Reklama

Damian Balcer z nagrodą marszałka

Data:

- Reklama -

W środę, 15 listopada, zarząd województwa podlaskiego ogłosił przyznanie nagród w wysokości 110 tys. zł dla jedenastu osób i podmiotów z regionu za ich wkład w rozwój kultury w sezonie artystycznym 2022/2023. Każdy laureat otrzymał nagrodę w wysokości 10 tys. zł, będącą wyrazem uznania za ich działalność. Jednym z wyróżnionych jest Damian Balcer.

Marszałek Artur Kosicki podkreślił, że te nagrody są wyrazem uznania dla twórców, którzy przyczyniają się do ochrony i rozwoju kultury w regionie.

Damian Balcer, znany jako śpiewak i animator folkloru muzycznego północnej Suwalszczyzny, został wyróżniony za całokształt swojej działalności artystycznej. Od 2016 roku prowadzi społecznie Zespół Pieśni Ludowej Szuwarki przy świetlicy gminnej w Wiżajnach. Jego praca przyczynia się do pielęgnowania tradycji folklorystycznych i dziedzictwa kulturowego obszaru dawnego trójstyku granic polskiej, litewskiej i pruskiej.

Inni laureaci, tacy jak Alina Niegierewicz czy Uladzimir Arlou, otrzymali nagrody za swoje wybitne dokonania w różnych dziedzinach artystycznych. Alina Niegierewicz, kierująca od dwudziestu lat męskim chórem „Kuranty” oraz Uladzimir Arlou, jeden z najbardziej znanych i cenionych współczesnych pisarzy białoruskich, zostali wyróżnieni za swoje wkłady w organizację festiwali, koncertów oraz osiągnięcia w literaturze.

Każdy z nagrodzonych laureatów jest reprezentantem różnorodnych dziedzin artystycznych, takich jak proza, poezja, muzyka ludowa czy twórczość literacka. Zespół Kurpiowski, Oskar Lasota, Tomasz Robert Paduch, Zespół Mażoretek „Shock”, Piotr Ostrowski, Chór Młodzieżowy parafii katedralnej pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku, Halina Poźniakowska oraz Erazm Stefanowski, to kolejni wyróżnieni twórcy, których praca i zaangażowanie zostały docenione przez samorząd regionu.

Nagrody te stanowią nie tylko uznanie dla wyjątkowych talentów, ale także wyraz wdzięczności za ich wkład w kulturę i dziedzictwo kulturowe regionu podlaskiego. Różnorodność dziedzin artystycznych, w których działają wyróżnieni laureaci, podkreśla bogactwo i zróżnicowanie kulturowe tej części Polski.

Foto ilustrujące: Wojciech Otłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym: Sukcesy zespołów i śpiewaków z Suwalszczyzny

Podczas ostatnich czterech dni, w malowniczym Kazimierzu Dolnym, wybrzmiała...

Kolejne cztery mikrobiogazownie powstaną w regionie

Inwestycje zostaną zrealizowane na terenie gospodarstw rolnych w gminach...

Twórcy z Suwalszczyzny laureatami konkursu „Jawor – u źródeł kultury”

W organizowanym przez Polskie Radio Białystok we współpracy z...

Unimoto Lake Race – wyścigi na lodzie w Wiżajnach (foto)

Do dobrej zabawy i widowiskowych popisów wystarczy czasem zamarznięte...