Reklama

Powstała książka o Józefie Nalbachu, rzeźbiarzu z Suwalszczyzny

Data:

- Reklama -

Na rynku wydawniczym pojawiła się książka autorstwa Krzysztofa Snarskiego pt. „Józef Nalbach – rzeźbiarz z Lipowego”. Jest to efekt wspólnych działań doświadczonego autora – kustosza z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Gminnego Ośrodka Kultury w Raczkach, Stowarzyszenia Małoraczkowiacy znad Rospudy oraz rodziny pana Józefa.

Wydawcą książki jest Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach. W książce prezentowane są prace rzeźbiarskie i graficzne wykonane przez Józefa Nalbacha, do których udało się dotrzeć w trakcie przygotowania publikacji.

Józef Nalbach, lokalny twórca ludowy, pochodził z Lipowego koło Raczek. Był znany głównie jako rzeźbiarz, choć równie sprawnie posługiwał się ołówkiem, tworząc liczne rysunki i szkice. Jego prace cechują się niezwykłą dokładnością rysów i dbałością o detale – co podkreśla dr Krzysztof Snarski, mówiąc o umiejętności odzwierciedlenia rzeczywistości przez zmarłego w 2022 roku artystę.

Prace Nalbacha były pokazywane publicznie, m.in. w Nadleśnictwie Augustów, które posiada w swojej kolekcji wiele jego dzieł przedstawiających ptaki i płazy. Jego rzeźby zdobią również kościoły na Suwalszczyźnie (m.in. w Raczkach i Żyinach), w tym boczne ołtarze i inne elementy artystyczne. Kilka prac znajduje się w kolekcji sztuki ludowej i galerii „Drewutnia” w Hultajewie. Józef Nalbach wykorzystywał różnorodne materiały, takie jak lipa (głównie), dąb, a czasem sumak, które w jego rękach przybierały piękne formy.

Istnieje archiwalne nagranie, na którym Józef Nalbach opowiada o tym, czym kieruje się podczas wybierania drewna: jak zaczynam rzeźbić, to pogadam sobie z tym klockiem, z tą figurką. Ona jeszcze siedzi w tym drewnie, ale ja już z nią gadam. I tak się jej przyglądam, i patrzę, i czekam. Jak jeszcze nie jest gotowa, żeby się pokazać, to dalej czekam. To czasem idę do drugiej figurki i pytam się, czy może ona już gotowa.

Uroczysta promocja albumu „Józef Nalbach – rzeźbiarz z Lipowego” odbędzie się w drugiej połowie września w Sali Widowiskowo-Koncertowej Gminnego Ośrodka Kultury w Raczkach. O szczegółowej dacie i godzinie spotkania poinformujemy na naszej stronie.

Fragment recenzji Katarzyny Kraczoń: Publikacja poświęcona twórczości Józefa Nalbacha wpisuje się w grupę monografii dedykowanych współczesnym twórcom ludowym. Jest to opowieść o artyście bardzo mocno zżytym ze swoją małą ojczyzną, artyście niezwykle wrażliwym na piękno stworzenia, wkładającym w swoje prace coś więcej niż tylko talent. Nakreślona historia życia rzeźbiarza z Lipowego pokazuje, że osobowość artysty i jego doświadczenia życiowe są nierozłącznie zespolone z jego twórczością.

Książka opracowana przez Krzysztofa Snarskiego zasługuje na uwagę przede wszystkim ze względu na wartość dokumentacyjną i staranność opracowania. Publikacja w interesujący sposób przybliża postać twórcy, który potrafił odkryć w sobie pasję i realizował ją na wielu płaszczyznach, pozostawiając widoczne ślady swojej obecności w przestrzeni, która była mu bliska. To opowieść o człowieku urzekającym swą autentycznością, prostotą, szlachetnością, a przede wszystkim ujmującą radością tworzenia.

Książka nie będzie dostępna w regularnej sprzedaży. Każdy, kto jest zainteresowany otrzymaniem publikacji, powinien zgłosić się do GOK w Raczkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Poznaj podlaskie rytuały

Stowarzyszenie “Engram” zachęca mieszkańców województwa podlaskiego do poznania rytuałów...

Za nami dyskusje o kulturze ludowej

Święto Etnografii na Suwalszczyźnie, zorganizowane w Muzeum Okręgowym w...

Jesienią duża wystawa sztuki ludowej

Dr Krzysztof Snarski, kustosz z Muzeum Okręgowego w Suwałkach,...

Śladami ks. Wernitza i księcia Tumaniszwili

Akcja sprzątania kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań w Suwałkach odbyła...