Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Inscenizacja historyczna „Nalot na Suwałki”

31 sierpnia 2012 @ 18:00 - 18:30

Trwa "niebieska" mobilizacja. Będzie nalot! Niebywałe Suwałki

Wszystko wskazuje na to, że już za kilka dni zobaczymy najbardziej widowiskową rekonstrukcję wydarzeń historycznych, przygotowaną przez grupę „Garnizon Suwałki”. 31 sierpnia na niebie pojawi się niemiecki Messerschmitt, który zbombarduje stację kolejową w trakcie wagonowania 41. Suwalskiego Pułku Piechoty.

Zygmunt Podhorski o zdarzeniach z 2 września 1939 roku pisał: W godzinach przedwieczornych mamy kilkakrotnie naloty bombowców na Suwałki i Augustów. W Augustowie zostają zestrzelone cztery samoloty niemieckie. Strat nie ma. W Suwałkach bomby spadają na dworzec, koszary szwoleżerów i 41. pp. [Niemcy] trafiają na moment ładowania się 41 pp. Są straty: jeden oficer i jedenastu szeregowych z 41 pp. zabitych. Dwóch szeregowych rannych oraz zabity plut. Siemaszko z 2. pułku ułanów (…). Przywieziono mi dwóch rannych lotników niemieckich z zestrzelonych samolotów. Zachowują się bardzo hardo. Po przesłuchaniu odsyłam ich sanitarką do dowództwa Grupy.

Przylot „hakenkreutzów” – jak nazywa samoloty w swojej relacji ppor. Antoni Popek – planowany jest 31 sierpnia o godz. 18.00. Zdarzenia zostaną zrekonstruowane w rejonie dworca kolejowego w Suwałkach. Emocjonujące zdarzenia z przeszłości przypominające o śmierci por. Marcinkiewicza, szeregowych i cywili oraz plut. Siemaszko, dowódcy jednego ze stanowisk obrony przeciwlotniczej, przedstawią członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki”, wspierani przez Stowarzyszenie im. 2. Pułku Ułanów Grochowskich, GRH „Narew” z Łomży, Konną GRH „Kresy” z Białegostoku oraz GRH 9. Pułku Strzelców Konnych z Grajewa. Inscenizacja zakończy się wzięciem do niewoli dwóch rannych niemieckich lotników, których samoloty uszkodzone przez obronę przeciwlotniczą, musiały lądować pod Suwałkami.

Rekonstrukcja odbędzie się w najbliższy piątek – 31 sierpnia, ponieważ 1 września konni z GRH „Garnizon Suwałki” wyruszą pod Kock. Więcej o rajdzie pamięci w artykule: Suwalscy konni na szlaku – http://www.niebywalesuwalki.pl/18363/

Szczegóły

Data:
31 sierpnia 2012
Godzina:
18:00 - 18:30

Miejsce wydarzenia

Rejon dworca PKP
Suwałki, Polska