Reklama
Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Koncert symfoniczny „MISTRZ SMYCZKA” w OiFP w Białymstoku – online

20 listopada 2020 @ 19:00 - 20:00

Choć najbliższe koncerty nie mogą odbyć się z udziałem publiczności, dla naszych wiernych melomanów, spragnionych muzyki mistrzów, przygotowaliśmy transmisje live prosto ze sceny Opery i Filharmonii Podlaskiej! Przez nami muzyczne spotkania z artystami Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz wybitnymi muzykami występującymi gościnnie podczas koncertów, takimi jak Rafał Janiak – dyrygent i Krzysztof Jakowicz – skrzypce.

Natomiast podczas drugiej już transmisji live koncertu z cyklu „Jesień z Chopinem”, przy fortepianie w foyer przy Odeskiej 1 zasiądzie Jan Wachowski. Bądźcie z nami online na naszym kanale na YouTube! Życzymy niezapomnianych muzycznych wrażeń.

Koncert symfoniczny „MISTRZ SMYCZKA”

Piątek, 20 listopada 2020, godz. 19:00

Kanał OiFP na Youtubie

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Rafał Janiak – dyrygent

Krzysztof Jakowicz – skrzypce

Program:

LUDWIG VAN BEETHOVEN (1770-1827)

Koncert skrzypcowy D-dur op. 61

Allegro ma non troppo
Larghetto
Allegro

FRANZ SCHUBERT (1797-1828)

IV Symfonia c-moll „Tragiczna” D. 417

Adagio molto – Allegro vivace
Andante
Allegretto vivace
Allegro

Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 L. van Beethovena to jego jedyny zachowany koncert skrzypcowy. Kompozytor pisał go i poprawiał niemal do ostatniej chwili, i być może z tego powodu wykonanie go a vista przez Franza Clementa w grudniu 1806 roku nie wzbudziło w Wiedniu entuzjazmu.  Później zarówno pierwotna wersja, jak i jej transkrypcja na skrzypce i fortepian, znalazły się wśród najczęściej wykonywanych koncertów skrzypcowych.

IV Symfonia c-moll „Tragiczna” D. 417 skomponowana została przez Schuberta w wieku 19 lat. Molowa tonacja i przepełniony patosem nastrój pierwszej części skłonił kompozytora do określenia ją przydomkiem „Tragicznej”, dominuje ją jednak młodzieńcza pasja Schuberta wyrażona w ekspresyjnym, pełnym dramatycznych zwrotów wyrazie.

Sponsorem strategicznym koncertów symfonicznych jest Bank PKO BP

JESIEŃ Z CHOPINEM – RECITAL JANA WACHOWSKIEGO

Niedziela, 22 listopada 2020, godz. 15.00

Kanał OiFP na Youtubie

JAN WACHOWSKI – fortepian

FRYDERYK CHOPIN (1810-1849)

                Mazurek H-dur op. 56 nr 1

                Mazurek C-dur op. 56 nr 2

                Mazurek c-moll op. 56 nr 3

                Walc F-dur op. 34 nr 3

                Nokturn c-moll op. 48 nr 1

                Ballada f-moll op. 52

CLAUDE DEBUSSY (1862-1918) – Ballada F-dur L. 70

SERGIUSZ PROKOFIEW (1891-1953) – Sonata a-moll op. 28 nr 3

JAN WACHOWSKI

Urodził się 23 grudnia 1998 r. W 2017 r. ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. J. Elsnera w Warszawie w klasie fortepianu Marii Palmowskiej-Guz. Obecnie jest studentem III roku na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Elżbiety Karaś-Krasztel oraz równolegle w klasie kompozycji prof. Pawła Łukaszewskiego.

Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich m.in. u Kevina Kennera, Nikolaia Demidenko, Wojciecha Świtały, Philipa Giusiano, Krzysztofa Jabłońskiego. Dodatkowo poszerzał swoje umiejętności w zakresie gry na fortepianach historycznych u Tobiasa Kocha na Akademii Fortepianów Historycznych w ECM w Lusławicach. Jako pianista wielokrotnie występował z koncertami w kraju i za granicą, m. in. w Chinach (w Głównej Sali Koncertowej Zakazanego Miasta w Pekinie), we Włoszech, w Belgii i w Niemczech. Etiuda koncertowa „Waldesrauschen” Ferenca Liszta w jego wykonaniu została wydana na jubileuszowej płycie XX edycji Programu Morningside Music Bridge w Pekinie w 2016 r., którego był uczestnikiem. Jego jeden z ostatnich występów w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (30.08.2019), w czasie finałowego koncertu Warsztatów Orkiestrowych Międzynarodowej Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego (ILYO) zakończył się dużym sukcesem. Pianista wykonał „Wariacje na temat Paganiniego” Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Rune Bergmanna.

Jest m. in. laureatem: I nagrody w kategorii Pianistic Performance – wykonawców w wieku do 37 lat na XXI Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Pietro Argento w Barii we Włoszech w 2018 r., przyznanej przez jury po raz pierwszy tak młodemu pianiście w tej kategorii; V nagrody 49 Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2018 r.; I nagrody, Grand Prix oraz nagrody specjalnej Filharmonii Szczecińskiej na V Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie w 2017 r.; II nagrody na IV Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie w 2017 r.; I nagrody oraz nagrody specjalnej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na III Warszawskim Forum Muzyki Kameralnej o zasięgu ogólnopolskim w 2016 r.

Na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Cum Laude Music Awards w Madrycie w 2017 r. Jan Wachowski za swój Kwintet Fortepianowy otrzymał I nagrodę oraz tytuł Best Classical Contemporary Work for Piano Quintet. Utwór ten ukazał się na płycie „In Crescendo”, był wielokrotnie wykonywany w sezonie muzycznym 2018/19 w salach koncertowych Europy m.in. w Filharmonii Madryckiej.

Partnerem koncertów „Jesien z Chopinem” jest Agnella Białostocka Fabryka Dywanów.

Szczegóły

Data:
20 listopada 2020
Godzina:
19:00 - 20:00

Miejsce wydarzenia

Internet
Polska + Google Map

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj