Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Imieniny Teofila Noniewicza | Pozdrowienia z XIX – wiecznych Suwałk – warsztaty familijne w Suwałkach

27 kwietnia @ 12:00 - 13:30

Z okazji tegorocznych imienin doktora Teofila Noniewicza chcemy suwalczanom zaproponować posmak pocztówkowego szału z przełomu XIX i XX wieku – w ramach modnego w epoce trendu rękodzielniczego, z uwzględnieniem popularnej wówczas ornamentyki roślinnej.

27.04.2024r. (sobota) godzina 12.00
Kawiarenka Artystyczna SOK, ul. T. Noniewicza 71
wstęp wolny

Przełom XIX i XX wieku, zwany niekiedy Belle Epoque, Fin de siecle albo secesją był niezwykle kreatywnym czasem – przemian cywilizacyjnych, społecznych i artystycznych. Z postępującą industrializacją kontrastowała fascynacja światem naturalnym oraz zainteresowanie rzemiosłami i rękodziełem, co zaowocowało charakterystyczną dla epoki, wszechobecną ornamentyką roślinną i kwiatową. To pierwszy moment w historii, kiedy DIY („zrób to sam”) zamiast ekonomiczną koniecznością, stało się modnym trendem. Z kolei rozwój nowoczesnych środków transportu (parowce, kolej, automobile, a wkrótce aeroplany) usprawnił i upowszechnił pocztę. Wysłanie listu nie było już przywilejem bogaczy, których stać było na posłańca, ale powszechną usługą dostępną dla każdego. W latach 70-tych XIX wieku (gdy Teofil Noniewicz zaczynał praktykę lekarską w Suwałkach) narodziła się na kontynencie europejskim „karta korespondencyjna” (lub „pocztowa”) z obrazkiem, a w 1900r. swojskie słowo „pocztówka” w języku polskim nadał jej… Henryk Sienkiewicz (sic!), wybitny pisarz, a prywatnie przyjaciel i korespondent naszego Teofila. W 1904r. głośny artykuł w jednym z czasopism głosił już, że społeczeństwo opanowała „manja” (pisownia oryginalna) wysyłania i kolekcjonowania pocztówek.

Zapraszamy na familijne warsztaty wykonania własnych secesyjnych pocztówek kwiatowych. Warsztatom będzie towarzyszyła krótka prezentacja na temat doktora Teofila, jego rodziny i suwalskich przyjaciół oraz ich czasów.

Koncepcja realizacyjna: Patrycja Trzeciecka, Dorota Skłodowska
Prezentacja historyczna: Magdalena Zielińska-John
Prowadzenie warsztatów: Halina Lutyńska

27.04.2024 (sobota), godz. 12.00 
Kawiarenka Artystyczna SOK, ul. Noniewicza 71

warsztaty przeznaczone dla: dzieci (od 5. roku życia) razem z rodzicami/dziadkami/opiekunami

Zapewniamy materiały!

Wstęp wolny
Liczba miejsc ograniczona – konieczna wcześniejsza rezerwacja!

rezerwacje mailowe: dorota.sklodowska@soksuwalki.eu
rezerwacje telefoniczne 87 563 85 48

Szczegóły

Data:
27 kwietnia
Godzina:
12:00 - 13:30

Miejsce wydarzenia

Kawiarenka artystyczna SOK
Noniewicza 71
Suwałki, Polska
+ Google Map

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj