Reklama

Nasz wywiad wyróżniony w ogólnopolskim konkursie „Kryształowe Pióra”

Data:

- Reklama -

Tegoroczna edycja konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra została rozstrzygnięta. W tym roku do konkursu zgłoszono aż 289 materiałów w czterech kategoriach: choroby serca, depresja, cukrzyca oraz nowotwory. Wśród zgłoszeń znalazły się artykuły prasowe i internetowe, audycje radiowe, materiały telewizyjne i podcasty. Celem konkursu było nagrodzenie dziennikarzy, którzy swoją pracą przyczynili się do budowania społecznej świadomości na temat zagrożeń związanych z chorobami cywilizacyjnymi oraz promowanie postaw prozdrowotnych.

Źródło: Kryształowe Pióra

W kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” najwyższe uznanie jury oraz I miejsce zdobyły Katarzyna Pinkosz z redakcji Wprost.pl za materiał pt. „To nie tylko problem czerwonej chemii”. Kardioonkolog: Można leczyć raka, chroniąc serce” oraz Aleksandra Zalewska-Stankiewicz z redakcji portalu HelloZdrowie.pl za materiał pt. „Igor Jarzemski przeszedł zawał mięśnia sercowego: To był nagły, gwałtowny, incydent. Potrzebna była kilkukrotna reanimacja. O tym, na czym polega rehabilitacja kardiologiczna, opowiada dr Natasza Krauze”.

Wyróżnienie otrzymało 6 dziennikarek:

 • Jolanta Gromadzka-Anzelewicz z Dziennika Bałtyckiego za materiał pt. Elektryczni pacjenci pod specjalnym nadzorem”
 • Magdalena Hykawy z Telewizji Polsat za materiał pt. „Okno terapeutyczne”
 • Anna Jarosz z redakcji medexpress.pl za materiał pt. „Hipercholesterolemia – mówmy o niej częściej”
 • Anna Kaczmarek z redakcji portalu naTemat.pl za materiał pt. „Omdlenia, duszność, złe samopoczucie. Może to kardiomiopatia?”
 • Ewa Kurzyńska z redakcji projektu Długo i szczęśliwie za materiał „Zespół złamanego serca”
 • Joanna Wojno-Wolska ze stacji TVP3 Bydgoszcz za materiał pt. “Naprawić serce”.

W kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” w skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. n. med. Tomasz Grodzicki – Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, redaktorki: Anna Wilczyńska-Ciupa z TVN24 oraz Natalia Miller z redakcji Plus Minus Rzeczpospolita – laureatki ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

Laureatkami I nagrody w kategorii „Depresja – przełamać tabu” zostały Anna Wilczyńska-Ciupa z redakcji telewizji TVN24 za materiał pt. „Najgorsza matka na świecie” oraz trzyosobowy zespół redakcyjny ze stacji TVP3 Bydgoszcz w składzie Karolina Ratajczak, Kinga Wasilewska i Monika Kamińska za materiały z cyklu Wspólna Sprawa: „Depresja. Zaburzenia lękowe” oraz „Problemy psychiczne dzieci i młodzieży, a uzależnienie od internetu”.

Wyróżnienie otrzymali:

 • Anna Gmiterek-Zabłocka z redakcji Radio TOK FM za materiał pt. „Próby samobójcze wśród młodzieży. Eksperci: liczba tych prób przestała dramatycznie rosnąć”
 • Jakub Jamrozek z redakcji Czwórka Polskie Radio za materiał pt. „Męska depresja – bez pancerza (w ramach programu „Wieczór z czwórką”)”
 • Maria  Kaczorowska z telewizji TVP Poznań za materiał pt. „Światowy Dzień Walki z Depresją. Ta choroba ma wiele twarzy”
 • Natalia Miller z redakcji Plus Minus Rzeczpospolita za materiał pt. „Niczego nie można przegapić”
 • Katarzyna Pinkosz z redakcji wprost.pl za artykuł „Psycholog: Dzieci powinny nie tylko wiedzieć, co wydarzyło się w 1410 r., ale też znać numer 116 111”
 • Artur Wolski z Redakcji Kultury i Edukacji Program I PR S.A. za audycję „Bezradność w opiece nad chorym może prowadzić do depresji”.

W kategorii „Depresja – przełamać tabu” w skład komisji oceniającej prace weszli:
prof. dr hab. n. med. Janusz Heitzman – Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. psychiatrii sądowej, redaktor Magda Roszkowska z portalu weekend.gazeta.pl – laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

W kategorii „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” najwyższe uznanie jury oraz I nagrodę otrzymała Ewa Kurzyńska z kanału telewizyjnego News24 za pracę pt. „Mednews24: Nigdy nie jest za późno na zmiany. Wywiad z muzykiem, Zbigniewem Hołdysem, który choruje na cukrzycę”.

Wyróżnienie otrzymało także 6 osób:

 • Katarzyna Augustyniak-Woźnica z redakcji medme.pl za pracę pt. „Miód, a cukrzyca – czy cukrzyk może jeść miód? Jaki przy schorzeniu typu I i II?”
 • Iwona Danilewicz-Tylenda z redakcji Dziennika Internetowego “Niebywałe Suwałki” za pracę pt. „Co trzecia osoba może zachorować na cukrzycę. Wywiad z lek. Marleną Chodorowską, endokrynologiem, diabetologiem”

Co trzecia osoba może zachorować na cukrzycę. Wywiad z lek. Marleną Chodorowską, endokrynologiem, diabetologiem

 • Katarzyna Grodzka z redakcji ESKA 2 za materiał pt. „Czy da się pogodzić sport z cukrzycą? Historia triathlonistki, Mai Makowskiej”
 • Beata Igielska z Serwisu Zdrowie PAP za materiał pt. „Insulinooporność to synonim nadwagi lub otyłości, a nie choroba”
 • Agata Szczepańska z redakcji cowzdrowiu.pl za materiał pt. „Jak leczyć cukrzycę ciążową. Wyjaśnia diabetolog dr Katarzyna Cyganek”
 • Zbigniew Wojtasiński z Serwisu Naukowego PAP za materiał pt. „Prof. Czupryniak: nowej generacji leki mogą cofnąć cukrzycę i zapobiec otyłości”.

W kategorii „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” w skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak – Kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych w Warszawie, redaktorka Dominika Stanisławska z Poradnika Zdrowie – laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

Laureatami I nagrody w kategorii „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie zostali Magdalena Hykawy z Telewizji Polsat za materiał pt. „Pomacaj się” oraz Jakub Jamrozek z redakcji Czwórka Polskie Radio za materiał pt. „Rak i dziewczyna (w ramach programu Wieczór z czwórką)”.

Wyróżnienie zaś otrzymały:

 • Barbara Góra z redakcji Polskie Radio za materiał pt. „Nowotwory układu pokarmowego”
 • Luiza Jakubiak z portalu rynekzdrowia.pl za materiał pt. „Szczepienia na HPV wejdą do szkół. Prof. Szuster-Ciesielska: to potrzebne skrócenie drogi”
 • Katarzyna Pinkosz z redakcji wprost.pl za materiał pt. „Założycielka pierwszej grupy o raku płuca na polskim FB: Nóż mi się otwiera, gdy widzę tę reklamę”
 • Renata Reda z redakcji Polskie Radio Białystok za audycję pt. „Kolonoskopia – badanie, które ratuje życie”
 • Svitlana Slyvchenko z redakcji Ann Asystent Zdrowia za materiał pt. „Rak bardzo dużo zmienia. Historie kobiet, które pokonały chorobę”.

W kategorii „Nowotwór – przełamać strach, wygrać życie” w skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, redaktor Monika Kamińska z telewizji TVP3 Bydgoszcz – laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane