Reklama

Jesienią duża wystawa sztuki ludowej

Data:

- Reklama -

Dr Krzysztof Snarski, kustosz z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, już teraz zaprasza na nadchodzące wydarzenie kulturalne, które ma na celu ukazanie bogactwa i różnorodności sztuki ludowej Suwalszczyzny. Wydarzenie to, zatytułowane „Sztuka Ludowa Suwalszczyzny jako źródło wartości artystycznych„, obejmuje trzy główne elementy: wystawę, dedykowany jej katalog oraz sesję naukową poświęconą twórczości ludowej tego regionu.

Wystawa „Sztuka Ludowa Suwalszczyzny jako źródło wartości artystycznych” ma na celu ukazanie ewolucji i współczesnego stanu sztuki ludowej tego regionu. Jak przypomina dr Krzysztof Snarski, sztuka ludowa była już prezentowana w muzeum w latach 70., jednak od tamtego czasu wiele się zmieniło. Pojawiło się wielu nowych twórców, którzy wnoszą świeże spojrzenie i interpretację tradycyjnych form.

Ewolucja sztuki ludowej na Suwalszczyźnie

Część wystawy ma mieć sensoryczny, co pozwoli odwiedzającym na bezpośredni kontakt z eksponatami. K. Snarski zaznacza, że zależy mu na tym, aby odbiorcy mogli dotknąć niektórych rzeźb, sprawdzić, ile ważą i obejrzeć z bliska, jak zostały wykonane. W ten sposób chce przełamać barierę między widzem a sztuką ludową, czyniąc ją bardziej dostępną i angażującą. Podpisy pod eksponatami mają być przygotowane w jęz. Braille’a.

Projekt, którego budżet wynosi 35 tys. złotych, obejmie również wydanie dedykowanego wystawie katalogu. Publikacja będzie zawierała wysokiej jakości fotografie oraz szczegółowe opisy eksponatów. Katalog posłuży nie tylko jako przewodnik po wystawie, ale również cenne źródło wiedzy o sztuce ludowej Suwalszczyzny.

Sesja naukowa: Analiza zmian w sztuce ludowej i jej kontekst

Integralnym elementem wydarzenia będzie sesja naukowa, której celem jest głębsze zrozumienie i analiza współczesnej sztuki ludowej. Wśród zaproszonych prelegentów znajdą się takie autorytety jak Ewa Klekot, Katarzyna Waszczyńska, Katarzyna Kraczoń oraz Mariola Tymochowicz. Dyskusje będą dotyczyć m.in. profesjonalizacji twórców ludowych, która, jak zauważa Krzysztof Snarski, jest obecnie zjawiskiem coraz bardziej powszechnym.

Dawniej twórcą ludowym był często ktoś, kto sam nauczył się rzemiosła, obserwując innych rzemieślników, takich jak rzeźbiarz czy stolarz, działających w swoim otoczeniu. Obecnie sytuacja jest bardziej złożona. Coraz częściej za twórców ludowych podają się osoby wykształcone, które ukończyły szkoły artystyczne lub mają akademickie wykształcenie. Nie brakuje również takich, którzy inspirują się tradycyjnymi technikami ludowymi, choć sami nie są związani z daną tradycją czy regionem – tłumaczy kustosz i autor wystawy. Z drugiej strony, jak zauważa Krzysztof Snarski, są również osoby, które z różnych powodów, np. choroby czy emerytury, odkrywają w sobie talent i pasję do tworzenia sztuki ludowej. Sesja ma na celu zrozumienie tych zmian oraz ich wpływu na przyszłość sztuki ludowej.

W trakcie przygotowań do wystawy, Krzysztof Snarski zauważył, że konieczne jest zredefiniowanie pojęcia „twórca ludowy”. Współczesna sztuka ludowa różni się od tej z przeszłości, co wymaga nowego podejścia zarówno do jej twórców, jak i odbiorców. Snarski podkreśla, że muzeum, mimo problemów z pozyskiwaniem nowych eksponatów, stara się dokumentować i prezentować aktualne dzieła, aby oddać pełen obraz ewolucji tej formy sztuki, korzystając często ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów.

Ekspozycja zostanie otwarta w Muzeum Okręgowym w Suwałkach w październiku, po obchodach Roku Alfreda Wierusz-Kowalskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Noc Kupały i inne atrakcje

Sprawdźmy, jakie wydarzenie odbędą się w tym tygodniu. Dokąd...

Imponujące popisy w konkursach władania szablą i lancą. Drugi dzień XXIII Pikniku Kawaleryjskiego

Najpierw widowiskowy przejazd przez miasto, a potem nie mniej...

W tym tygodniu… „Wigraszek”, Piknik Kawaleryjski i inne wydarzenia

W tym tygodniu spotkamy się wokół teatru i muzyki...

Muzealnicy z Suwałk wyróżnieni

W poniedziałek, 27 maja w Muzeum Okręgowym w Suwałkach...