Reklama

Studentki stworzyły własne ekokosmetyki

Data:

- Reklama -

Studentki kosmetologii (pod okiem dr hab. n. o zdr. Ewy Kleszczewskiej i mgr Aleksandry Balczun)  w ramach zajęć z fitokosmetologii najpierw badały skład surowców roślinnych i możliwości wykorzystania ich w kosmetykach naturalnych, a potem… te kosmetyki same stworzyły! Same projektowały również etykiety na opakowania, a nawet film promocyjny. Stworzyły tym samym w pełni gotowy produkt. Wszystko to po kilku miesiącach badań, prób i warsztatów w laboratoriach.

To już „trzecia edycja” wyjątkowych zajęć, a przypomnijmy, że efektem poprzednich była niemniej wyjątkowa publikacja: „Materiały do ćwiczeń z fitokosmetologii” (opracowane przez dr hab. n. o zdr. Ewę Kleszczewską, Aleksandrę Balczun i Ewę Dmitru i z badaniami studentek).

A co o projekcie mówią studentki i co konkretnie stworzyły?

W roku akademickim 2023/2024 prowadziłyśmy pracę nad serią unikatowych kosmetyków do pielęgnacji ciała. Każda z nas miała za zadanie stworzyć własną autorską recepturę, która miała zawrzeć w swoim składzie wybrany element morfologiczny SOSNY ZWYCZAJNEJ (łac. Pinus sylvestris). W celu udoskonalenia naszej autorskiej serii kosmetyków do pielęgnacji ciała przeprowadziłyśmy badania rynkowe w postaci 200 ankiet wypełnianych przez młode pokolenie (tzw. Young Generation) jak i osoby starsze (tzw. Silver Generation). Wykonałyśmy również szereg badań labolatoryjnych dotyczących składu chemicznego kory, szyszek, igieł i pędów sosny zwyczajnej, dzięki czemu mogłyśmy wyodrębnić właściwości antyoksydacyjne, pomagające w ochronie skóry przed fotostarzeniem, jak i właściwości nawilżające, oczyszczające i odżywcze, wspierające utrzymanie jędrności i elastyczności skóry. Niezależnie od wieku, każda osoba znajdzie, w opracowanej przez nas serii, kosmetyk odpowiedni dla siebie – przekonują uczestniczki zajęć.

Specjalną wystawę z efektów pracy studentek kosmetologii będzie też można podziwiać wkrótce na patio Uczelni.

Fitokosmetologia polega na zastosowaniu naturalnych wyciągów roślinnych zwiększających skuteczność formuły w produktach pielęgnacyjnych. Każdy naturalny ekstrakt roślinny zawiera bowiem kluczowe czynniki aktywne o specyficznych właściwościach i o ukierunkowanym działaniu.

Fot. Państwowa Uczelnia Zawodowa w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Studiuj w Suwałkach

3 CZERWCA – w poniedziałek rusza rejestracja elektroniczna na...

Juwenalia 2024 (jeszcze więcej zdjęć)

W tym roku na bulwarach wystąpili: Osyda, Mesajah, Daj...

Nowa rektor Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach wybrana. To dr Małgorzata Andryszczyk

W poniedziałek, 22 kwietnia Kolegium Elektorów Państwowej Uczelni Zawodowej...

Zaprojektuj koszulkę i zgarnij pieniądze

Rusza V edycja wyjątkowego konkursu! Do rywalizacji na projekt...