Reklama

Wkrótce konsultacje w sprawie Mediateki. Czy Suwałki potrzebują nowej biblioteki?

Data:

- Reklama -

Debata na temat potrzeby budowy nowej biblioteki w Suwałkach przybiera na sile. W obliczu rosnących potrzeb edukacyjnych i kulturalnych społeczności, współczesne biblioteki przekształcają się w mediateki – miejsca, gdzie tradycyjna funkcja biblioteczna łączy się z nowoczesnymi technologiami informacyjnymi, oferując szeroki zakres usług. Zastanawianie się nad koniecznością rozwijania takiej infrastruktury w Suwałkach staje się znaczące, zwłaszcza gdy poza kosztami – a te mogą wynieść nawet 50 mln złotych – przeanalizujemy inne dane. Codziennie bibliotekę i filie odwiedza 500 osób, a w skali roku ta liczba sięga 10,5 tysiąca czytelników i 205 tys. wypożyczeń, co jest wynikiem godnym uwagi na tle krajowych statystyk.

Warto skupić się na potencjale Mediateki jako inwestycji w przyszłość, uwzględniając możliwości wykorzystania środków zewnętrznych, w tym unijnych i lokalnych źródeł finansowania projektu. Trzeba bowiem wiedzieć, że mediateka jest projektem wpisanym na listę przedsięwzięć priorytetowych województwa podlaskiego (przy wsparciu rządowym). Jeśli teraz nie wykorzystamy środków, nowa biblioteka nie powstanie, a pieniądze nie zostaną przesunięte na realizację innych, być może zdaniem niektórych – bardziej palących potrzeb.

W dyskusji o mediatece w Suwałkach od początku pojawiają się skrajne opinie. Niektórzy radni poprzedniej kadencji obawiali się, że miasta nie będzie stać na utrzymanie nowego obiektu, podczas gdy inni zwracali uwagę na potrzebę inwestycji w nowoczesne rozwiązania, które mogą przynieść oszczędności. Budynek Mediateki taki ma właśnie być – nowoczesny i niskoenergetyczny. 

Koszty

Szacowany koszt budowy Mediateki wynosi około 50 mln zł (to koszty wraz z wyposażeniem), z możliwym dofinansowaniem na poziomie 40 mln zł. Skąd wziąć brakujące 10 mln złotych? Zdaniem uczestników spotkania, jakie odbyło się dzisiaj w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach – zastępcy prezydenta Romana Rynkowskiego, dyrektor placówki – Marii Kołodziejskiej i Zdzisława Przełomca – przewodniczącego Rady Miejskiej w Suwałkach – lista źródeł dodatkowego finansowania nie jest zamknięta.

Co więcej – warto pamiętać o tym, że to inwestycja rozłożona na kilka lat. Uwzględniając fakt, że gruntowny remont obecnego budynku, który nie jest i nie był przystosowany do potrzeb biblioteki, może pochłonąć 15 mln złotych (MidiCentrum również wymaga remontu) – rachunek wydaje się być prosty. Głównym wydatkiem będzie przebudowa dachu, budynek nie przeszedł też kompleksowej termomodernizacji. Dodatkowo, instalacja elektryczna wymaga remontu, brakuje również miejsc parkingowych. W tym ostatnim temacie trudno będzie cokolwiek zmienić – w otoczeniu biblioteki nie ma przestrzeni, by dodatkowe parkingi utworzyć. Biblioteka i MidiCentrum regularnie borykają się tez z problemem zalewania pomieszczeń podczas dużych opadów.

W tej chwili koszty funkcjonowania biblioteki i wszystkich filii pochłaniają 404 tys. złotych rocznie (w tym koszty wynajmu pomieszczeń filii wynoszą ponad 233 tys. złotych) – w Mediatece koszty oszacowane zostały na poziomie 333 tys. złotych.

Mediateka, jako nowoczesna forma biblioteki, może odegrać kluczową rolę w promowaniu kultury czytelniczej i tworzenia relacji między przedstawicielami różnych pokoleń suwalczan. Umożliwia dostęp do szerokiej gamy multimediów, co przyciągnie różnorodne grupy społeczne. W kontekście edukacyjnym, mediateka stanie się centrum życia społecznego, oferując warsztaty i wydarzenia interdyscyplinarne, które zintegrują mieszkańców i wesprą edukację na wszystkich poziomach. Nowoczesne wnętrze mediateki zaprojektowane jest tak, aby służyć nie tylko jako miejsce wypożyczania książek, ale jako przestrzeń do spotkań i wymiany myśli – będzie tu małe studio nagraniowe, miejsca cichej pracy, sala kinowa do prezentacji slajdów, spotkań edukacyjnych i projekcji filmów dokumentalnych. Dodatkowo, integracja z istniejącą infrastrukturą kulturalną miasta umożliwia lepsze wykorzystanie zasobów i zwiększy dostępność usług kulturalnych. Budynek został zaprojektowany z myślą o osobach starszych, niepełnosprawnych, będzie przystosowany dla dzieci (tu zostaną przeniesione MidiCentrum i SOWA – małe Centrum Nauki Kopernik).

Konsultacje społeczne w sprawie budowy obiektu rozpoczną się 12 czerwca i potrwają do 31 lipca. 12 czerwca o godz. 16.30 w Aquaparku w Suwałkach planowane jest spotkanie informacyjne, na które zaproszone są wszystkie osoby zainteresowane projektem.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące budowy Mediateki w Suwałkach

W środę, 12 czerwca, w Aquaparku odbyło się pierwsze...

E-booki i audiobooki z Legimi za darmo!

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach w przyszłym...

W Mediatece nie schron, lecz ukrycie

Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz odpowiedział na interpelację radnego Wojciecha...

Schron w Mediatece? Radny Pająk interpeluje

Radny z klubu "Suwałki Przyszłości", Wojciech Pająk, przedstawił pomysł...