Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Andyjski kobierzec” – prezentacja wystawy prac Lecha Kowalczyka w Suwałkach

11 czerwca

Od piątku, 11 czerwca Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza do obejrzenia podróżniczych impresji Lecha Kowalczyka. Prezentowane na wystawie obrazy to zapamiętane z dalekich wypraw obrazy realne przetworzone w plastyczną metaforę, barwny skrót pełen emocji i specyficznej atmosfery miejsca. Z autorem prac spotkamy się jeszcze w czerwcu, a samą ekspozycję można podziwiać do końca wakacji. Wstęp wolny.
„Andyjski kobierzec” to niezwykle barwna wystawa artysty podróżnika. Lech Kowalczyk, szukając artystycznych inspiracji, żegluje, wędruje i wspina się nie rozstając ze szkicownikiem i notesem, w których rysuje i zapisuje na gorąco wrażenia z Tatr, Alp, Himalajów, gór Maroka i Kaukazu oraz peruwiańskich Andów. To właśnie krajobrazy gór Ameryki Południowej zobaczymy na wystawie w SOK przy ul. Noniewicza 71. Z wyprawy do Ameryki Południowej artysta przywiózł wiele szkiców, na podstawie których powstały wielobarwne obrazy przepełnione emocjami i klimatem tego odległego zakątka świata. Istotną rolę w procesie twórczym odgrywa dobór kolorystyki – barwy są swego rodzaju metaforą, która ma oddać emocje twórcy i odzwierciedlić jego związek z miejscem przedstawionym na obrazie.
„Mój Andyjski kobierzec, moje malowane Peru, to podróż w głąb czasów, w głąb historii i wielu cywilizacji ludów Ameryki Południowej, w głąb legend i synkretycznych religii. To podróż do źródeł piękna nieodgadnionej przyrody, w wielu miejscach niezależnej jeszcze od człowieka. Piękna dla oczu i duszy. (…) bo jest prawda obserwowana, rzeczywista, widziana oczyma i jest prawda obrazowa, widziana emocjami – oczami serca i duszy.” – mówi Lech Kowalczyk. Dlaczego to właśnie góry peruwiańskie Białej Kordyliery stały się dla artysty swoistym malarskim przeznaczeniem? „(…) tylko te góry, historią na wskroś przeszyte, na każdym kroku epatujące uważnego wędrowca ludzkim nieszczęściem, pięknem zachwycające, domagały się dalszego ciągu.” – przyznaje autor prezentowanych w GSW Chłodna 20 obrazów.
O malarskie inspiracje i wrażenia z podróży wśród preinkaskich ruin będzie można zapytać malarza podczas spotkania autorskiego, które odbędzie się w Galerii Sztuki Współczesnej Chłodna 20 SOK przy ul. T. Noniewicza 71 w piątek, 25 czerwca 2021 r. o godz. 18.00. Wstęp wolny. Wydarzenie będzie realizowane zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. Ekspozycja potrwa do końca sierpnia br. Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog z zapiskami autora, szkicami z podróży oraz reprodukcjami obrazów.
Lech Kowalczyk (1954 r., Katowice) jest absolwentem katowickiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i stypendystą Ministerstwa Kultury. Maluje, rysuje, zajmuje się grafiką, jest wydawcą, autorem plakatów, ilustracji książkowych, sceno­grafii, instalacji artystycznych, projektuje wystawy. Zajmuje się również designem przemysłowym i architektonicznym, architekturą miejską i wnętrz; m.in. jest autorem logo i stylu firmowego Browarów Tyskich. Wystawiał na Biennale Grafiki w Lublanie (Słowenia), Biennale Rysunku w Cleveland (Anglia), Biennale Grafiki w Bielli (Włochy), Lahti Poster Biennale (Finlandia). Jego prace zostały wyróżnione przez International Art Center Kioto w 4-albumowym wydawnictwie „Contemporary Art Print of the World”, prezentującym sylwetki i prace 330 artystów z 52 krajów świata.

Szczegóły

Data:
11 czerwca

Miejsce

Chłodna 20
ul. Noniewicza 71
Suwałki, Polska
+ Google Map

Leave a Reply

%d bloggers like this: