Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Festiwal Literacki „Patrząc na Wschód” w Budzie Ruskiej

11 sierpnia 2017 @ 18:00 - 15 sierpnia 2017 @ 22:00

FESTIWAL LITERACKI PATRZĄC NA WSCHÓD,  BUDA RUSKA – Galeria Fotografii, 11-15 sierpnia 2017 r.

Zapraszamy na spotkania autorskie z pisarzami, reporterami, reżyserami, artystami, etnografami, fotografami, którzy oswajają i przybliżają innym Wschód, ten odległy, jak kraje Azji czy Rosja, ale także ten bliższy, jak Podlasie czy Suwalszczyzna…

Spotkania odbywają się w Galerii Fotografii nad Czarną Hańczą w Budzie Ruskiej. Organizatorzy i prowadzący spotkania: Piotr Brysacz i Piotr Malczewski.

Na spotkaniach będzie można zakupić niektóre książki i albumy zaproszonych gości festiwalu. Wstęp bezpłatny.

PROGRAM TEGOROCZNEJ EDYCJI:

11 sierpnia (piątek):

godz. 18.00 – pokaz fotografii autorstwa Piotra Malczewskiego pt. Syberia. Tuwa. Autor – fotograf, podróżnik – wędrował śladami F. A. Ossendowskiego, fotografował, a zdjęcia zamieszczono w jednym z wydań książki Ossendowskiego Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów.

godz. 20.00 – spotkanie z Wojciechem Jagielskim, jednym z najwybitniejszych polskich dziennikarzy i reporterów, specjalizującym się w tematyce Afryki oraz Azji Środkowej i Kaukazu, autorem m.in. takich książek jak: Wszystkie wojny Lary, Modlitwa o deszcz, Wypalanie traw, Wieże z kamienia, Dobre miejsce do umierania, Nocni wędrowcy.

12 sierpnia (sobota):

godz. 18.00 – pokaz fotografii abstrakcyjnej i spotkanie z  Piotrem Malczewskim autorem albumu fotografii United States of Beta. Poless jazz the World. Impresyjnym fotografiom w albumie towarzyszy płyta jazzowa. Pozycję można zakupić w cenie promocyjnej.

godz. 20.00 – spotkanie z Anetą Prymaka-Oniszk, autorką debiutanckiego, znakomitego reportażu Bieżeństwo 1915, za który otrzymała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej (tytuł książki listopada 2016) oraz Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę 2016 roku. Została również nominowana do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii „proza” oraz do Nagrody Historycznej POLITYKI 2016, a także znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Podczas spotkania Autorka będzie prezentowała również fotografie archiwalne związane z tematem książki.

13 sierpnia (niedziela):

godz. 18.00 – spotkanie z Krzysztofem Snarskim, etnografem z Muzeum Okręgowego w Suwałkach; wykład z pokazem slajdów pt. Staroobrzędowcy na Suwalszczyźnie.

godz. 20.00 – pokaz filmu dokumentalnego Syberyjski przewodnik o sekcie wissarionowców, która w tajdze, w Kraju Krasnojarskim w Rosji, buduje Nowe Jeruzalem, w reżyserii Macieja Migasa i Jędrzeja Morawieckiego. Po projekcji spotkanie z Jędrzejem Morawieckim, autorem scenariusza, reporterem, autorem m.in. takich książek jak Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie, Krasnojarsk zero (wspólnie z Bartoszem Jastrzębskim), Cztery zachodnie staruchy. Reportaż o duchach i szamanach (wspólnie z Bartoszem Jastrzębskim), Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie (wspólnie z Piotrem Brysaczem).

14 sierpnia (poniedziałek):

godz. 18.00 – pokaz fotografii i fotokastów oraz spotkanie z Andrzejem Sidorem, autorem albumu Sidor. Z pogranicza. Andrzej Sidor, fotoreporter, mieszkaniec Sejneńszczyzny, współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM. Publikuje w książkach i prasie. Zajmuje się reportażem o tematyce społecznej i etnograficznej oraz fotografią inspirowaną pejzażem.

godz. 20.00 – pokaz filmu Proroczy żywot Eliasza w reżyserii Beaty Hyży-Czołpińskiej, opowiadającego o proroku Ilji, uważającym siebie za ponowne wcielenie Jezusa Chrystusa, który we wsi Grzybowszczyzna  na Podlasiu w latach 30. XX w. chciał zbudować Nowe Jeruzalem. Po projekcji spotkanie z Autorką filmu, Beatą Hyży-Czołpińską, reżyserką wielu filmów dokumentalnych, m.in. Doktor z Hajnówki, Maszer, Rzeka, Dzwon przebaczenia, Cztery pory roku Wiktora Wołkowa, Ostatnia książka Ryszarda Kapuścińskiego.

15 sierpnia (wtorek):

godz.16.00 – droga Michała Książka, nietypowe, bo „chodzone” spotkanie literackie – spacer po Suwalszczyźnie, po której oprowadzał będzie Michał Książek, autor m.in. Drogi 816, Jakuck. Słownik miejsca, laureat Nagrody Literackiej Gdynia, finalista Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

Spotkanie to będzie niezwykłe. Nie będzie siedzenia, bicia braw, zadawania pytań, po prostu ruszymy z podwórka w plener, a Michał Książek będzie opowiadał o tym, co widać, a czego my nie widzimy po drodze…

godz. 20.00 – spotkanie z Andrzejem Strumiłło – artystą wszechstronnym, malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem, fotografem, pisarzem, podróżnikiem, znakomitym gawędziarzem. Rozmowa będzie się toczyć wokół Wschodu, tego „bliskiego”, nad Czarną Hańczą, jak i tego dalszego – Syberii, Nepalu… Będziemy rozmawiać też o kilku ostatnich książkach A. Strumiłły, m.in. Summa, Tajga, Dom…

Szczegóły

Start:
11 sierpnia 2017 @ 18:00
Koniec:
15 sierpnia 2017 @ 22:00
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,

Miejsce

Buda Ruska
Buda Ruska, Polska + Google Map

Leave a Reply

%d bloggers like this: