Reklama

Terytorialsi zaangażowani w suwalski epizod Sarex 24

Data:

- Reklama -

Wczoraj na terenie naszego województwa odbyły się kolejne działania w ramach zorganizowanego przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych ćwiczenia taktycznego Sarex-24. Tym razem epizod szkoleniowy miał miejsce na Suwalszczyźnie, w Stałym Rejonie Odpowiedzialności 12. batalionu obrony pogranicza.

Po wpłynięciu do służby dyżurnej 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej sygnału o aktywacji Naziemnego Zespołu Poszukiwawczo Ratowniczego, Terytorialsi pełniący dyżur wyruszyli w rejon, w którym prawdopodobnie spadł statek powietrzny. Z relacji świadka wynikało, że w rejonie miejscowości Płociczno rozbił się śmigłowiec z 5 pasażerami. Tak rozpoczął się kolejny epizod realizowany w ramach trwającego ćwiczenia Sarex 24.

Wrak został odnaleziony przez policję, która po stwierdzeniu, że jest to śmigłowiec wojskowy, przekazała sprawę Żandarmerii Wojskowej. Czterech pasażerów zostało odwiezionych do szpitala. Los piątego rozbitka pozostawał nieznany. Żołnierze wraz z policją, strażą pożarną i strażą leśną wyruszyli na jego poszukiwania. Scenariusz zakładał, że pasażer ten przed wypadkiem wyskoczył ze spadochronem. Zespoły poszukiwawczo- ratownicze zostały skierowane przeszukania wyznaczonych terenów leśnych. Działania wszystkich służb koordynowała policja.

NZPR 1. PBOT wraz z pododdziałem wpierającym, wydzielonym z 12. batalionu obrony pogranicza (12.bop) odpowiadał, mi. in. za zabezpieczenie rejonu działań.

Wspólne ćwiczenia służb mundurowych w znaczący sposób wpływają na poprawę bezpieczeństwa w regionie. Pozwalają wypracować i ulepszać procedury, które w przypadku wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń mogą uratować życie ludzkie.

Głównym zadaniem NZPR jest odnalezienie miejsca wypadku statku powietrznego (samolotu/ śmigłowca) oraz udzielenie pomocy pasażerom i załodze, a także zabezpieczenie mienia i wyposażenia. NZPR jest wykorzystywany także w sytuacjach niezwiązanych z wypadkami lotniczymi, w których zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie.

1.PBOT kilkukrotnie aktywowała swój NZPR, kiedy dochodziło do zaginięć osób na terenie województwa.

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została sformowana w 2016 roku jako jedna z pierwszych brygad OT. Liczy ponad 2 000 żołnierzy i składa się z pięciu batalionów lekkiej piechoty (w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Hajnówce i Dąbrowie-Moczydły) oraz samodzielnych kompanii. Brygada utrzymuje w gotowości siły i środki w ramach Systemu Zarządzania Kryzysowego MON. Dowodzi nią płk Mieczysław Gurgielewicz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Podlaska Brygada WOT bierze udział w Sarex 24

Na terenie naszego województwa realizowane są działania w ramach...

Trenuj z Wojskiem w Suwałkach: Szkolenie w czerwcu

Wojskowe Centrum Rekrutacji otwiera nabór i zachęca do udziału...

Wojska Obrony Terytorialnej biorą udział w ćwiczeniu SAREX-24

Trwają ćwiczenie taktyczno-specjalne SAREX-24, którego organizatorem jest Dowództwo Operacyjne...

Podlascy terytorialsi na międzynarodowych zawodach snajperów

Na przełomie kwietnia i maja żołnierze 1. Podlaskiej Brygady...