Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

22. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Suwałkach

4 października 2024 - 6 października 2024

Free
Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT zaprasza do Suwalskiego Ośrodka Kultury na 22. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.
To wyjątkowa okazja do refleksji i zgłębienia ważnych tematów społecznych i kulturowych. Wstęp bezpłatny!
WATCH DOCS to jedno z dwóch największych na świecie wydarzeń filmowych poświęconym prawom człowieka, którego organizatorem od 2001 roku jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
W ciągu trzech dni zaprezentujemy filmy dokumentalne związane z prawami człowieka, tożsamością, ekologią, walką o wolność i interesującym nas szczególnie w 2024 roku zagadnieniem codzienności. Ponadto przygotowaliśmy spotkanie tematyczne na które zaprosiliśmy ekspertów zajmujących się przedstawianą w dokumentach tematyką.
 Kiedy: 4-6.10.2024 r.
 Gdzie: Suwalski Ośrodek Kultury /Sala im. A. Wajdy i Sala kameralna
 Koszt: WSTĘP JEST BEZPŁATNY! Liczba miejsc jest ograniczona.
 PROGRAM POKAZÓW FILMOWYCH:
PIĄTEK, 4 października 2024
Sala im. A. Wajdy, ul. Jana Pawła II 5, 16-400 Suwałki
08.15 Ambasadorka z TikToka, reż. Nicola Fegg
Niemcy 2022, 33’
Valeria niespodziewanie staje się twarzą całego pokolenia młodych Ukrainek i Ukraińców – i stara się to sensownie wykorzystać. Ale internetowa popularność ma swoje ciemne strony – dziewczyna musi zmierzyć się z falą hejtu ze strony rosyjskich trolli.
08.45 Moja siostra, reż. Mariusz Rusiński
Polska 2023, 30′
Niezwykle intymne, fascynujące spojrzenie na rodzinne współzależności. Reżyser filmu towarzyszy swojej nastoletniej siostrze w wychodzeniu z uzależnienia od substancji psychoaktywnych i uważnie analizuje kryzys relacji swoich najbliższych. Ujawnia zawierane między członkami rodziny przymierza, punkty zapalne oraz narastające konflikty, które mimo najlepszych chęci pozostaną nierozwiązane. Obserwujemy, jak rodzice uczą się wspierać nastolatkę na jej zasadach, jednocześnie konfrontując się z jej żalem wynikającym z poczucia niezrozumienia i dysproporcji w obdarzaniu dzieci miłością i uwagą. Mimo złości na Zuzię, jej bliscy mają bowiem świadomość, że ten nałóg nie wziął się znikąd. Jak schematy zachowań w rodzinie wpływają na wybory dorastających dzieci? I gdzie przebiega granica odpowiedzialności rodziców?
09.15 Zróbmy hałas, reż. Josiane Blanc
Kanada 2023, 11’
Kanadyjskie nastolatki organizują się przeciwko molestowaniu i przedmiotowemu traktowaniu kobiet w swoich liceach. Nie czekając na dorosłych biorą sprawy w swoje ręce – i domagają się od miejscowych polityków przyjęcia rozwiązań prawnych, które pomogą ograniczyć występowanie przemocy na tle seksualnym w szkole.
09.30 DEBATA: Nastolatek na drodze do dorosłości – jak wspierać zdrowie psychiczne młodzieży?
– asp. szt. Anna Jarmołowicz – Komenda Miejska Policji
– asp. Karol Górski – Komenda Miejska Policji
– Urszula Wojczulis – psycholog, psychoterapeuta
– Magdalena Czokajło – psycholog w Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci „Jesteśmy razem”
Sala kameralna, ul. Jana Pawła II 5, 16-400 Suwałki
16.00 A jeśli jutro wojna się skończy? reż. Martyna Wojciechowska, Hanna Jewsiewicka
Polska 2023, 54’
Choć film Martyny Wojciechowskiej i Hanny Jewsiewickiej przedstawia przejmujące historie kobiet, które doświadczyły przemocy podczas wojny w Ukrainie, jej bohaterki nie chcą być postrzegane jako ofiary. Cierpienie – czasem zbyt wielkie, by o nim otwarcie rozmawiać przed kamerą – stało się dla nich impulsem do działania – pomocy innym kobietom, które potrzebują wsparcia. Czasem jest to chwila rozmowy, a innym razem zabezpieczenie najprostszych życiowych potrzeb. „A jeśli wojna jutro się skończy” to film o siostrzeństwie, o tym, że czasem uścisk znaczy więcej niż setki słów. O sile ukraińskich kobiet dźwigających gigantyczne wojenne brzemię, nawet jeśli nie walczą na pierwszej linii frontu.
17.00 Czarnobyl 22, reż. Oleksiy Radynski
Ukraina 2023, 20′
Kiedy wiosną 2022 roku rosyjskie wojska wkroczyły do Czarnobyla, odżyły demony przeszłości. Opierając się na opowieściach pracowników elektrowni i nagranych przez nich ukrytą kamerą materiałach, Oleksiy Radynski próbuje zrekonstruować krótką okupację skażonej strefy i odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: co Rosjanie próbowali tam osiągnąć?
17.25 Film okresowy. reż. Lina Plioplyte
USA 2023, 93′
Gdy w 1985 roku Courteney Cox w reklamie telewizyjnej tamponów po raz pierwszy użyła słowa „okres”, wydawało się, że świat stoi u progu rewolucji obyczajowej. Jak to możliwe, że dziś, po niemal czterdziestu latach miesiączka to wciąż temat wstydliwy i kontrowersyjny? Wraz z reżyserką przyglądamy się patriarchalnym normom kulturowym, wpajanemu poczuciu wstydu i temu, jak kobiety systemowo pomijane są w liczących się dziedzinach życia – od zdrowia po edukację. Bo choć menstruacja dotyczy ponad połowy populacji, wciąż jest doświadczeniem, które pozostaje na obrzeżach debaty publicznej. Wysiłki aktywistek i organizacji dają jednak nadzieję na lepsze jutro i odrzucenie stworzonego przez mężczyzn paradygmatu.
SOBOTA, 5 października 2024
Sala kameralna, ul. Jana Pawła II 5, 16-400 Suwałki
16.00 Tokio Uber blues. Samotność kuriera, reż. Taku Aoyagi
Japonia 2022, 93’
Czy wiesz, co dzieje się, kiedy w deszczowy dzień wybierasz w smartfonie ulubioną restaurację i klikasz przycisk „zamów”? Kuszony perspektywą wysokich zarobków niespełna trzydziestoletni Taku Aoyagi wyrusza ze swojej rodzinnej miejscowości do Tokio, by zostać dostawcą jedzenia i choć częściowo spłacić zaciągnięty na studiach kredyt. Już wkrótce codzienność Taku zacznie przypominać grę, w której jedynym sposobem na przeżycie będzie wbijanie kolejnych leveli na poziomie hard. „Tokio Uber blues” to przenikliwy i pełen nieoczywistego humoru dokument o świecie cyfrowego prekariatu i narodzinach nowej, współczesnej klasy pracowniczej. To film dla wszystkich tych, którzy chcą zrozumieć rzeczywistość, w której wszystko można zamówić przez aplikację. Po tym seansie sformułowanie „żyć od pierwszego do pierwszego” nabiera zupełnie nowego znaczenia.
17.35 Pegasus. Szpieg w moim telefonie, reż. Anne Poiret, Arthur Bouvart
Francja, Wielka Brytania 2023, 52’
W lipcu 2021 świat po raz pierwszy usłyszał o Pegasusie – izraelskim oprogramowaniu inwigilacyjnym. Dzięki bezprecedensowemu wyciekowi danych międzynarodowe śledztwo prowadzone przez Forbidden Stories ujawniło istnienie ponad 50 000 potencjalnych ofiar Pegasusa – wyrafinowanego narzędzia szpiegowskiego opracowanego przez izraelską firmę NSO Group. Wśród ofiar byli dziennikarze, obrońcy praw człowieka, prawnicy, politycy, naukowcy, biznesmeni. Zajmujący się sprawą dziennikarze odtwarzają kolejne kroki prowadzące do ujawnienia wyników śledztwa i demaskują autorytarne działania władz, naruszenia prywatności obywateli i ich skutki. Pegasus wykorzystywany był (i jest) między innymi do walki z opozycją, odkrywania źródeł dziennikarskich i poznawania planów aktywistów. W Polsce ujawniono nazwiska konkretnych osób, które szpiegowano przy pomocy Pegasusa.
18.30 Prawdziwsze od prawdy, reż. Daniel Andreas Sager
Niemcy 2023, 93′
Kiedy Claas Relotius – największe od lat nazwisko niemieckiego dziennikarstwa – odbierał w 2019 roku ostatnią w swojej karierze nagrodę, wiedział już, że godziny jego sławy są policzone. Kilka dni później wybucha gigantyczny skandal: reportaże, dzięki którym dotarł na szczyt okazały się wytworem jego fantazji. Daniel Sager zagląda w swoim znakomicie udokumentowanym filmie za kulisy „afery Relotiusa”. Co sądzą o niej jego konkurenci, przełożeni i współpracownicy? Trudno sobie wyobrazić, by tak renomowana instytucja medialna jak „Der Spiegel” latami dawała się wodzić za nos oszustowi. Czy w dobie wszechobecnego relatywizmu i hermetycznych informacyjnych baniek w ogóle jest jeszcze zapotrzebowanie na prawdę i dziennikarski obiektywizm?
NIEDZIELA, 6 października 2024
Sala kameralna, ul. Jana Pawła II 5, 16-400 Suwałki
16.00 Nasz cały świat, reż. Frederik Subei
Niemcy 2023, 81’
Twórcy filmu towarzyszą rdzennym mieszkańcom amazońskiej dżungli, którzy organizują się w obronie swojego domu. Pierwotny las, zamieszkiwany przez lud Guajajara, jest regularnie wycinany pod uprawy albo w celu nielegalnej sprzedaży drewna. Deforestacja nie tylko zabiera przestrzeń do życia Guajajara oraz narusza ich tradycje, ale także zagraża sąsiedniemu ludowi Awá – unikalnej społeczności leśnych nomadów, którym dotychczas udawało się uniknąć jakiegokolwiek kontaktu z cywilizacją białego człowieka. Pozostawieni samym sobie przez brazylijski rząd, Guajajara patrolują dżunglę z bronią w ręku, próbując powstrzymać drwali, ranczerów, przemytników narkotyków i wszystkich, którzy wkraczają na ich ziemię w złych zamiarach.
Film Frederika Subei to wyprawa w głąb amazońskiej dżungli, która stała się areną nierównej walki na śmierć i życie. Stawką są nie tylko prawa i tradycje rdzennej ludności, ale także przyszłość całej planety, zależnej od tlenu wytworzonego w Amazonii.
17.25 20 dni w Mariupolu, reż. Mstyslav Chernov
Ukraina 2023, 94’
Laureat Oscara w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny””. Film, który przyniósł swoim twórcom nagrodę Pulitzera, zwycięzca najważniejszych festiwali filmowych na świecie, takich jak Sundance, CPH:DOX czy IDFA. Dokument docenili również polscy widzowie – publiczność i jurorzy Konkursu głównego 23. MFF WATCH DOCS.
Bezkompromisowy dokument, którego nie da się zapomnieć: wstrząsająca relacja dokumentująca zagładę tytułowego miasta, autorstwa jedynego dziennikarza, który pozostał w nim do końca. Film Czernowa, który z narażeniem życia rejestrował rosyjskie zbrodnie wojenne i codzienne życie mieszkańców Mariupola, to nie reporterski zapis wydarzeń, ale przeszywający, pełen pasji dokumentalny akt oskarżenia. A jednocześnie pełnoprawne filmowe dzieło, zrealizowane z imponującą formalną dyscypliną. Niewiele filmów ogląda się w takim napięciu – od pierwszych minut aż po finał, ujawnia, w jaki sposób udało się wywieźć ten wybuchowy materiał z okupowanej strefy. Niewielu twórców z taką mocą pokazuje bezlitosne okrucieństwo wojny. Ale Czernow i ekipa nie czynią tego, by szokować. Ich intencją jest pozostawienie świadectwa – i wstrząśnięcie sumieniem świata. Film tylko dla widzów dorosłych.
Wydarzenie towarzyszące: przegląd filmów w Areszcie Śledczym w Suwałkach.

Szczegóły

Początek:
4 października 2024
Koniec:
6 października 2024
Koszt:
Free

Miejsce wydarzenia

Suwalski Ośrodek Kultury
ul. Noniewicza 71
Suwałki, Polska
+ Google Map

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj