Reklama

Młodzieżowy Marsz w Suwałkach: Razem dla Niepodległej – sto lat Dąbka Wolności

Data:

- Reklama -

XVIII Młodzieżowy Marsz Niepodległości, który odbył się w sobotę, 11 listopada, miał szczególne znaczenie, przypominające 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz upamiętniające 100-lecie posadzenia Dąbka Wolności.

Marsz ten nie tylko oddaje hołd historii i Ojczyźnie, lecz także pełni istotną rolę w kształtowaniu i pielęgnowaniu wartości patriotyzmu. To inicjatywa, która wyrasta z młodzieży suwalskiej, prezentując głęboki związek z historią regionu. Co roku gromadzi nie tylko młodych ludzi, ale także całe rodziny, od najmłodszych, po seniorów.

W tym roku patronką marszu została Aleksandra Piłsudska, druga małżonka Marszałka, suwalczanka. Jej życiorys, naznaczony zaangażowaniem w walkę niepodległościową, może stanowić inspirację dla uczestników Marszu. Jej zasługi dla Polski zostały docenione liczny odznaczeniami, a historia jej życia i działań wpisuje się w kontekst niepodległej Polski. Warto podkreślić, że rok 2023 został ustanowiony Rokiem Aleksandry Piłsudskiej, co dodatkowo podkreśla znaczenie jej dziedzictwa i wybór jej jako patronki marszu. 

Historia Młodzieżowego Marszu Niepodległości w Suwałkach sięga roku 1980, gdy młodzież miejscowych szkół zaangażowała się w pielęgnację pomnika Peowiaków. To wydarzenie stanowiło początek tradycji, która po latach przerwy została wznowiona w 2006 roku. Od tego czasu Marsz stał się ważnym elementem historii i pamięci Suwałk.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Dziś Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet

Międzynarodowy Dzień Praw Kobiet, obchodzony 8 marca każdego roku,...

Suwałki świętują Niepodległość: Uroczyste obchody pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego

Podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w sobotę, 11 listopada...

W sobotę Młodzieżowy Marsz Niepodległości

Już po raz osiemnasty, 11 listopada 2023 r., ulicami...

Świętujemy niepodległość – przede wszystkim muzycznie. Będzie też opowieść o podróżach

W tym tygodniu w kalendarzu wydarzenia sportowe i muzyczne...