Reklama

„Święto ognia”, film, który zdobywa serca polskiej publiczności

Data:

- Reklama -

Od 6 października w Cinema Lumiere w Suwałkach rozpoczną się projekcje najnowszego filmu Kingi Dębskiej. „Święto ognia” to produkcja, która zdobyła serca widzów na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także dwie prestiżowe statuetki. Jedna z nich trafiła do Pauliny Pytlak za profesjonalny debiut aktorski, a druga do Kingi Preis za najlepszą drugoplanową rolę żeńską.

Kinga Dębska, znana z filmów takich jak „Moje córki krowy,” „Zabawa zabawa,” i „Zupa nic,” tym razem przenosi nas w lekko magiczny świat, który równocześnie jest pełen humoru i wzruszeń. Reżyserka określa ten projekt jako najbardziej czuły i delikatny w jej dorobku, co czyni go – w jej ocenie – czymś pomiędzy „Amelią” a „Nietykalnymi.”

„Święto ognia” opiera się na uwielbianej przez czytelników i nagrodzonej nagrodą literacką im. Norwida książce autorstwa Jakuba Małeckiego, która była bestsellerem roku 2021. W rolach głównych występują Paulina Pytlak, debiutująca studentka Akademii Teatralnej, oraz Joanna Drabik, tancerka Baletu Narodowego. Obie aktorki zachwyciły widzów swoją grą, co zaowocowało nagrodami na Festiwalu w Gdyni.

Na ekranie także inni znani polscy aktorzy – Tomasz Sapryk, Kinga Preis, Karolina Gruszka, Katarzyna Herman i Mariusz Bonaszewski. Producentem „Święta ognia” jest Opus Film, studio odpowiedzialne za spektakularne, międzynarodowe sukcesy polskiego kina, w tym film „Ida,” nagrodzony Oscarem dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego, oraz „Zimna wojna,” wyróżniona na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Fabuła „Święta ognia” skupia się na historii Anastazji (w tej roli Paulina Pytlak). Nastka ma zaledwie 20 lat, jest uzależniona od komiksów, gorącej czekolady i jest zakochana w chłopaku z sąsiedztwa. Jednak życie nie oszczędza jej trudności, od dziecka jest przykuta do wózka, a jedynym sposobem na komunikację z otoczeniem jest specjalny program. Mimo tych ograniczeń, Nastka nie traci pogody ducha i zaraża swoim optymizmem wszystkich wokół siebie.

Najbliższą relację ma ze starszą siostrą Łucją, w którą wciela się Joanna Drabik. Łucja jest wschodzącą gwiazdą Baletu Narodowego, stojącą u progu wielkiej kariery. Życie całej trójki zmieni się, gdy do ich drzwi zapuka przebojowa sąsiadka z naprzeciwka – Józefina, grana przez Kingę Preis. To za jej sprawą Anastazja i jej bliscy odkryją radość życia, poznają siebie na nowo, a przy okazji staną twarzą w twarz z rodzinną tajemnicą, która aż nazbyt długo czekała na rozwiązanie.


Aby wziąć udział w losowaniu 2 pojedynczych biletów na pokaz filmu ŚWIĘTO OGNIA w Cinema Lumiere w Suwałkach, wystarczy do 5 października do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Do ilu filmów, które Kinga Dębska wyreżyserowała, napisała też scenariusz? Bilety wygrywają: Sylwester Szymański i Teresa Adamczyk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Zabierz mnie na Księżyc: Komedia, która zawróci widzom w głowach (wygraj bilety)

12 lipca 2024 roku na ekranach kin zagości niezwykła...

Costner na Dzikim Zachodzie (wygraj bilety)

Laureat Oscara Kevin Costner powraca do reżyserii filmowej w...

Noc Kupały i inne atrakcje

Sprawdźmy, jakie wydarzenie odbędą się w tym tygodniu. Dokąd...

Dotrzeć „Do granic” (do wygrania bilety do Cinema Lumiere)

W cyklu Kino Konesera w Cinema Lumiere w Suwałkach,...