„Razem dla Suwałk” o nowej strefie gospodarczej i torze kartingowym

- Reklama -

Konferencja Komitetu „Razem dla Suwałk” odbyła się w czwartek, 4 kwietnia i była okazją do przedstawienia propozycji mających na celu rozwój gospodarczy oraz społeczny miasta Suwałki. Podczas konferencji kandydaci przedstawili pomysły oraz plany dotyczące różnych obszarów życia społeczno-ekonomicznego miasta.

Prezentując propozycje inwestycyjne, Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk ubiegający się o reelekcję przedstawił plany utworzenia nowej strefy aktywności gospodarczej. Jak powiedział prezydent: – Strefa o powierzchni 16,5 ha w pobliżu lotniska lokalnego w Suwałkach to jeden z priorytetowych obszarów inwestycyjnych, gdzie mogą powstać hangary, obiekty usługowe czy hotele. 

Prezydent nakreślił również koncepcję stworzenia toru samochodowego – kartingowego w tej części miasta. Jest to nie tylko inwestycja w sporty motorowe, ale także sposób na wykorzystanie terenu położonego niedaleko lotniska.

W kontekście wsparcia młodych przedsiębiorców Maja Murawko-Januć przedstawiła program kontynuacji wsparcia dla start-upów „Hub of Talents”, realizowanego przez Politechnikę Białostocką we współpracy z Parkiem Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach. Dzięki temu programowi młodzi przedsiębiorcy otrzymają nie tylko finansowe wsparcie w wysokości 60 tys. zł, ale także pomoc merytoryczną w rozwoju swoich pomysłów biznesowych.

Kolejnym ważnym punktem było przedstawienie koncepcji budowy toru Suwałki, który miałby służyć jako miejsce integracji dla mieszkańców oraz rozwój motorsportu. Marcin Piaścik podkreślił potrzebę budowy takiego obiektu w mieście, zaznaczając jego uniwersalność i pozytywny wpływ na lokalną społeczność.

Karol Świerzbin omówił propozycję otwarcia przestrzeni publicznej na biznes, poprzez wyznaczenie stref aktywności gospodarczej na bulwarach, Placu Marii Konopnickiej oraz nad Zalewem Arkadia. Celem jest ożywienie tych miejsc poprzez prowadzenie działalności handlowej i usługowej, co ma przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności miasta dla mieszkańców i turystów. 

– Nasze propozycje obejmują między innymi utworzenie infrastruktury, zapewniającej dostęp do wody i prądu, aby umożliwić na przykład food truckom „instalację” w tych miejscach. Dodatkowo, dążymy do wprowadzenia jak najniższych stawek podatku od nieruchomości, aby sprzyjać rozwojowi biznesu na tych obszarach. Planujemy również rewitalizację społeczną tych terenów oraz wprowadzenie, chociażby na próbę, strefy na bulwarach, gdzie będzie można legalnie spożywać alkohol w przestrzeni publicznej, zgodnie z praktyką wielu miast w Polsce – dodał Karol Świerzbin.

Na zakończenie konferencji Grzegorz Gorlo omówił kwestie związane z energetyką miejską i wysokimi cenami prądu. 

– W odpowiedzi na te wyzwania, miasto inwestuje znaczące środki w budowę dwóch kotłów na biomasę. Dodatkowo, wprowadzimy turbiny energetyczne, które w sumie wyprodukują prawie 100 gigawatów energii zielonej. Mamy w planach tworzenie spółek zajmujących się obrotem energią, co zapewni stabilność cen energii oraz uniezależni nas od presji rynkowych. Podjęliśmy także decyzję strategiczną o stworzeniu spółek przesyłu prądu. Obecnie, podnoszenie cen przesyłu prądu przez państwo skutkuje wzrostem kosztów o blisko 200% w ciągu ostatnich czterech lat. W związku z tym, postanowiliśmy stworzyć własną miejską sieć przesyłową, pozwoli nam to kontrolować i stabilizować koszty oraz zapewni przewidywalność – powiedział G. Gorlo.

Podczas konferencji pojawił się też temat spalarni, która umożliwia pełne zagospodarowanie odpadów wysokoenergetycznych i wykorzystanie ich do produkcji energii cieplnej oraz elektrycznej. 

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Przeczytaj więcej
Powiązane

Okręg nr 3: Bez mandatów Frankowski, Karski i Andruszkiewicz

Za nami wybory do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja w Polsce...

Wybory do Parlamentu Europejskiego: Były premier wspiera Adama Andruszkiewicza z PiS

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, które...

Suwalszczyzna przyciąga turystów, ale… politycy mogą zepsuć sezon

Karol Świerzbin z Centrum Informacji Turystycznej w Suwałkach poinformował,...

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego w Suwałkach

9 czerwca wybory do Parlamentu Europejskiego. Pozostały tylko 22...
Exit mobile version