Reklama

„Zasłużyłeś” – wtorkowe spotkanie z Mariuszem Matanem w Bibliotece Publicznej

Data:

- Reklama -

Biorąc pod uwagę książki autorów pochodzących z Suwałk i okolic, można by powiedzieć, że Suwalszczyzna to mroczne miejsce. Doskonale pamiętamy powieści grozy Artura Urbanowicza, z którym kilkakrotnie mogli się spotkać fani jego twórczości w gościnnych murach Biblioteki Publicznej. Autor, który we wtorek opowiadał o swym pisarstwie, urodził się nieco dalej – w Sejnach, a w swym debiutanckim kryminale również penetruje mroczne zakamarki umysłu bohaterów, opowieść o genialnym naukowcu łączy z wątkiem seryjnego mordercy…

Może to jednak tylko kwestia zrównoważenia piękna naszych stron? Nikt nie zaprzeczy, że nasze okolice to urokliwe, zachwycające tereny – więc może ten mrok pojawia się jako kontrapunkt? Mariusz Matan wyjaśnił, że formuła jego debiutu była dla niego swego rodzaju pokusą, wyzwaniem, chciał tego typu powieść – z dreszczykiem i emocjami – stworzyć i to mu się udało:

14 XI 2023; Suwałki – Biblioteka Publiczna – spotkanie z Mariuszem Matanem
© 2023 Wojciech Otłowski

Akcja „Zasłużyłeś” rozgrywa się nie tak daleko, bo w stolicy naszego województwa – w Białymstoku, ale także we Wrocławiu, jednak jak zdradził autor, już ma „na warsztacie” kolejną pozycję i tym razem będzie to… horror, co więcej – są duże szanse, że opisane zdarzenia rozgrywać się będą właśnie nieopodal jego miejsca zamieszkania!

Mariusz Matan to człowiek wielu talentów – na co dzień nauczyciel w szkole średniej, w wolnych chwilach tworzy – pisze nie tylko prozę, jest też autorem wierszy i tekstów piosenek. Pisał „od zawsze”, pierwsze teksty powstały, gdy był nastolatkiem. Choć z biegiem czasu inne sprawy go zajęły, pisarstwo wciąż było w kręgu jego zainteresowań – marzył o tym, by przed ukończeniem czterdziestu lat zadebiutować jako autor – i niemal mu się to udało (tylko kwestie wydawnicze były tu języczkiem u wagi):

14 XI 2023; Suwałki – Biblioteka Publiczna – spotkanie z Mariuszem Matanem
© 2023 Wojciech Otłowski

Jak się okazało, sporym problemem był tytuł – miał być chwytliwy, trafnie podsumowujący tę opowieść, więc pomysłów było niemały. Ten ostatni, najlepszy, pojawił się podczas spaceru z psem. Połączyły się wszystkie wątki, pojawiła się koncepcja, która była idealnym zwieńczeniem tej historii. Z podobną starannością opracowany został projekt okładki.

Wiele ciekawostek na temat warsztatu pisarskiego, zwyczajów związanych z tworzeniem i dalszy planów zdradził Mariusz Matan. Spotkanie było okazją do zadania pytań, których nie brakło i lepszego poznania autora. Fani literatury z dreszczykiem mogli nabyć egzemplarz „Zasłużyłeś” i otrzymać dedykację.

14 XI 2023; Suwałki – Biblioteka Publiczna – spotkanie z Mariuszem Matanem
© 2023 Wojciech Otłowski

Fotografie w postaci pokazu slajdów: Wojciech Otłowski

Po premierze książki „Zasłużyłeś” autorstwa Mariusza Matana. Do wygrania egzemplarze powieści

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące budowy Mediateki w Suwałkach

W środę, 12 czerwca, w Aquaparku odbyło się pierwsze...

Magia, marzenia, niespodzianki – suwalska Noc Bibliotek 2024

Niezwykłe chwile mogli spędzić suwalczanie, którzy w sobotnie (8...

Dwie osoby ubiegają się o stanowisko dyrektora Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach

W konkursie na stanowisko dyrektora Biblioteki Publicznej im. Marii...

Dużo wydarzeń w tym tygodniu

Koncerty - również młodzieżowe i gospel, spotkania, gra miejska,...