W erze sztucznej inteligencji, robotyki i automatyzacji, trudno o prawdziwie przełomowy pomysł. Firma Reflect Orbital jest jednak wyjątkiem. Ich innowacyjne rozwiązanie ma na celu maksymalizację produkcji energii przez farmy słoneczne poprzez odbijanie światła słonecznego w nocy – pisze portal surfertoday.com.
Wizualizacja, źródło: Reflect Orbital
Choć powszechnie wierzy się, że słońce świeci dla wszystkich, ta koncepcja ma chwilowy charakter – dzień zawsze ustępuje miejsca nocy. Tymczasem firmy z branży energii słonecznej muszą mierzyć się z problemem przerw w produkcji energii. Według danych Global Energy Monitor, na świecie działa około 8 300 farm słonecznych. W pochmurny dzień, panele słoneczne mogą pracować na poziomie zaledwie 10-25% swojej normalnej mocy. W efekcie, przestoje farm słonecznych mogą przekraczać 50% czasu.
Firma Reflect Orbital z Santa Moniki w Kalifornii postanowiła zmierzyć się z tym wyzwaniem. Ich pomysł polega na budowie kosmicznych luster, które będą odbijać światło słoneczne na panele słoneczne w nocy. Celem jest maksymalizacja produkcji energii przez farmy słoneczne.
Pierwszym krokiem było zbudowanie i przetestowanie prototypu. 31 sierpnia 2023 roku Reflect Orbital przeprowadziło eksperymenty w warunkach rzeczywistych, wykorzystując balon na gorące powietrze wyposażony w duże lustro. Kierując lustro w stronę ruchomej farmy słonecznej, przedsiębiorcy mogli monitorować wpływ na panele. Test zakończył się sukcesem, generując kolejno 60, 120 i 140 watów, odbijając wczesnoporanne promienie słońca z nieba na ziemię.
Następnym krokiem Reflect Orbital jest podbój przestrzeni kosmicznej. Założyciele firmy – Ben Nowack i Tristan Semmelhack wierzą, że komórki słoneczne są najlepszymi generatorami energii elektrycznej – nie mają ruchomych części, są tanie i zasilane niemal nieograniczonym źródłem energii, jakim jest słońce.
Kluczowym wyzwaniem jest dostarczenie energii odnawialnej na żądanie, co wymaga rakiet i dużych, tanich powierzchni lustrzanych w kosmosie. Reflect Orbital planuje zbudować klaster prostych satelitów reflektorowych na niskiej orbicie Ziemi (LEO), aby wzmocnić działanie farm słonecznych w nocy. Pierwszym krokiem jest wysłanie własnego satelity, który ma udowodnić, że tę koncepcję uda się wdrożyć.