Reklama

Stypendia artystyczne prosto z Montrealu: Wsparcie młodych talentów z Suwałk, Augustowa i Olecka

Data:

- Reklama -

W ramach owocnej współpracy pomiędzy Komitetem Pomocy Dzieciom Polskim z Montrealu z Funduszu Lisowskich – Smykowskich oraz lokalnej Fundacji Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej pojawiła się kolejna edycja stypendiów artystycznych, która wnosi ogromne wsparcie dla młodych talentów z Suwałk, Augustowa i Olecka. Program stypendialny stanowi znaczący wkład w rozwijanie umiejętności i pasji młodych artystów, zapewniając im nie tylko finansowe wsparcie, ale także motywację do dalszego rozwoju.

W tym roku szkolnym-studenckim, Komitet Pomocy Dzieciom Polskim z Montrealu przekazał Fundacji Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej znaczną kwotę 51 tys. zł, która pozwoliła na ufundowanie 10 stypendiów i 1 przewodu doktorskiego. To ogromna szansa dla dwóch studentów, ośmiu uczniów i jednego doktoranta. Wszyscy wyróżnieni w piątek, 20 października w saloniku muzycznym przy ul. Chłodnej w Suwałkach otrzymali certyfikaty stypendialne i podpisali umowy.

W uroczystości wzięli udział goście specjalni, w tym prezes Komitetu KPDP z Montrealu i jednocześnie profesor honorowy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach – Kazimierz Zaraś z małżonką Ireną Zaraś oraz profesor Tadeusz Trzaskalik – matematyk,  ekonomista i pianista, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Odgrywają oni kluczową rolę w realizacji programu stypendialnego „Szybuj z Orłami”.

Nawiązując do tego, że prof. Tadeusz Trzaskalik studia artystyczne ukończył w wieku 61 lat i że realizacja marzeń nie ma terminu ważności, Alicja Roszkowska powiedziała: Nie bójcie się marzyć i śmiało piszcie swoją historię. Korzystajcie z pomocy „przewodników”, których spotkacie na swojej drodze.

Sebastian Kuczyński i Roksana Maria Maciejczuk to tylko dwa przykłady uzdolnionych artystów, którzy mieli okazję współpracować z kanadyjską organizacją. W kwietniu zaprezentowali swoje umiejętności przed Polonią w Montrealu na Święcie Muzyki z okazji 70-lecia Komitetu Pomocy Dzieciom Polskim. Ich występy zainspirowały i zachwyciły widownię.

Przyznał to Kazimierz Zaraś, wspominając ich występy w Kanadzie: Mieliśmy przyjemność gościć polską młodzież w Montrealu, Polonia w Kanadzie wzruszyła się do łez, widząc talent i determinację tych młodych artystów.

Warto zaznaczyć, że program stypendiów z Montrealu nie tylko dostarcza finansowe wsparcie młodym artystom, ale także kształtuje więź międzypokoleniową i promuje kulturę polską wśród Polonii. To efektywny sposób na rozwijanie młodego talentu oraz budowanie mostów między różnymi kulturami.

Program stypendialny z Montrealu cieszy się już wieloletnią tradycją i z każdym rokiem przyczynia się do sukcesów młodych artystów z Polski. Dzięki hojności Komitetu Pomocy Dzieciom Polskim z Montrealu oraz Funduszu Lisowskich – Smykowskich, a także determinacji i zaangażowaniu Fundacji Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej, młodzi artyści mają szansę kontynuować swoją edukację i rozwijać swój talent artystyczny. W ciągu tych wszystkich lat współpracy suwalska organizacja otrzymała na stypendia w sumie 240 tys. złotych.

Warto docenić nie tylko stypendystów, ale także ich nauczycieli, rodziców i wszystkich, którzy angażują się w rozwijanie kultury i sztuki wśród młodego pokolenia. To dzięki nim młodzi artyści mają możliwość spełniania swoich marzeń i rozwijania swojego talentu.

Tegoroczni stypendyści:

 1. Sebastian Kuczyński (przewód doktorski – 20 tys. złotych)
 2. Roksana Maria Maciejczuk (studentka – 5 tys. złotych)
 3. Eliza Anna Kłoczko (studentka – 5 tys. złotych)
 4. Noemi Wrona (uczniowie – 3,1 tys. złotych)
 5. Tomasz Sertel (uczniowie – 3,1 tys. złotych)
 6. Melania Nikolopoulou (uczniowie – 3,1 tys. złotych)
 7. Hanna Wasilewska (uczniowie – 3,1 tys. złotych)
 8. Zofia Wiśniewska (uczniowie – 3,1 tys. złotych)
 9. Błażej Balukiewicz (uczniowie – 3,1 tys. złotych)
 10. Hanna Gładkowska (uczniowie – 3,1 tys. złotych)
 11. Daniel Walisiewicz (uczniowie – 3,1 tys. złotych)

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

To już 12 lat Fundacji Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej

Fundacja Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej istnieje od 12 lat, zajmując...

Piękna muzyka w pięknym otoczeniu – drugi dzień 4. Festiwalu Wigrosfera 2023

Po suwalskim akordzie festiwalu – piątkowym koncercie w Suwalskim...

Trwa „Wigrosfera”. Różnorodność na dobry początek

4. Festiwal "Wigrosfera", zorganizowany przez braci Adama i Jana...

Wigrosfera 2023: Tam, gdzie łączą się muzyka i piękno przyrody Suwalszczyzny

"Wigrosfera" to festiwal, który odpowiada na naturalną ludzką potrzebę...