Reklama

Śladami ks. Wernitza i księcia Tumaniszwili

Data:

- Reklama -

Akcja sprzątania kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań w Suwałkach odbyła się w sobotę, 21 października, przyciągając niezrażonych niesprzyjającą pogodą ochotników i miłośników historii. Ten wyjątkowy kompleks cmentarzy jest prawdziwym skarbem kulturowym i historycznym Suwałk, a jednocześnie świadczy o bogatej wielokulturowości tego regionu. W jego skład wchodzą różne cmentarze wyznaniowe, które zapewniają cenny wgląd w historię miasta i jego różnorodne dziedzictwo.

Na zdj. głównym grobowiec rodziny Henricich (na cmentarzu ewangelickim), przodków Lechosława Marszałka – twórcy Reksia – od strony matki (Jadwiga Henrici przed ślubem przeszła na katolicyzm)

Cmentarz rzymskokatolicki to miejsce spoczynku wielu mieszkańców Suwałk i został założony na przełomie XVIII i XIX wieku. Jest to ważny element historii miasta.

Cmentarze ewangelickie to miejsce, które obejmuje groby wyznawców dwóch odmian wyznania ewangelickiego – ewangelicko-augsburskiego (luteranie) i ewangelicko-reformowanego (kalwini). Te cmentarze odgrywają istotną rolę w historii Suwałk i jego wielokulturowym dziedzictwie.

Cmentarz prawosławny jest związany z piękną drewnianą cerkwią Wszystkich Świętych z XIX wieku i stanowi ważne miejsce dla prawosławnych mieszkańców Suwałk.

Cmentarz staroobrzędowców zajmuje południowo-zachodnią część cmentarza prawosławnego i jest cennym elementem tego kompleksu cmentarzy.

Cmentarz żydowski, powstały na początku XIX wieku, świadczy o obecności i historii społeczności żydowskiej w Suwałkach.

Cmentarz muzułmański, utworzony na początku XX wieku, jest miejscem spoczynku wyznawców islamu służących w armii rosyjskiej.

Akcja sprzątania była nie tylko okazją do zachowania czystości na tych cmentarzach, ale również do rozwoju większego zrozumienia i szacunku dla historii i wielokulturowego dziedzictwa Suwałk. Wspólnota ochotników z różnych wyznań i kultur (a także osadzonych) aktywnie uczestniczyła w pracach porządkowych, a także w badaniu inskrypcji nagrobnych i identyfikacji pochowanych tam osób.

Wierzę, że wartość kompleksu zostanie przez nas doceniona jeszcze bardziej, a w perspektywie dalszej – kto wie – może uda się zdobyć tytuł Pomnika Historii. Pierwszym krokiem jest zinwentaryzowanie tego cmentarza, aby dowiedzieć się, kto tak naprawdę spoczywa na jego terenie. Następnym krokiem jest rozpowszechnienie informacji o tym, kto dokładnie został pochowany na tym historycznym cmentarzu. Chcemy uświadamiać ludziom, że mamy do czynienia z wyjątkowym miejscem w Suwalszczyźnie, ale także z unikatowym na skalę całej Polski, a może i Europy. Kampania informacyjna, prowadzona zarówno w szkołach, jak i w mediach społecznościowych, jest kluczowym elementem tego procesu. Również inicjatywy oddolne, takie jak wydawanie publikacji czy postawienie dużej tablicy informacyjnej na cmentarzu, są bardzo istotne. Tablica już jest. Można na niej znaleźć wszelkie informacje dotyczące historii cmentarza, tożsamości niektórych pochowanych na nim osób oraz odniesień do literatury, w której znajdują się dodatkowe dane oraz nowe wątki do dalszych badań. Warto również podkreślić, że cmentarze te pełne są ciekawostek genealogicznych. Ludzie, którzy tu spoczywają, często stanowią tajemnicę dla osób spoza regionu, które próbują odnaleźć swoje korzenie na Suwalszczyźnie. Mamy przykłady osób z Łotwy, Rosji i Niemiec, które przyjeżdżają w poszukiwaniu swoich przodków – tłumaczył dr Krzysztof Snarski, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach i uczestnik akcji sprzątania kompleksu.

Pastor Dawid Banach podkreślił znaczenie działań takich jak akcja sprzątania i zauważył, że ilość zebranych śmieci maleje z roku na rok, co świadczy o postępach w pielęgnowaniu tych cennych miejsc. Dla społeczności lokalnej, to również okazja do integracji i współpracy.

W trakcie wydarzenia, uczestnicy mieli również okazję poznać historię dwóch ważnych postaci pochowanych na cmentarzu. Pierwszą z nich był ksiądz superintendent Władysław Wernitz, osoba o znaczącej roli w historii Suwałk i regionu (ks. Dawid Banach przeczytał wycinek prasowy z 1931 roku poświęcony odsłonięciu pomnika superintendenta). Drugą była osoba księcia Pawła Tumaniszwili, którego niezwykle ciekawą historię życia – od pól naftowych w Baku, przez Moskwę, do Augustowa i wreszcie – Suwałk – przybliżył (za Ireną Zarachowicz) – Piotr Kuczek z Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej.

Książę Paweł pochodził z gruzińskiej rodziny o bogatym dziedzictwie i historii sięgającej średniowiecza. Jego syn Jerzy w późniejszych latach został kontradmirałem odznaczonym za swoje zasługi. Mimo inskrypcji na płycie: Książę Paweł Tumaniszwili (1870-1935) – Kochanemu ojcu – Syn z rodziną w Ameryce, kontakt z rodziną za oceanem został zerwany, co stanowi smutny epilog tej historii.

Akcja sprzątania cmentarzy w Suwałkach nie tylko pomaga w zachowaniu ich piękna, ale także kultywuje dziedzictwo kulturowe i historyczne miasta. Jest to doskonały przykład współpracy społeczności lokalnej w celu ochrony i promocji dziedzictwa kulturowego, co z pewnością zasługuje na uznanie i wsparcie.

Fot. Niebywałe Suwałki

W sobotę akcja sprzątania kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań. Każdy może dołączyć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Jesienią duża wystawa sztuki ludowej

Dr Krzysztof Snarski, kustosz z Muzeum Okręgowego w Suwałkach,...

Jeszcze o cmentarzu: Ciekawy pomnik

Uczestnicząc w rozmaitych dyskusjach posługujemy się szeregiem argumentów. Wielokrotnie...

Nie żyje Witek Muzyk Ulicy. W Suwałkach występował kilkukrotnie

W świecie muzyki zawsze istnieje pustka, kiedy odchodzi artysta....

W sobotę akcja sprzątania kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań. Każdy może dołączyć

Akcja sprzątania kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań w Suwałkach to...