Reklama
Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Koncert w Suwałkach: Moc przyciągania – Niepodległa

26 sierpnia 2018 @ 18:00 - 20:30

Free

Mocne brzmienie z okazji 100. rocznicy Odzyskania Nieodległości przez Polskę. W centrum Suwałk zagrają: gospodarz koncertu suwalska grupa FSB (Fri Stejdż Bend) i zaproszeni goście – Daniel Hertzov & Crew, Syrbski Jeb. Koncert jest podziękowaniem tym, dzięki ofiarności których polska kultura przetrwała i rozkwita w wolnym, niepodległym kraju. Zobaczymy także nowy wideoklip FSB. Koncert odbędzie się w niedzielę, 26.08.2018, godz. 18:00 na placu im. Marii Konopnickiej, wstęp wolny .

Wydarzenie w ramach Miejskich Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę – Suwałki dla Niepodległej. 

„Patriotyczne koncerty reguły kojarzą się z podniosłym nastrojem i odwoływaniem się do narodowych sentymentów. Dla nas koncert z okazji rocznicy odzyskania niepodległości to koncert, w którym możemy liczyć na wolność i możliwość prezentacji niezależnych treści, bo przecież również o to walczyli nasi przodkowie. Dzięki ich staraniom i ofiarnej służbie Polska znajduje się na mapach świata, a my nie budzimy się z lękiem o życie i kneblem w ustach. Możemy swobodnie tworzyć i pokojowo manifestować swoje poglądy. Uważam, że najważniejsza jest pamięć i to właśnie oznacza tytuł tego koncertu: pamiętamy – dziękujemy. Cieszę się, że Suwalski Ośrodek Kultury zaprosił nas do współpracy i że dostaliśmy wolną rękę w budowaniu jego kształtu.”
Tak uzasadnia wybór repertuaru Paweł Bydelski, lider grupy FSB, gospodarza koncertu

FSB, wcześniej znany jako Fri Stejdż Bend, na scenie występuje już od trzynastu lat. Ich pierwsza płyta została wydana dzięki stypendium Prezydenta Miasta Suwałk (2104). Wcześniej, w 2013 r. FSB pojawił się w polskiej edycji programu Must Be The Music, jak mówią muzycy „żeby zobaczyć jak tam jest”. Mają na koncie występy w znanych polskich klubach muzycznych: warszawskich Stodole i Palladium oraz gdańskim B90 oraz suporty przed takim gwiazdami, jak Kult, czy Pidżama Porno. Jest laureatem kilku konkursów muzycznych. W 2015 r. zespół doszedł do finału konkursu Rytmy Młodych na legendarnym Festiwalu Rockowym w Jarocinie. Oprócz tras koncertowych w Polsce, występowali również w Rosji, Niemczech i na Litwie.

Skład zespołu: Paweł Bydelski – wokal, Michał Krzywosz – bębny, Szymon Arasimowicz – gitara, Krzysztof Pęcak – bas.

Podczas koncertu FSB odbędzie się prezentacja nowego wideoklipu zespołu do utworu Tańcz autorstwa suwalczanina Grzegorza Sadowskiego. Sadowski pierwsze kroki stawiał w Małej Szkole Fotografii Radosława Krupińskiego. Następnie studiował fotografię na łódzkiej PWSTviT. Obecnie pracuje w poznańskiej telewizji jako montażysta/operator. W Regionalnym Ośrodku Edukacji w Poznaniu prowadzi zajęcia Organizacji Produkcji i Postprodukcji Filmowej. Brał udział w finałach takich festiwali jak: Solanin, Festiwal Filmów Frapujących, Photo.mov, Yach Film Festiwal, OKFA. Za ulubione medium dochodzenia do prawdy w twórczości uważa eksperyment.

Syrbski Jeb to żywy trans wmurowany w ścianę dźwięku. Od blisko dwudziestu lat ich głośne, hipnotyzujące utwory podlegają ciągłym transformacjom podczas licznych klubowych koncertów. Przeszywający duszę śpiew Zygfryda, mocna podstawa basowa, psychodeliczno-noise’owe odjazdy gitary i przenikliwe dudnienie bębnów to ich znaki firmowe. W ciągu wielu lat zmagań z formą i wielu konfrontacji z publicznością wypracowali własny styl, który czerpie z nowej fali, psychodelii, noise rocka i no wave, ale dziś jest trudny do określenia i jedyny w swoim rodzaju. Zespół ma na koncie album Syrbski Jeb oraz EP koniec wydane w 2018 roku.

Skład zespołu: Zygi – wokal, bas, Staszek – bębny, Przemek – gitara, Luka – rury.
Looking Glass to album, który powstał w efekcie współpracy Daniela Hertzova, amerykańskiego wokalisty i kompozytora rosyjsko-żydowskiego pochodzenia, z polskimi muzykami: Szymonem Burnosem, znanym m. in. z Tomasz Chyła Quintet, Algorhythm, Marcinem Gałązką (Tymon &the transistors), Przemek Bartoś (The Fruitcakes), Tomasz Koper (Marcin Świetlicki & Zgniłość).

Płyta zawiera dziesięć autorskich utworów, łączących tradycję amerykańskiego folku, new wave i alternatywnego country. Materiał zbliżony jest do estetyki właściwej muzyce lat 70. (Steely Dan, Paul Simon, Carol King, John Lennon, Lou Reed, Elvis Costello), jak i specyfiki produkcji współczesnych songwriterów (Glen Hansard, Jeff Tweedy, T Bone Burnett, Mac Demarco). Album został nagrany w różnych miejscach: w Wielkiej Brytanii, w Polsce oraz we włoskiej winnicy w Piemonte, stąd na płycie pojawia się wielu  producentów, w tym Mark Freegard (New Model Army, The Breeders, Marillion, Manic Street Preachers). Z kolei za mastering części brytyjskiej odpowiedzialny jest Tim Young z Metropolis Studio London.

Album Looking Glass jako zbiór nagranych utworów powstawał przez wiele lat. Decydującym momentem w tym procesie była moja przeprowadzka do Poznania, która umożliwiła mi zacieśnienie współpracy ze znajomymi z polskiej sceny muzycznej. 10 lat temu, podczas mojej pierwszej podróży do Polski, poznałem Marcina Gałązkę i od tamtej pory pracowaliśmy razem przy każdej możliwej okazji. Marcin skompletował zespół, z którym ostatecznie nagraliśmy na żywo brakujące 4 piosenki w Hertz Studios w Białymstoku. Te utwory, wraz z 6 pozostałymi kompozycjami, nagranymi przeze mnie wcześniej oraz w znacznym stopniu przearanżowanymi przez moją polską załogę, składają się na wydany album.

Podobno potrzeba 10 000 godzin, by osiągnąć w czymś biegłość. Przez ostatnie 10 lat pisałem piosenki i robię to nadal, rozwijając swoje piosenkopisarstwo podczas niezliczonych podróży po Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech i Polsce. W 1978 roku, w wieku zaledwie 2 lat, wraz z rodziną przeniosłem się z Moskwy do Bostonu i od tamtej pory do dziś żyję niczym wieczny tułacz, włóczykij nigdzie niemający jednego domu. Po drodze miałem wyjątkowe szczęście móc korzystać z wiedzy i doświadczenia zasłużonych dla muzyki przyjaciół, ucząc się m.in. od Darella Scotta (w Nashville), Tymona Tymańskiego (w Gdańsku), Marka Freegarda (w Glasgow), czy Boo Hewerdine’a (w Cambridge).
Daniel Hertzov

W Suwałkach zespół zagra w składzie: Daniel Hertzov – wokal, gitary, Michał Wandzilak – instrumenty klawiszowe, wokal, Tomasz Koper – perkusja, Marcin Gałązka – gitara, wokal, Przemek Bartoś – bas, wokal.

Details

Date:
26 sierpnia 2018
Time:
18:00 - 20:30
Cost:
Free

Venue

Plac im. Marii Konopnickiej
Suwałki, Polska + Google Map

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj