Reklama

Na jakie zawody jest największe zapotrzebowanie w Polsce?

Data:

- Reklama -

Ostatnie lata to wyraźny wzrost gospodarczy w Polsce i widać to pod wieloma względami. Polacy mają coraz więcej pieniędzy i wydają ich coraz więcej — czy to na nowe samochody z salonu, czy też na różnego rodzaju rozrywki, takie jak choćby hazard online, gdzie internetowe kasyno Spin City jest regularnie odwiedzane przez tysiące Polaków. Polska notorycznie, małymi kroczkami pnie się w górę i powoli wkracza do czołówki potęg gospodarczych Europy. Zawdzięcza to dobremu położeniu kraju, wykwalifikowanej sile roboczej oraz otwartości na innowacje.

Materiał partnera.

To wszystko powoduje, że międzynarodowe przedsiębiorstwa coraz chętniej spoglądają w stronę Polski i ochoczo wkraczają na nasz rynek. To zaś sprawia, że rynek pracy w Polsce przeżywa aktualnie prawdziwy rozkwit, bo poszukiwanych jest wiele różnych zawodów. Niektóre branże mają wręcz ogromny niedobór specjalistów, więc każdy pracownik jest w cenie i płace stoją na bardzo wysokim poziomie.

Jeśli stoisz aktualnie przed ważnym życiowym wyborem: jaki zawód wybrać lub też chcesz się przebranżowić, to koniecznie weź pod uwagę najbardziej poszukiwane dziś zawody w Polsce, aby dokonać odpowiedniego wyboru. Jakie konkretnie są to zawody? Postanowiliśmy to sprawdzić, zagłębiając się w polski rynek pracy.

Specjalista IT

Sektor IT w Polsce notuje regularny wzrost, a to sprawia, że zapotrzebowanie na pracowników jest tu cały czas coraz to większe. Dodając do tego nieustanny rozwój technologiczny i ciągłe wprowadzanie innowacji, otrzymujemy w rezultacie ogromny rynek pracy, w którym każdy specjalista IT jest wręcz na wagę złota. Do najbardziej poszukiwanych zawodów w zakresie IT należą:

  • programiści,

  • eksperci ds. cyberbezpieczeństwa,

  • inżynierowie oprogramowania,

  • kierownicy projektu.

Jeśli chodzi o programistów, to cały czas największe zapotrzebowanie jest na full-stack deweloperów, którzy zajmują się frontendem i backendem, czyli znają się na stronach internetowych od A do Z. W cenie są również programiści C++ i Rust.

Analityk danych

Analityk danych to bez dwóch zdań zawód przyszłości, na który z roku na rok jest coraz to większe zapotrzebowanie. Wszystko za sprawą sposobu funkcjonowania współczesnych firm, które w swoich działaniach opierają się przede wszystkim na gromadzeniu danych i ich wnikliwej analizie. Dokładne badanie uzyskanych danych jest w bowiem większości przypadków kluczowe w kwestii podejmowania strategicznych decyzji biznesowych — dzięki pracy analityka firma można obrać odpowiedni kierunek, który pozwoli jej uzyskać sukces.

To wszystko sprawia, że firmy z wielu różnych branż cały czas potrzebują wykwalifikowanych osób, które będą umieć zanurzyć się w potężnych ilościach danych i na ich podstawie będą mogły pomóc firmom w dokonywaniu odpowiednich kroków. Od analityków wymaga się przede wszystkim ogromnej wiedzy w zakresie matematyki. Bardzo istotna jest też wiedza w zakresie statystyki i ekonomii. Wiedza ta jest niezbędna, aby móc przeanalizować dane, a następnie na ich podstawie wyciągnąć wnioski i opracować konkretnie rozwiązanie skrojone pod daną firmę.

Asset Manager

Przedsiębiorstwa z różnych branż już od dłuższego czasu wolą oddawać pałeczkę pod względem zarządzania swoimi aktywami w ręce firm zewnętrznych, które optymalizują wszelkie działania w tym zakresie. To sprawia, że dziś mamy do czynienia z wyraźnym wzrostem zapotrzebowania na Asset Managerów. To zawód, który pojawił się stosunkowo niedawno, ale wszedł na rynek z ogromnym impetem i cieszy się coraz większym uznaniem w oczach firm — w głównej mierze tych „najzamożniejszych”.

Asset Manager to osoba, która operuje wszelkimi aktywami danego przedsiębiorstwa, czyli gromadzi je i zarządza nimi. Zawód ten obejmuje przede wszystkim zarządzanie nieruchomościami. Dotyczy to przede wszystkim aspektu inwestycyjnego, czyli maksymalizacji zysków z kupna i sprzedaży nieruchomości, a także zysków z wynajmu. Cel Asset Managera jest zatem jeden: osiągnąć ponadprzeciętne zyski, które zapewnią klientowi nowe możliwości w zakresie inwestycji.

Kontroler finansowy

Aby osiągnąć sukces w biznesie, firmy muszą doskonale znać swoją bieżącą sytuację finansową i muszą wiedzieć, z jakimi potencjalnymi zagrożeniami finansowymi przyjdzie im się zmierzyć podczas swojej działalności. W tym zakresie przedsiębiorstwa zatrudniają kontrolerów finansowych, którzy wnikliwie analizują finansowe możliwości firmy i nadzorują wszelkie działania finansowe.

Dziś niemal każda większa firma w Polsce zatrudnia kontrolera finansowego, a powodem tego są dość trudne i niepewne warunki gospodarcze, gdzie optymalizacja kosztów jest rzeczą priorytetową. Kompetencje kontrolera są bardzo szerokie, bo zajmuje się on m.in. zarządzaniem budżetem, kontrolą kosztów, zarządzaniem ryzykiem i planowaniem finansowym.

To wszystko sprawia, że kontroler finansowy jest obecnie bardzo poszukiwanym zawodem. Osoba pracująca na takim stanowisku jest bardzo wysoko postawiona, bo przeważnie jest bezpośrednim doradcą dyrektora finansowego. Co więcej, wyniki analizy kontrolera bardzo często są niezwykle istotne w zakresie przygotowania strategii biznesowych, przez co kontroler finansowy jest kluczową postacią, która niejednokrotnie pokazuje kierunek, w którym powinna iść firma.

Doradca podatkowy

Polskie prawo podatkowe z roku na rok jest coraz to bardziej skomplikowane. Przepisy podatkowe zmieniają się w naszym kraju regularnie, co sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na ludzi, którzy będą trzymali dla firm kwestie podatkowe w ryzach. Doradcy podatkowi, czyli osoby, które posiadają zaawansowaną wiedzę podatkową, są więc dziś w cenie i praktycznie próżno szukać w Polsce firm, które nie korzystają z ich usług.

Odgrywają oni bardzo istotną rolę w biznesie w zakresie optymalizacji kosztów. Doradcy podatkowi cały czas trzymają rękę na pulsie i analizują wszelkie zmiany podatkowe, poszukując różnego rodzaju luk w prawie, aby firmy mogły zwyczajnie płacić mniej podatków — oczywiście w legalny sposób, zgodnie z prawem. To właśnie w ich kompetencjach jest szukanie różnego rodzaju ulg podatkowych, aby przedsiębiorstwa zostawiały mniej swoich pieniędzy w Urzędzie Skarbowym i mogły je inwestować i sukcesywnie pomnażać.

CX Manager

Handel elektroniczny jest już od dłuższego czasu naturalnym elementem współczesnego świata, jednak w ostatnim czasie staje się coraz popularniejszy. Branża e-commerce rozwija się w zatrważającym tempie, bo sklepów internetowych cały czas przybywa. To sprawia, że firmy potrzebują wykwalifikowanych osób, które pozwolą im zwiększyć ich konkurencyjność na rynku. W tym miejscu pojawia się zawód CX Manager, czyli Customer Experience Manager.

Jak sama nazwa wskazuje, CX Manager to osoba odpowiedzialna za doświadczenia użytkowników, którzy korzystają z danego sklepu internetowego. Głównym zadaniem na tym stanowisku jest zwiększanie konkurencyjności sklepów internetowych, poprzez zapewnienia ich użytkownikom najwyższego komfortu zakupów. CX Manager stara się więc zoptymalizować cały proces zakupowy — od wejścia na stronę po dokonanie płatności, tak aby był jak najbardziej intuicyjny i płynny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane