Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

XXI Suwalski Jarmark Folkloru

24 lipca 2021 - 25 lipca 2021

XXI Suwalski Jarmark Folkloru– Szkoci na Suwalszczyźnie odbędzie się w dniach 24-25 lipca 2021 roku w parku Konstytucji 3 Maja w Suwałkach. Jest to święto kultur tradycyjnych Suwałk i Suwalszczyzny z przeglądem zespołów ludowych i tradycyjnych, występami folkowymi, otwartymi warsztatami rzemiosł, prezentacjami zajęć tradycyjnych, kiermaszem rękodzieła, wyrobów rzemieślniczych i regionalnych przysmaków. Na scenie wystąpią Klekociaki z Bociek, Kapela ZPiT Suwalszczyzna, Zespół Śpiewaczy Ancyjas, Sploty (Ania Broda, Małgorzata Makowska i Maria Rumińska), a w muzyczno-taneczną podróż do celtyckich korzeni suwalskich Szkotów zabierze nas Shamrock. W programie również przegląd solistów, zespołów i kapel ludowych i tradycyjnych (kwalifikacje do Ogólnopolskiego Festiwalu w Kazimierzu), ocenianych przez profesjonalne jury etnomuzykologiczne oraz konkurs na najciekawszą stylizację inspirowaną strojem ludowym, tradycyjnym lub historycznym.

Tegoroczna edycja jarmarku odbędzie się pod zaskakującym hasłem „Szkoci na Suwalszczyźnie”. Liczni osadnicy szkoccy pojawili się na naszych terenach dzięki staraniom hrabiego Michała Paca. W duchu celebrowania 300-lecia miasta Suwałki poszukamy szkockich w szczególności, ale i szerzej – celtyckich śladów w kulturze regionu i spróbujemy przywrócić mieszkańcom pamięć o tym nieco egzotycznym dziedzictwie.

„Od bieżącego roku każdorazowo w ramach Jarmarku Folkloru będziemy prezentować specyfikę, dorobek kulturowy i kapitał symboliczny jednej z wielu grup etnicznych, wyznaniowych, etnokonfesyjnych lub etnograficznych, której przedstawiciele zamieszkiwali lub nadal zamieszkują na Suwalszczyźnie i których suwalczanie są swego rodzaju duchowymi spadkobiercami.” – mówi Magdalena Zielińska z Pracowni Dziedzictwa Kulturowego Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Ze względu na charakter i specyfikę imprezy – strefa handlowa utrzymana będzie w klimacie folkowym, odwiedzający Jarmark będą mogli kupić  wyroby rękodzieła promujące i reprezentujące szeroko pojętą kulturę. Organizator nie przewiduje stoisk komercyjnych z produktami masowymi oraz importowanymi. Wystawcy mogą się zgłaszać do 16 lipca, uczestnicy przeglądy o jeden dzień dłużej. Szczegóły, karty zgłoszenia i regulaminy kiermaszu i przeglądu można znaleźć na stronie SOK.

Szczegóły

Początek:
24 lipca 2021
Koniec:
25 lipca 2021

Miejsce wydarzenia

Suwałki
skrzyżowanie ul. Utrata i Przytorowa
Suwałki, Polska
+ Google Map

Leave a Reply

%d bloggers like this: