Reklama

Sytuacja na rynku pracy w Suwałkach w 2024 roku (prognoza): Jakich pracowników brakuje?

Data:

- Reklama -

W kontekście prognoz dotyczących najbardziej deficytowych zawodów w województwie podlaskim na rok 2024, warto przyjrzeć się sytuacji na rynku pracy w Suwałkach. Pomimo pewnych wyzwań, miasto to zachowuje się stosunkowo stabilnie wobec trudności, z którymi boryka się cały region.

W okresie od grudnia 2022 roku do września 2023 roku, w powiecie suwalskim i mieście Suwałki odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 5,1%, przy jednoczesnym minimalnym wzroście stopy bezrobocia rejestrowanego o 0,2 punktu procentowego, osiągając poziom 5,6%. Jest to wskaźnik jednego z najniższych w regionie.

Prognozy na rok 2024 wskazują na utrzymanie się tej relatywnej stabilności, pomimo prognozowanego wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, szczególnie związanych z energetyką i płacą minimalną. Niemniej jednak, rynkowi pracy w Suwałkach nie grozi gwałtowne zachwianie.

W nadchodzącym roku spodziewany jest wzrost zapotrzebowania na pracowników w dwóch głównych grupach zawodowych: służbach mundurowych oraz wśród pracowników fizycznych w produkcji i prostych pracach. Ten wzrost wynikać będzie głównie z rozwoju istniejących już podmiotów gospodarczych.

Jednakże, pomimo tej relatywnej stabilności, Suwałki nie są wyjątkiem od ogólnokrajowych trendów. W 2024 roku oczekuje się deficytu w aż 42 grupach zawodowych. Branże najbardziej narażone na niedobór pracowników to m.in.: medyczno-opiekuńcza, edukacyjna, transportowo-spedycyjna, spożywcza, informatyczna, produkcji i przemysłowa, mechaniczno-motoryzacyjna, elektro-energetyczna oraz budowlana.

Główne przyczyny deficytu pracowników w tych branżach to brak odpowiednich kwalifikacji i uprawnień, niskie wynagrodzenia oraz tendencja do samozatrudnienia i pracy w szarej strefie. Niemniej jednak, częściowo te luki na rynku pracy mogą zostać zapełnione przez cudzoziemców.

Należy również zauważyć, że w Suwałkach, podobnie jak w całym województwie podlaskim, występuje nadwyżka ekonomistów, co jest wynikiem nadmiaru kadr w tej dziedzinie.

W związku z tym, mimo pewnych wyzwań, Suwałki prezentują się jako stosunkowo stabilny gracz na rynku pracy w regionie, wykazując zdolność do przystosowania się do zmieniających się warunków gospodarczych i zachęcając do dalszych inwestycji w rozwój lokalnej infrastruktury oraz edukacji zawodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Rynek pracy w Suwałkach – co warto o nim wiedzieć?

Suwałki to jedno z największych miast województwa podlaskiego. To...