Reklama

Co dalej z ruinami Pałacu Paca w Dowspudzie? Inwestor wyjaśnia

Data:

- Reklama -

Według informacji uzyskanych od Krzysztofa Szadurskiego, właściciela nieruchomości w Dowspudzie i sąsiadującego z ruinami parku (21-hektarowej działki), prace przy projekcie odbudowy Pałacu Paca w Dowspudzie cały czas postępują.

Obecnie trwa przygotowanie wniosku o pozwolenie na budowę. Krzysztof Szadurski potwierdził, że finalny wygląd obiektu został zaakceptowany przez konserwatora zabytków.

Warto jednak zaznaczyć, że rewitalizacja parku otaczającego pałac, nie jest objęta bieżącym projektem. Będzie to odrębne przedsięwzięcie, które wymaga zaangażowania historyków i architektów krajobrazu oraz odwołania się do historycznych źródeł. Ze względu na ochronę konserwatorską, również ta koncepcja będzie musiała być zgodna z wymaganiami ekspertów.

Z zabytkowego parku niewiele się zachowało, z trudem możemy odwzorować przebieg alejek – zaznacza Krzysztof Szadurski, dodając, że projekt rewitalizacji zostanie przygotowany z poszanowaniem dziedzictwa kulturowego i historycznego tego miejsca. Krążącym na miejscu pogłoskom o rozmaitych, dodatkowych inwestycjach w tamtym miejscu, od razu zaprzecza.

Przed inwestorem jeszcze wiele wyzwań. Równolegle trwają prace nad poszukiwaniem źródeł finansowania. Jak zaznaczył w rozmowie z naszym portalem Krzysztof Szadurski – konieczne będzie na tym etapie przygotowanie kosztorysu inwestorskiego. Przed rozpoczęciem budowy samego obiektu muszą zostać przeprowadzone prace archeologiczne. Jest to niezbędny etap, który zapewni, że wszelkie wartościowe znaleziska zostaną odpowiednio zabezpieczone i zbadane.

Krzysztof Szadurski przypomina, że odbudowa pałacu to wymagające przedsięwzięcie i podkreśla, że cały proces potrwa lata. W październiku 2023 r. (więcej informacji w artykule poniżej) właściciel nieruchomości wspomniał o możliwej dacie zakończenia odbudowy – 200. rocznicy powstania listopadowego.

W dawnym Pałacu Paca powstanie hotel z basenem. Kolejny krok w kierunku odbudowy fragmentu historii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W dawnym Pałacu Paca powstanie hotel z basenem. Kolejny krok w kierunku odbudowy fragmentu historii

W piątek, 13 października w Dowspudzie miało miejsce ważne...

Zajrzyj do Dowspudy

Powiat Suwalski i samorząd Województwa Podlaskiego zapraszają do uczestnictwa...

Leśnicy wycięli las w Dowspudzie. Powstał społeczny sprzeciw

Drzewa na powierzchni prawie 1,5 ha - w sąsiedztwie...

Nowy właściciel odbuduje pałac Paca w całości. Wyda na to fortunę

Wart Pac pałaca, a pałac Paca? Z pałacu w...