Reklama

Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg na budowę spalarni odpadów

Data:

- Reklama -

Do końca 2026 roku Miasto Suwałki zamierza wybudować spalarnię odpadów komunalnych. Na ten cel udało się pozyskać wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 128 107 000 zł. W tym miesiącu planowane jest ogłoszenie przetargu w formule „zaprojektuj i wybuduj” na realizację tej inwestycji.

Wsparcie udzielone przez NFOŚiGW wynosi blisko 130 mln zł – połowę tej sumy stanowi dotacja, a druga połowa to preferencyjna pożyczka. Planowana instalacja powstanie w sąsiedztwie suwalskiego PEC-u i ma istotnie wpłynąć na obniżenie kosztów ogrzewania oraz poprawę gospodarki śmieciowej w mieście.

Ciepłownictwo, podobnie jak cała energetyka, staje obecnie przed poważnym wyzwaniem związanym z dekarbonizacją. Dzięki nowej instalacji suwalski PEC będzie spalać o około 9 tysięcy ton mniej węgla, co przyczyni się do znaczącej redukcji emisji CO2, za którą trzeba płacić. Wyprodukowane ciepło w trakcie spalania zostanie przekazane do miejskiej sieci ciepłowniczej, a paliwem będą oczywiście odpady pochodzące od mieszkańców.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Suwałkach Spółka z o. o. aktualnie przygotowuje ostateczne dokumenty związane z ogłoszeniem przetargu.

Istotnym osiągnięciem jest pozyskanie warunków przyłączenia planowanej instalacji do sieci dystrybucyjnej PGE Dystrybucja S.A. Oprócz produkcji ciepła, instalacja będzie również generować prąd.

Instalacja zostanie zrealizowana w formule „pod klucz”. Inwestycja obejmie cały proces związany z projektowaniem, dostawą i wykonawstwem oraz uruchomieniem i przekazaniem do eksploatacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Budowa spalarni odpadów za 130 mln zł na etapie przetargu

Miejska spółka PGO Suwałki realizuje plan związany z efektywnością...

Trwają prace koncepcyjne związane z budową spalarni odpadów

Do końca 2026 roku Miasto Suwałki planuje zrealizować nowoczesną...

Spalarnia śmieci z dotacją. Inwestycje ma być gotowa w 2026 roku

Za ponad 157 mln złotych do 2026 roku w...

Spalarnia w Suwałkach: Decyzja SKO na korzyść miasta

Wracamy do temu oprotestowanej decyzji środowiskowej dotyczącej budowy spalarni...