Reklama
- Reklama -

Reżyser tego filmu został skazany na osiem lat więzienia. „Nasienie świętej figi” w cyklu „Kino konesera” (bilety)

Film „Nasienie świętej figi” (ang. „The Seed of the Sacred Fig”) w reżyserii Mohammada Rasoulofa to jedno z najważniejszych dzieł irańskiej kinematografii ostatnich lat. Jego premiera odbyła się na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2024 roku, gdzie zdobył uznanie krytyków i publiczności. Produkcja ta, podobnie jak wcześniejsze filmy reżysera, nie unika tematów politycznych i społecznych, jest manifestem przeciwko ograniczeniom wolności w Iranie.

#PodNaszymPatronatem

Rasoulof, znany ze swoich odważnych i politycznie zaangażowanych filmów, ponownie sięgnął po tematykę wolności, represji i walki jednostki z systemem. „Nasienie świętej figi” opowiada historię rodziny uwikłanej w dramatyczne wydarzenia polityczne, ukazując mechanizmy opresji i dylematy moralne bohaterów. W centrum narracji znajduje się postać mężczyzny, który staje przed trudnym wyborem – podporządkować się restrykcyjnym zasadom rządzącego reżimu czy ryzykować własne życie i przyszłość swojej rodziny w imię prawdy i sprawiedliwości.

Film wyróżnia się nie tylko mocnym scenariuszem, ale także wybitnymi kreacjami aktorskimi i znakomitą stroną wizualną. Zdjęcia, pełne symboliki i nawiązań do kultury irańskiej, potęgują atmosferę napięcia i dramatyzmu. Operator kamery mistrzowsko operuje światłem i cieniem, podkreślając emocje bohaterów oraz duszną atmosferę strachu i niepewności, w której przyszło im żyć.

Nie bez znaczenia jest również kontekst powstawania filmu. Mohammad Rasoulof, wielokrotnie cenzurowany i prześladowany przez irańskie władze, tworzył swoje dzieło w warunkach ekstremalnych ograniczeń. Wkrótce po premierze „Nasienia świętej figi” reżyser musiał opuścić Iran, aby uniknąć aresztowania. Jego film stał się symbolem artystycznego oporu wobec reżimu oraz wyrazem walki o prawa człowieka i wolność słowa.

Film zdobył nominacje do Oscara i Złotego Globu, a także Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu w Cannes, gdzie był entuzjastycznie przyjęty przez publiczność. Krytycy chwalą go za wielopoziomowość historii oraz odważne przedstawienie buntu kobiet przeciwko opresyjnemu systemowi. 

Film „Nasienie świętej figi” zostanie wyświetlony 25 marca (wtorek) o godz. 18:00 w Cinema Lumiere w Suwałkach, w cyklu „Kino konesera”. To wyjątkowa okazja!


W naszym konkursie można wygrać 2 pojedyncze bilety na pokaz tego filmu w CINEMA LUMIERE. Aby wziąć udział w losowaniu, wystarczy do 20 marca do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Jaki symboliczny sens ma tytuł filmu The Seed of the Sacred Fig w kontekście irańskiego reżimu? Bilety wygrywają: Jolanta Szymczyk i Edyta Trzeciak.

 

Najnowsze artykuły

Z regionu: Wydruk 3D zamiast żywego modela na zajęcia z rysunku

Wydruk 3D nagiego człowieka zamiast modela to już teraźniejszość,...

Gdy rozwój przestaje rozwijać – jak rozpoznać moment, w którym ciągła praca nad sobą już nie działa?

Czasami wszystko dzieje się zbyt szybko. Bywa, że poranek...

Suwalscy sportowcy z nagrodami i stypendiami – ponad 312 tys. zł wsparcia

Suwalski Ośrodek Kultury był dziś (16 kwietnia) miejscem uroczystego...

Fatalne dane ze sklepów. Polacy przed świętami odczują nawet ponad 8-proc. podwyżkę cen

Wzrost cen w marcu mocno przyspieszył, tj. do 6,7%...

Wesołego Alleluja!

Drodzy Czytelnicy! Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Wam spokoju, nadziei...
Reklama

Pozostałe artykuły

„Sanatorium pod klepsydrą według Braci Quay” w Kinie konesera (bilety)

Cinema Lumiere w Suwałkach zaprasza na wyjątkowy seans w cyklu Kino Konesera. We wtorek, 29 kwietnia, widzowie będą mieli okazję zobaczyć niezwykłą adaptację prozy...

Kwietniowa Rozgrzewka przed Suwałki Blues Festivalem 2025: Shakin’ Dudi na scenie SOK

Już 24 kwietnia 2025 roku o godzinie 19.00 w Sali im. Andrzeja Wajdy w Suwałkach odbędzie się koncert zespołu Shakin’ Dudi, który otworzy tegoroczny...

Jazz z najwyższej półki. Koncert zespołu Wojciecha Pilichowskiego w Ełckim Centrum Kultury

Wojciech Pilichowski to muzyk ceniony i doceniany, artysta klasy światowej. Wymieniając najlepszych polskich basistów w pierwszym rzędzie przywołujemy - obok chociażby Krzysztofa Ścierańskiego i...