Wystawa uczniów Zespołu Szkół nr 6 im. Karola Brzostowskiego w Suwałkach to interdyscyplinarne wydarzenie, którego celem było promowanie talentów oraz kreatywności młodych ludzi. Na wystawie zostały zaprezentowane prace uczniów kierunku technik reklamy oraz stolarzy – we współpracy z uczniami kierunków mechanicznych.
Źródło oraz zdjęcia: Zespół Szkół nr 6 w Suwałkach
Tematem przewodnim wystawy jest „Drzewo” – w kontekście ekologii, lecz także jako tworzywo sztuki rzemieślniczej.
Drzewo od wieków jest ważnym elementem w życiu człowieka. Stanowi nie tylko surowiec do produkcji mebli czy papieru, ale także odgrywa istotną rolę w ekosystemie i zachowaniu równowagi przyrodniczej. Uczniowie kierunku technik reklamy w ramach akcji tworzyli działania oraz instalacje w przestrzeni pośród drzew rosnących przed budynkiem szkoły, a także przedstawili własną interpretację tematu za pomocą różnych technik takich jak: grafika, malarstwo, rysunek czy fotografia. Stolarze oraz uczniowie kierunków mechanicznych natomiast stworzyli leżaki, do których produkcji wykorzystane zostały surowce wtórne – niepotrzebne, zużyte palety czy też części metalowe. Poprzez te działanie stolarze i mechanicy z ZS6 podkreślili konieczność odpowiedzialnego gospodarowania zasobami naturalnymi i ochrony lasów.
W ramach wystawy odbył się również happening artystyczny, który miał na celu zwrócenie uwagi na więź człowieka z przyrodą, w szczególności z drzewem, jako elementem najpotężniejszego i najbardziej złożonego ekosystemu na lądzie – ekosystemu leśnego. Uczennica kierunku technik reklamy – Wiktoria Staszkiewicz, z opaską na głowie, z gałęzi imitujących poroże młodego jelenia, połączyła pojedyncze, oddalone od siebie drzewa czerwoną wstęgą, co symbolizowało krwioobieg żywego organizmu. Grupy młodzieży pod drzewami w tym czasie wydawały dźwięki z instrumentów takich jak bębenki czy grzechotki. Na sznurach między trzema drzewami zawieszone były fotografie – portrety drzew – przedstawiające te same drzewa, pod którymi odbywała się akcja.
Ponadto uczniowie opracowali wiele haseł ekologicznych nawołujących do ochrony drzew – niektóre z nich można było zobaczyć w formie plakatów – reszta odfrunęła przyczepiona do kolorowych balonów jako przesłanie dla osób, które je odnajdą. Dodatkowo przez ucznia 1 klasy technik reklamy – Jana Sapieszko, został odczytany apel nawołujący do zaprzestania nadmiernej wycinki drzew.
To wydarzenie było okazją do przemyśleń na temat naszej relacji z przyrodą oraz drzewem jako tworzywem sztuki i codzienności. Prace prezentowane na wystawie miały nie tylko zachwycać pięknem i kreatywnością, ale przede wszystkim zmuszać do refleksji nad naszymi wyborami i wpływem, jaki wywieramy na świat wokół nas. Jest to również głos młodego pokolenia, które zdaje sobie sprawę z konieczności ochrony środowiska i chce przyczynić się do budowania lepszej przyszłości dla nas wszystkich.
Koncepcja wydarzenia została opracowana przez nauczycielkę przedmiotów zawodowych kierunku technik reklamy Jolantę Grabowską oraz psycholog Beatę Andruczyk, a nad realizacją prac stolarzy oraz uczniów kierunków mechanicznych czuwali Mieczysław Obuchowski oraz Ryszard Sznejder.