Reklama

Dzień Pracownika Socjalnego w Suwałkach: W PUZ wystąpił Piotr Karpienia

Data:

- Reklama -

Państwowa Uczelnia Zawodowa w Suwałkach gościła we wtorek, 21 listopada pracowników, podopiecznych  i przyjaciół Środowiskowego Domu Samopomocy „Aktywni Tak Samo”, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Filipowie i Suwałkach, oraz Środowiskowych Domów Samopomocy w Lipniaku, Białej Wodzie i Sejnach. Głównym punktem święta był koncert Piotra Karpieni, który dostarczył uczestnikom niezapomnianych emocji.

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, podkreślił wagę Dnia Pracownika Socjalnego, kierując do uczestników wydarzenia słowa: Dzisiaj wasze święto, a po południu kolejna uroczystość – miejska. Spośród 317 pracowników zatrudnionych w pionie pomocy społecznej, jedynie 8% stanowią mężczyźni. To zawód sfeminizowany. Potrzeba wsparcia w obszarze pomocy społecznej rośnie wraz z rosnącą liczbą osób z niepełnosprawnościami. Te osoby wymagają pomocy nie tylko instytucjonalnej, ale również wsparcia ze strony rodzin i otoczenia zewnętrznego. Społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome i dojrzałe, rozumiejąc, że osoby z niepełnosprawnościami stanowią nieodłączną część mozaiki. 

Natalia Górska ze stowarzyszenia „Aktywni Tak Samo” zwróciła uwagę w rozmowie z naszym portalem na wyjątkowość pracy w obszarze pomocy społecznej, podkreślając: Oczywiście, nie wszyscy odnajdą się w roli pracownika socjalnego, ponieważ wymaga to posiadania wyjątkowych cech osobowości. Sądzę, że kluczowe to przede wszystkim empatia, cierpliwość, otwartość na drugiego człowieka, optymizm, uśmiech i dobra energia.

Pracownicy socjalni nie tylko posiadają interdyscyplinarną wiedzę, obejmującą prawa i regulacje, ale również są ekspertami w obszarach takich jak pedagogika, psychologia, socjologia czy logopedia. Jednak, jak zauważa Górska, najważniejsze to umiejętność odczytywania drugiej osoby, umiejętność słuchania i rozmowy z nią.

Oficjalne uznania są miłe, ale to, co otrzymujemy codziennie od naszych podopiecznych, jest najcenniejsze. Ich uśmiechy, przyjaźń i wsparcie – to dla nas bezcenne – dodaje Natalia Górska, dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy.

Mówi Natalia Górska:

W Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód o godzinie 16:00 odbędą się oficjalne uroczystości z udziałem licznych pracowników socjalnych i gości.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Charytatywny Bal Przedsiębiorców już 20 kwietnia

Już w następną sobotę, 20 kwietnia, w Hotelu Szyszko***...

Pracownicy socjalni obchodzili swoje święto

W środę, 23 listopada kilkaset osób wzięło udział w...

Działa Środowiskowy Dom Samopomocy

Środowiskowy Dom Samopomocy poprowadzi Stowarzyszenie „Aktywni tak samo”, które...

Nie tylko blues. Przed nami pokazy filmowe i koncerty

Nad Czarną Hańczą trwa Suwałki Blues Festival, ale kalendarz...