Reklama

Cudzoziemców pracujących w regionie nieco więcej niż w ubiegłym roku

Data:

- Reklama -

Liczba legalnie pracujących i podlegających ubezpieczeniom społecznym cudzoziemców w Polsce na koniec marca wynosiła ponad 1 mln 138 tys. osób. W województwie podlaskim, to niemal 29,4 tys. obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS-ie, czyli o 115 osób więcej, niż w tym samym czasie w ubiegłym roku.

Na koniec marca w całym kraju do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w ZUS-ie zgłoszonych było ponad 1 mln 138 tys. cudzoziemców. W ciągu roku przybyło ich 65 tys. Choć w skali kraju wzrost zatrudnionych z obcym paszportem wyniósł ok. 6 proc., to w naszym regionie jest on zdecydowanie mniejszy i wynosi jedynie 0,4 proc., a liczba obcokrajowców w regionie przez rok wzrosła o 115 osób.

– Od wielu lat, to Białorusini są najliczniejszą narodowością podejmującą zatrudnienie w województwie podlaskim. Na koniec marca br. ich liczba wynosiła 14,8 tys., to więcej o 330 osób niż rok temu. Kolejną dużą nację stanowią Ukraińcy. Obecnie w naszym regionie legalnie pracuje 8,7 tys. obywateli z tego państwa. Warto jednak zauważyć, że mimo iż jest ich najwięcej w całym kraju, bo ponad 762 tys. i ich liczba wzrosła przez ostatni rok o ok. 20 tys. , to w województwie podlaskim spadła w tym czasie o 560 osób – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Na terenie województwa podlaskiego spadła również liczba obcokrajowców m.in. z Gruzji (o 133 osoby), czy Rosji (o 12 osoby). Wzrosła natomiast ilość ubezpieczonych z takich państw jak: Chiny, Mołdawia. Dwukrotnie zwiększyła się liczba pracujących w naszym regionie Niemców, a prawie trzykrotnie Rumunów i Wietnamczyków.

– Analizując liczbę obcokrajowców podejmujących w naszym regionie zatrudnienie, łatwo zauważyć, że po niewielkim spadku wywołanym pandemią w 2020 r. aż do maja 2023 r. widoczna jest tendencja wzrostowa. To właśnie w tym okresie ilość zgłoszonych do ubezpieczenia cudzoziemców przekroczyła w Podlaskiem 30,4 tys. i wzrosła niemal 2,5-krotnie w porównaniu do maja sprzed trzech lat. W ostatnim kwartale w naszym województwie nastąpił jednak nieznaczny spadek legalnie zatrudnionych osób z zagranicy o około 2 proc. Na koniec grudnia 2023 r. do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych w ZUS-ie było zgłoszonych 30 tys. obcokrajowców, a na koniec marca 2024 r. – 29,4 tys. To mniej o 616 osób. Obcokrajowcy nie tylko podejmują pracę w naszym województwie, ale sami zakładają firmy, tworzą miejsca pracy. W regionie na prowadzenie działalności gospodarczej zdecydowała się blisko 1,5 tys. cudzoziemców- wyjaśnia rzeczniczka.

Większość obcokrajowców podlegających ubezpieczeniom społecznym, bo 59 proc., to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Pozostali albo założyli własną firmę, albo pracują na umowach zleceniach lub na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W Polsce cudzoziemców jest coraz więcej, lecz nie w regionie podlaskim

Polska wciąż jest krajem, do którego chętnie przyjeżdżają do...

Wciąż rośnie liczba cudzoziemców legalnie pracujących w Polsce

Na koniec maja 2023 roku liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu...

W Polsce jest już ponad milion legalnie pracujących obcokrajowców

Na koniec czerwca 2022 r. liczba zarejestrowanych w ZUS...

Rośnie liczba legalnie zatrudnionych obcokrajowców

Liczba cudzoziemców legalnie pracujących w województwie podlaskim w ciągu...