Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

29. Przystanek Olecko

18 lipca 2022 - 23 lipca 2022

Przystanek Olecko to 6-dniowy festiwal kulturalny, który od 29 lat, co roku, sprawia, że małe Olecko na Mazurach jest ważnym punktem na kulturalnej mapie Polski. Warsztaty muzyczne i wokalne, spektakle teatralne, koncerty kameralne ale i koncerty topowych gwiazd polskiej sceny muzycznej – w programie festiwalu każdy znajdzie coś dla siebie, bo w Przystanku Olecko najważniejsi są LUDZIE. Ten, kto znajdzie się na tegorocznym Przystanku weźmie udział w wyjątkowym spotkaniu artystycznym.

Przystanek: TEATR

W tym roku obowiązkowym punktem programu  Przystanku Olecku jest teatr, a dokładnie trzy spektakle plenerowe, które poruszą tematy ważne, aktualne i jednocześnie uniwersalne.

Aktorzy Teatru Biuro Podróży w sztuce „Eurydyka” poruszą temat izolacji w czasach pandemii i spróbują odpowiedzieć na pytanie czy w postpandemicznym świecie człowiek będzie w stanie odbudować wspólne życie?

„Carmen Funebre”– „potężne przedstawienie będące odpowiedzią na wojnę” to kolejny spektakl plenerowy w wykonaniu Teatru Biuro Podróży.  Szczudła, ogień, efekty świetlne, przejmująca muzyka przyciągną uwagę zarówno doświadczonego widza jak i przypadkowego przechodnia. W spektaklu używa się niewielu słów, ale sekwencja sugestywnych obrazów poruszy emocje widzów.

Finałem Przystanku Olecko będzie wyjątkowe widowisko – premiera plenerowego spektaklu „Przystanek”. Spektakl ten jest podsumowaniem polsko – ukraińskich warsztatów twórczych, w których wezmą udział mieszkańcy Olecka. Tytułowy przystanek będzie symbolizował miejsce, w którym splatają się losy ludzi na różnych etapach ich życiowej podróży i z różnym bagażem doświadczeń. Realizacją tego widowiska plenerowego zajmie się Fundacja Akademia Radosnej Twórczości oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate”. 

Sceny muzyczne 

W tym roku przystankowa muzyka wybrzmi na trzech scenach:

Na Dużej Scenie wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej:

Agnieszka Chylińska – piątek, 22 lipca, godz. 21.30, Plac Wolności

Pidżama Porno – sobota, 23 lipca, godz. 21.30, Plac Wolnościo

Na Scenie Konesera zaprezentują się cztery zespoły.

Zespół SYMETRIO przedstawi muzyczny spektakl, w którym emocje wyrażone dźwiękami i sfera wizualna zagrają pierwszoplanowe role. Usłyszymy akordeonowe „eksperymenty” i ciekawe zabawy improwizacyjne.

W tym roku przystankowa muzyka wybrzmi na trzech scenach
Na Scenie Konesera zaprezentują się cztery zespoły. Jako pierwszy zaprezentuje się zespół Symetrio który przedstawi muzyczny spektakl, gdzie emocje wyrażone dźwiękami i sfera wizualna zagrają pierwszoplanowe role. Usłyszymy akordeonowe „eksperymenty” i ciekawe zabawy improwizacjne

poniedziałek, 18 lipca 2022 r.
godz. 17.00
polana obok skateparku

Symetrio – trio akordeonowe, które na scenie muzycznej zadebiutowało w 2014 r. Od tej pory zespół odniósł szereg sukcesów na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzyki kameralnej i stale koncertuje w kraju oraz za granicą. Instrumentaliści tworzący jego skład: Marcin Jabłoński, Adam Potera i Krystian Saciłowski to doświadczeni muzycy, których artystyczne ścieżki splotły się w katowickiej akademii muzycznej. Od początku ich nadrzędnym celem było ukazywanie piękna
i wszechstronności akordeonu na całym świecie. W repertuarze grupy znajdują się kanoniczne dzieła muzyki barokowej, klasycznej i romantycznej, najnowsze utwory powstałe specjalnie na zamówienia zespołu, a także szereg autorskich kompozycji, entuzjastycznie odbieranych przez publiczność.
Symetrio występuje również w odsłonie wzbogaconej o perkusistę Kubę Kotowicza, prezentując aranżacje i kompozycje członków zespołu. Repertuar ten w sposób nieograniczony eksploruje możliwości barwowe wynikające z nietypowego połączenia instrumentów.
Koncerty Symetrio to wirtuozeria, eksperymenty, elementy improwizacji. To niezapomniane przeżycia artystyczne wypełnione zróżnicowaną, niedającą się zaszufladkować muzyką, w której najważniejsze są emocje.
Lista najważniejszych osiągnięć:
2018
II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym PIF Castelfidardo, kategoria zespołów klasycznych, Castelfidardo, Włochy
II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym PIF Castelfidardo, kategoria „world music”, Castelfidardo, Włochy
2016
I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym w Sanoku
III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym w Przemyślu
2015
II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym w Wilnie, Litwa
I miejsce w XV edycji Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Puli, Chorwacja
II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym w Castelfidardo, Włochy
I miejsce (IUCA Special Prize) na Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym w Bratysławie, Słowacja
2014
II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Muzyki Rozrywkowej
i Popularnej w Gizycku
I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Akordeonowym w Sanoku
III miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Solcu – Zdroju

Grupa MRM Trio zaproponuje zaś muzykę opierającą się na standardach oraz własnych kompozycjach. Doświadczymy połączenia tradycyjnego instrumentarium i współczesnego podejścia do rytmu, melodii i harmonii.

Drugim zespołem, który zagra na Scenie Konesera jest MRM TRIO. 19 lipca o godz. 17.00
Zespół w letnie popołudnie, w nastrojowym miejscu nad jeziorem Olecko Wielkie, zagra zarówno własne kompozycje, jak i standardy jazzowe.
MRM Trio jest połączeniem tradycyjnego instrumentarium i współczesnego podejścia do rytmu, melodii i harmonii.
Instrumenty takie jak tuba, perkusja i klarnet lub saksofon dialogują, a nieraz zamieniają się rolami w stosunku do tradycyjnej konfiguracji, tworząc własną, indywidualną barwę zespołu.

Koncert zespołu BiOACOUSTIC osadzony będzie w klimacie muzyki świata z naciskiem na głębokie, zapadające w serca słuchaczy opracowania zarówno utworów bałkańskich, jak i tang argentyńskich oraz walców musette. Muzycy w niezwykły i niepowtarzalny sposób będą prezentować swoje artystyczne dążenia w tworzonych przez siebie aranżacjach, dodając nieco jazzującego i rozrywkowego charakteru.

Na scenie zagości również Trio A’tre, który zaproponuje brzmienia muzyki filmowej, budujące napięcie, poruszające wyobraźnię, przyprawiające o dreszcze. Usłyszymy głębokie i szlachetne dźwięki wiolonczeli połączone z soczystymi barwami skrzypiec i fletu.

Scena Otwarta będzie miejscem, w którym każdy będzie mógł zaprezentować swoje muzyczne (wokalne i instrumentalne) talenty i pasje. Nie będą obowiązywały gatunkowe granice i limity wiekowe. Organizatorzy zapraszają na scenę każdego, kto odpowiednio wcześniej się zgłosi i będzie chciał wystąpić przed olecką publicznością. Już wiadomo, że na Scenie Otwartej zagoszczą m.in. Olaf Deriglasoff– muzyk, kompozytor, jeden z najbardziej znanych wykonawców muzyki alternatywnej w Polsce, a także doświadczona wokalistka i trenerka wokalna Patrycja Makowska, która wystąpi z uczestnikami warsztatów wokalnych odbywających się w ramach tegorocznego Przystanku Olecko.

Przystankowe Warsztaty Wokalne z Patrycją Makowską. 

Patrycja Makowska prowadziła warsztaty w ramach „Wokalnej Gratki” a już niebawem będzie z nami na 29 Przystanku Olecko.
Zapraszamy serdecznie młodzież i dorosłych na warsztaty wokalne:

  • termin: 18-20 lipca
  • godzina 11:00- 14.00
  • miejsce: ROK Mazury Garbate
  • liczba miejsc ograniczona
  • zajęcia bezpłatne
  • wiek 12+

W dniu 21 lipca 2022 r. na Otwartej Scenie odbędzie się koncert po warsztatowy na Placu Wolności.
Zapisy pod tel. 690687940

Spotkania, wystawy, a nawet… parada motocyklowa

W Galerii Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa obejrzymy prace malarskie i wyroby z ceramiki Renaty Pieczonki, która posiada ogromną umiejętność dostrzegania niezwykłości w codziennych rzeczach i czynnościach, i podnoszenia ich do rangi sztuki. Natomiast w bibliotece publicznej odbędą się warsztaty pisarskie, które poprowadzi pisarz Artur Urbanowicz. Jest to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą spełnić marzenie o napisaniu książki lub pragną dowiedzieć się, jak poruszać się po świecie grozy i literatury.

Książka czai się wszędzie – warsztaty pisarskie

  • Termin: 19-21 lipca 2022 r. godz. 16.00-18.00
  • Miejsce: czytelnia Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Olecku, ul. Kopernika 6
  • Prowadzący: Artur Urbanowicz

Lato to doskonały czas na twórczy rozwój. Jeśli chcesz pisać lepiej, spełnić marzenie o napisaniu książki lub potrzebujesz słowa pisanego w pracy, zapisz się na warsztaty, które poprowadzi Artur Urbanowicz. W czasie zajęć  uczestnicy dowiedzą się jak poruszać się w świecie grozy i literatury.

Zapisy na warsztaty od 1 lipca 2022

Zgłoszenia na adres: biblioteka@rokmg.pl lub telefoniczne na nr 87-731-40-04

Ilość miejsc ograniczona!!!

Artur Urbanowicz (ur. 20-04-1990 w Suwałkach) – z wykształcenia matematyk, z zawodu korpo szczur i wykładowca akademicki, z charakteru chorobliwy pracuś. Zadebiutował na początku 2016 roku słowiańską powieścią grozy „Gałęziste”, która zdobyła Nagrodę Czytelników Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego, Złotego Kościeja i została nominowana do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego. Latem 2017 ukazał się jego horror, z elementami powieści gangsterskiej, pod tytułem „Grzesznik”, za którego zdobył Nagrodę Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego. Wiosną 2019 roku ukazał się jego „Inkub” – połączenie horroru i kryminału – najlepiej sprzedająca się polska powieść grozy tamtego roku, która zdobyła Złotego Kościeja, nominowana do nagrody popkulturalnej „Misie”. Autor godzinnego programu one-man-show „Słowo horroru”, w którym między innymi zachęca młodzież do czytania. Nauczyciel kreatywnego pisania w szkole „Maszyna do Pisania

Pasjonatów szachów zachęcamy do spotkania podczas IV Rodzinnych Przystankowych Mistrzostwach Olecka w Szachach Szybkich.

IV Rodzinne Przystankowe Mistrzostwa Olecka w Szachach Szybkich

Serdecznie zapraszamy wszystkich fanów gry w szachy na IV Rodzinne Przystankowe Mistrzostwa Olecka w Szachach Szybkich.
Termin i miejsce zawodów:
22.07.2022 (piątek) w Parku Miejskim
w Olecku (przy fontannie).
Rozpoczęcie turnieju o godzinie 09:10, potwierdzenie udziału do godziny 09:00.

W turnieju mogą wziąć udział dwuosobowe drużyny rodzinne składające się
z zawodnika (dziewczynka lub chłopiec ur. w 2004 i młodsi) oraz osoby
spokrewnionej (siostra, brat, mama, tata , babcia, dziadek, ciocia, wujek).

A miłośników motocykli zapraszamy na VI Olecką Paradę Motocyklową, która na dobre wpisała się w przystankowy program. Będzie można podziwiać nie tylko maszyny, ale również niezwykłe umiejętności tych, którzy potrafią te maszyny okiełznać i uczynić z jazdy prawdziwą sztukę.

To tylko niektóre wydarzenia Przystanku Olecko. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.rokmg.pl. Organizatorami Przystanku Olecko są Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku „Mazury Garbate” i Urząd Miejski w Olecku.

Szczegóły

Początek:
18 lipca 2022
Koniec:
23 lipca 2022
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,

Miejsce wydarzenia

Olecko
Olecko, Polska + Google Map

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj