwota maksymalnego zmniejszenia dla renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Wpływ na zmniejszenie lub zawieszenie renty socjalnej mają przychody osiągane z działalności podlegającej obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, np.:

z pracy na podstawie stosunku pracy,
z pracy na podstawie umowy zlecenia lub współpracy przy tej umowie,
z pracy na podstawie umowy agencyjnej lub współpracy przy tej umowie,
z pozarolniczej działalności oraz współpracy przy jej wykonywaniu.

Na zawieszenie lub zmniejszenie renty wpływ mają także kwoty wypłaconych:

zasiłków: chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego,
wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy,
świadczenia rehabilitacyjnego i wyrównawczego, zasiłku wyrównawczego i dodatku wyrównawczego.

Na zawieszenie lub zmniejszenie renty wpływa również przychód z tytułu służby, np. w Policji czy Wojsku Polskim, a także przychody osiągane z pracy zarobkowej za granicą.

Od 1 stycznia 2022 r. na zmniejszenie lub zawieszenie renty socjalnej nie mają już wpływu przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub inne umowy o podobnym charakterze, opodatkowane na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Watch Docs startuje w SOK-u w piątek

Zapraszamy serdecznie do udziału w 21. Objazdowym Festiwalu Filmowym...

Top Liga Masters – nowy rozdział halowej piłki nożnej!

Już w piątek, 1 grudnia o godzinie 18:00 w...

Wygraj bilety na film „Maestro” z Bradleyem Cooperem

Film "Maestro", opowiadający historię związku Leonarda Bernsteina, amerykańskiego kompozytora,...

Grudzień w Teatrze Dramatycznym

Teatr Dramatyczny zaprasza na spektakle, które widzowie będą mogli...